הוכחה שהליכוד לא רצה לגייס חרדים

יהודה בן מאיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהודה בן מאיר

התחושה הראשונית של רבים מאתנו בעקבות פרישת קדימה מהממשלה היא של הזדמנות היסטורית שהוחמצה. ואולם, במבט מפוכח יותר, נראה שמלות השיר של המשוררת רחל מתאימות יותר לתיאור הפרשה הזאת: ואולי לא היתה מעולם הזדמנות ריאלית להגיע לשוויון אמיתי בחלוקת הנטל; אולי היה זה רק חלום. חז"ל קבעו עיקרון: "סופו מוכיח על תחילתו", ובמקרה הזה אפשר אכן לומר שסוף הפרשה - חוסר הנכונות של הליכוד לתמוך בחוק אפקטיבי, שיבטיח באופן הדרגתי את שילובו המלא של הציבור החרדי בחברה הישראלית, כולל שוויון אמיתי בנשיאת הנטל הביטחוני - מוכיח על תחילתה.

הוא מוכיח שהליכוד, כנראה, לא חשב מלכתחילה להתנתק מהברית שכרת - לא עם הציבור החרדי, שרבים בתוכו רוצים לשרת - אלא עם המנהיגות הרבנית והעסקונה הפוליטית של הציבור החרדי. חלקים גדולים בקרב הציבור החרדי רוצים להשתלב בשוק העבודה ומבינים שהדרך לכך עוברת בשירות צבאי. מי שמתנגדים בכל מאודם הם הרבנים וראשי הישיבות החרדיות, ובעקבותיהם הפוליטיקאים של ש"ס ויהדות התורה, הסרים למרותם. ההתנגדות שלהם נובעת מהשקפת עולם לגבי מעמדה של מדינת ישראל והצורך לשמור על בידודה של החברה החרדית, ומאינטרסים כלכליים ומעשיים של הישיבות. אין בינה לבין הכרה בערך לימוד התורה ולא כלום.

מדור הזירה

ההוכחה לכך שהליכוד לא היה מוכן להיכנס לעימות חזיתי עם המפלגות החרדיות מצויה בקלות הבלתי נסבלת שבה ראשי הליכוד מאמצים את הסיסמאות האוויליות והשקריות של גורמים בהנהגה החרדית. כך מבטיח יו"ר הקואליציה זאב אלקין, במפגש סגור עם הפלג החרדי בליכוד, ש"לא נאפשר לפגוע בעולם התורה", כאילו שיש קשר בין שמירה על עולם התורה להשתמטות של עשרות אלפי חרדים מחובתם הדתית - ולא רק האזרחית - לשרת בצה"ל ולהגן בגופם על מדינת ישראל מפני "הצר הצורר אתכם" והרוצה להשמידנו. אין חילול השם גדול מזה. יש עולם תורה אדיר במחנות צה"ל, שבהם תלמידי ישיבות ההסדר ובוגרי המכינות הקדם צבאיות, העושים לילות כימים בשמירה על ביטחון ישראל, מוצאים זמן בשעות לא שעות ללמוד דף גמרא. צריך אחת ולתמיד לחשוף את השקר, שלפיו יש סתירה בין עולם תורה לשירות בצה"ל.

וכך יכול המשנה לראש הממשלה, רמטכ"ל ומפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, לחזור על הבדותה המגוחכת שהפיצו פוליטיקאים חרדים, ולפיה גיוס החרדים משמעותו הכנסת אנשים לכלא משום שהם לומדים תורה - כמו ברוסיה הצארית או בתקופת רבי עקיבא תחת גזירות הרומאים. יש חרדים המאמינים שישראל אינה שונה ממדינות אחרות, ולכן הם אינם נושאים תפילה לשלום המדינה - אבל האם זו גם עמדת הליכוד?

אל תסכימו שיעבדו עליכם. המבחן לחוק המקיים את ערך השוויון הוא גיל הגיוס. מי שאומר שחרדים יתגייסו בגיל 26 או אפילו בגיל 23 אומר שהם לא יתגייסו - זה ישראבלוף במיטבו. אפשר ללכת לקראת החרדים ביישום הדרגתי, במסגרות מיוחדות, בשירות מפוצל ובדחיית שירות לשנתיים, אבל בסופו של יום כל בחור שכשיר לכך חייב עד גיל 20 להתייצב לשירות.

הזדמנות לא היתה וממילא לא הוחמצה. אבל עוד תהיה הזדמנות. העם בישראל לא יוותר על העיקרון ועל הערך היהודי והמוסרי של שוויון בנטל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ