שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
משה ארנס
משה ארנס
משה ארנס
משה ארנס

שירות צבאי של חרדים וערבים אזרחי ישראל אינו ניתן ליישום באמצעות חוק בלבד. סביר להניח בעצם, שלא יהיה כלל צורך ליישם אותו באמצעות החוק. הסיבה לכך ברורה כל כך, שמפתיעה העובדה שהפוליטיקאים והשופטים במדינת ישראל אינם מבינים זאת.

כפי שמוסכם על דעת הכל, המגזרים האלה שהיו פטורים עשרות שנים משירות חובה, יהיה אפשר לחייב אותם מעתה בשירות כזה אך ורק בהדרגה. באופן בלתי נמנע, החוק שנועד להביא לגיוס הדרגתי של החרדים והערבים לצבא יפלה אותם לטובה לעומת שאר אזרחי ישראל. זאת ועוד, החוק אף יבחין בין אחדים במגזרים אלה לבין אחרים באותם מגזרים. יהיו בהם מי שייקראו לשירות צבאי, בעוד אחרים יהיו פטורים מהשירות. אחדים מהם ייקראו לשירות צבאי בגיל 18, אחרים יורשו להתחמק משירות צבאי עד שיגיעו לגיל מבוגר יותר, והשאר יהיו פטורים לגמרי מגיוס.

אפשר לטעון, כי החוק הקיים - חוק השירות הצבאי מ-1986, המסמיך את שר הביטחון לגייס לשירות צבאי את כל האזרחים המגיעים לגיל 18 - מאפשר גם הוא יישום של החוק באופן מפלה. כלומר, לגייס לצבא חלק מהאזרחים ולפטור את האחרים. אך יש הבדל גדול בין העדר שוויון הנובע מהחלטה אדמיניסטרטיבית זמנית, לבין חוסר שוויון המעוגן בחוק.

אם הכוונה היא להגדיל בהדרגה את מספר החרדים והערבים הנוצרים והמוסלמים, שישרתו בצה"ל, האם עדיף לעשות זאת במסגרת החוק הקיים, המאפשר לשר הביטחון לפעול בהתאם לסמכויותיו הנוכחיות? או אולי עדיף לחוקק חוק חדש, שיעגן בחוק את האפליה וההעדפה של מגזר אחד על מגזר אחר בישראל?

יש יתרון ברור בהשארת ההחלטה על גיוס החרדים והערבים לשר הביטחון. באופן כזה יוכל שר הביטחון לוודא, כי קצב גיוסם לשירות הצבאי יותאם לצורכי צה"ל וליכולתו להתאים את עצמו לכניסתם לשירות צבאי. ייתכן שלא כך יהיה, אם גיוסם יוכתב על ידי חקיקה, שמטבע הדברים יהיה עליה להיות נוקשה.

החיסרון הגדול ביותר של חקיקה הוא, שהיא תעגן בחוק אפליה בין קהילות דתיות ואתניות שונות. יש הבדל גדול בין מצב של חוסר שוויון הקיים למעשה, המוכר לציבור ונמצא בתהליך תיקון, לבין חקיקת חוק המאשר את חוסר השוויון הזה.

אם כך, כיצד יכול שר הביטחון להביא לגיוס הדרגתי של חרדים וערבים נוצרים ומוסלמים לצה"ל? חז"ל אמרו, כי כל ההתחלות קשות. ואכן, הדבר לא יהיה קל, אך הוא אפשרי.

הנה כמה הצעות לגיוס צעירים חרדים לצה"ל. אפשר, למשל, להקים גדוד חי"ר נוסף של חרדים. היות וההזדמנויות שניתנו לחיילים חרדים בחיל האוויר הוכתרו בהצלחה. אפשר ליישם את מה שנעשה בחיל האוויר גם בחילות אחרים של צה"ל. בערים החרדיות הנמצאות מחוץ לקווי שביתת הנשק של 1949, כגון מודיעין עילית וביתר עילית, ייקראו צעירים לשירות צבאי בגיל 18. צעירים אלה ישרתו ביחידות צבאיות, שיוטל עליהן לאבטח את סביבת הערים האלה.

והנה כמה הצעות לגיוס צעירים ערבים לצה"ל. יש להגדיל את הגדוד הבדווי. כמו כן יש להחיל גיוס חובה בגיל 18 על בדווים המתגוררים בגליל ובערים לוד ורמלה. בני הקהילה הנוצרית-המרונית צריכים גם הם להיקרא לשירות בצה"ל.

ברור שיש אפשרויות נוספות. כדי לבחון אותן יהיה צורך להקים יחידה מיוחדת בצה"ל, שמטרתה תהיה להגדיל בהדרגה את מספר החרדים והערבים שיתגייסו לצבא. עדיף לנסות בדרך הזאת במקום בדרך החקיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ