לא ועדה ולא מעקב

הילאל עלוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במהלך ויכוח עם חבר דובר עברית הוא שלף את הטענה האולטימטיבית, ולפיה משבר המנהיגות בחברה הערבית מקורו בהתעסקות של חברי הכנסת הערבים בעתיד פלסטין יותר מאשר בעתיד הערבים אזרחי המדינה. עניתי לו, שלא ידוע לי שנאסר על הח"כים הערבים להתעסק בנושאים מדיניים, והם לא נשלחו רק כדי לדאוג לזרימה הסדירה של הביוב. כמו שהשר לגירוש פליטים, אלי ישי, יכול לדון בנושאים מדיניים, גם אחמד טיבי יכול, ולרוב תרומתו רבה יותר.

אחר כך תהיתי, האם אכן לחברה הערבית בישראל אין כתובת? שמעתי שיש ועדת מעקב עליונה, חשבתי שחבריה עמלים יומם ולילה כדי שאנו, הערבים בעלי תעודות הזהות הכחולות, נרגיש קצת יותר טוב במדינת כל אזרחיה. חיפשתי מידע על הוועדה. ברשת היא לא נמצאה - אין לה אפילו אתר משלה. הם בוודאי עסוקים בסיוע לאנשים בשטח, חשבתי, ופניתי לאתרי החדשות. הייתי משוכנע שהם משתתפים בכל פורום, נמצאים על כל במה, ואם לא מרחיקים אותם בכוח מהמיקרופונים, נושאים נאומים חוצבי להבות ומגיעים הישר ללב של מקבל ההחלטות הישראלי. לתדהמתי, כמעט אין להם זכר, מלבד קריאות מנומסות לשביתת הזדהות ביום האדמה.

שאלתי חברה המעורה בנעשה, והיא אמרה ש"הם נמצאים בכל מקום שהם צריכים להיות". לדבריה, חברי ועדת המעקב אינם מחמיצים הלוויה או חתונה. הם גם מכירים את השמות של 13 ההרוגים באוקטובר השחור ב-2000 ואף מדפיסים כרזות. אם כך, אמרתי, הרי הם לא יותר משחקנים שמגלמים מנהיגים כמו בהצגה, ואני חי בתחושה שיש לי מנהיגות. ולא סתם, מנהיגות עליונה.

אני לא בחרתי בהם, ואף שהומלכו אני תוהה מהי התרומה שלהם, למשל, ללוחמה בפשיעה הגואה, שנהפכה לשגרה ביישובים הערביים. מה הם עושים לטובת אקדמאים מתוסכלים, שעדיין גרים עם ההורים מפני שאין להם עבודה במקצוע? איך הם מקדמים תוכניות מתאר לערים הערביות? מה הם עושים בעניין הכפר אל-עראקיב ולמה אינם יוצאים למאבק נגד המשרד לפיתוח (הגזענות) בנגב ובגליל? מה הם אומרים על זכויות הנשים הערביות, ובכלל - איך הם קידמו באחרונה את החיים המשותפים של יהודים וערבים במדינה? סיעות בכנסת מיתגו את עצמן כשונאות ערבים, והם - שותקים. במה לעזאזל הם עסוקים כל כך?

רגע, ניסתה החברה להגן על הכבוד האבוד של חברי הוועדה, הם מסייעים להשכין שלום בקרב משפחות מסוכסכות ואף נחלו כמה הצלחות. ודאי, את צודקת, אמרתי. אבל מה שקורה זה, שכל ילד שקנה אקדח לא חוקי מוצא את המכובדים נושקים את ידו בתקווה שהיא תהסס בלחיצה הבאה על ההדק. לא רק שהוא לא שילם כל מחיר על מה שעשה, הוא זכה לכבוד. לא רק שזה לא יעיל, זה עשוי לשמש תמריץ.

לאחר מעקב משלי אחרי ועדת המעקב אני יכול לומר, שהיא לא מספקת את הסחורה. היא גוף מת, שאין מי שיחתום על תעודת המוות שלו. תנוחו, חברים, ועיזבו את החברה הערבית. אביגדור ליברמן כבר ידאג גם לה.

הכותב הוא כתב בטלוויזיה החברתית

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ