מדינת כל משפטניה

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל הראל
ישראל הראל

הפרקליטות אמורה להגיש היום לבג"ץ את תגובת המדינה לעתירת תושבי מגרון. הללו, שרכשו באחרונה מקצת החלקות השנויות במחלוקת, פנו לבג"ץ בבקשה לאפשר להם להישאר בבתים הבנויים על הקרקעות שנרכשו.

אם לשפוט על פי מה שהתחולל השבוע בישיבת ועדת השרים להתיישבות, אין ודאות כלל מה תהיה תשובת המדינה לבג"ץ. "המדינה", על פי אמונת הממסד המשפטי בישראל, "היא אני".

כזכור, ועדת השרים לענייני התיישבות, בסמכות מליאת הממשלה, החליטה פה אחד (גם על דעת אהוד ברק), שאם יוכח שהקרקעות נרכשו כדין - הבתים הבנויים על החלקות הקנויות לא ייהרסו, והמשפחות הגרות בהם לא יפונו. רק אם יוכח שהקרקע נרכשה כדין. ואז בא איש משרד המשפטים ומכתיב לשרי הוועדה: הדיירים יפונו. רק לאחר אישור התכנון מחדש של החלקות שנרכשו (גם כשאין רצון רע ולא התנגדות על רקע פוליטי הליכים כאלה אורכים שנים), יוכלו התושבים לשוב. כך ממררים את החיים לאנשים שאכלו מרורים די והותר בשנים האחרונות.

העילה הרשמית למלחמת המשפטנים במגרון (ושאר יישובים-מאחזים): היישוב נבנה על אדמות פרטיות. ובג"ץ, במקום להפנות טענה זו לבדיקת המשטרה או לבתי משפט הבודקים לעומק סכסוכי בעלות (בבג"ץ אין עדים ואין מציגים בפניו מסמכים), פסק על פינוי והריסת היישוב עד סוף חודש זה. עתה, כאשר משפטני המינהל האזרחי כבר הודיעו שהרכישות מהימנות (גם הם, כחבריהם במשרד המשפטים, אינם ידועים כחובבי מגרון ושאר מאחזים), ברור לחלוטין שהדרישה לפינוי התושבים גם מהחלקות שנרכשו היא פוליטית ולא משפטית.

משפטנים, הרואים את עצמם כנציגי "כוחות האור", שתפקידם לבלום את המשך ההתיישבות, מרשים לעצמם להתנהג כאילו הם הדרג המדיני המחליט. היינו: נוטלים לעצמם סמכויות של רשות מבצעת.

ואם לא די ברכישה, קיימים תקדימים לא מעטים, שבהם שלל בג"ץ הריסת בתים (בדרך כלל של ערבים) שנבנו על קרקע פרטית או ציבורית. הלכה זו לא חלה, כזכור, על בתי הקבע בעמונה, שנהרסו עד היסוד, ודייריהם וגם תומכיהם הותקפו באכזריות, מה שהותיר מאות פצועים, בהם נפגעי ראש ונכים לצמיתות. המשטרה, בניגוד לביקורת השוצפת נגדה כשהיא מפנה מפגינים בהפגנות הצדק החברתי, זכתה רק לביקורת מתונה בתקשורת.

כדי שהממשלה תוכל למלא את תפקידה כרשות המבצעת עליה להשיב לעצמה סמכויות שלטוניות שנטלו לעצמם פקידים - ולא רק במשרד המשפטים - בתואנות משפטיות ואחרות. את החגיגה הזאת - שבה איש הפרקליטות מציג עמדה אידיאולוגית אישית בתחומים פוליטיים וציבוריים (ובג"ץ, הסבור שהפרקליט באמת מייצג את המדינה, היינו את עמדת הממשלה, פוסק על פי עמדה זו) - הממשלה מחויבת, ויכולה, להפסיק לאלתר.

כפי שעורך דין פרטי מוכרח לייצג את לקוחו בנאמנות, כך מחויבים המשפטנים בשירות המדינה לייצג בנאמנות ובלא הטיה את "הלקוח" שלהם - הממשלה. במקרה הנדון: את החלטת ועדת השרים לענייני התיישבות. בכל תחום הקשור לביצוע המדיניות של הזרוע המבצעת - בתנאי שאין בכך הפרת חוק - "המדינה" היא הממשלה, לא המשפטן בעל האג'נדה ממשרד המשפטים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ