בוטרוס מנסור
בוטרוס מנסור
בוטרוס מנסור
בוטרוס מנסור

נדמיין מקרה, שקבוצה יהודית שולחת לחברי הקונגרס האמריקאי עותק מהודר של תרגום חדש לאנגלית של התלמוד או המשנה, וחברי קונגרס אתיאיסטים, או לחלופין מהימין הנוצרי, היו מביעים שאט נפש או קורעים את הספר לגזרים. זעקות השבר והמחאה של ישראלים ויהודים על האנטישמיות של גויים נאלחים אלה היו מהדהדות למרחקים.

מקרה דומה אירע כאן השבוע כשהתפרסמה ידיעה באמצעי התקשורת, ולפיה חברי כנסת מצאו בתיבתם במשכן הכנסת את ספר הבריתות, הכולל את הברית הישנה (התנ"ך) וגם, שומו שמים, את הברית החדשה.

מדור הזירה

חלק מהח"כים הביעו תרעומת על קבלת הספר. ח"כ ציפי חוטובלי הבטיחה לפנות ליו"ר הכנסת כדי שימנע הפצת חומר מיסיונרי בכנסת. ח"כ מיכאל בן ארי החרה החזיק אחריה, וכבן גאה של עם הספר הוקיע את הדבר במלים קשות, קרע את הספר לגזרים והשליכו לפח, כמובן לעיני המצלמות.

שני הח"כים הסבירו את גישתם השלילית כלפי הספר בכך שתכניו "היו נושאים לרדיפות והתנכלויות", על פי חוטובלי, והוא "הניע רצח של מיליוני יהודים באינקוויזיציה", על פי בן ארי.
האם גישה זו של חברי הכנסת עולה בקנה אחד עם חופש הביטוי, הכולל את הזכות להפיץ את תורתך ודתך? האם הפצת עלונים מסחריים בתאי הח"כים, למשל לשיווק מכשירים חשמליים או טיולים באיי יוון, מותרת, ואילו הפצת ספר שמאות מיליוני בני אדם בעולם מאמינים בו אסורה?

הח"כים בדבריהם ובמעשיהם פוגעים ברגשות של יותר מ 2 מיליארד נוצרים בעולם, וכמובן ברגשות אזרחי ישראל הנוצרים. ספר הקודש הכולל את התנ"ך (תמוה איך הרשה לעצמו ח"כ דתי כבן ארי לקרוע אותו) הוא נר לרגלי מיליוני אנשים, כולל אלה שחברי הכנסת מהימין ששים לחזר אחריהם יומם ולילה כדי לגייס את תמיכתם בישראל.

מדינת ישראל השכילה לפתוח דף חדש ביחסיה עם גרמניה, אף על פי שהמשטר המפלצתי שלה השמיד שישה מיליון יהודים, וכל זאת לאחר כמה עשורים בלבד מתקופת התועבה הנאצית. מדוע לשפוט את הברית החדשה לדיראון עולם רק משום שמי שהתנכלו ליהודים באשר הם תויגו כנוצרים כביכול. האם כל היהודים הם מאיר כהנא או ברוך גולדשטיין? "נוצרים" אולי השתמשו בפירוש עקום ומביש לברית החדשה כדי להצדיק את מניעיהם לפגיעה ביהודים, אבל לאמיתו של דבר אין בין אלה לבין הברית החדשה ורוח הנצרות האמיתית ולא כלום.

ספר הברית החדשה היה דווקא המניע לאלפי הנוצרים המאמינים האמיתיים, שחירפו את נפשם כדי להציל יהודים מהשואה. הברית החדשה, למשל הדרשה על ההר, אף הניעה יחידים וקבוצות לבנות בתי ספר, אוניברסיטאות, בתי חולים ובתי יתומים ולהפוך את אירופה ואמריקה לחלוצות הקידמה והרחמנות בעולם המודרני.

האם לא הגיעה העת להתפייס עם הברית החדשה?

עו"ד מנסור הוא המנהל הכללי של בית הספר הבפטיסטי בנצרת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ