מפלגות המרכז: טעות לעולם

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

מה מזעזע כל כך את הישראלים בהתנהגות של חברי קדימה? למה בדיוק ציפו, כשכמה מאות אלפים מהם הצביעו בעבורם? האם באמת התפתו לחשוב שהם מצביעים לפוליטיקה חדשה ופוליטיקאים אחרים? האם באמת חשבו על אידיאולוגיה בהקשר של מפלגת מרכז? למה ציפו ממפלגה שבה נבחרים ברשימה אחת יוליה שמאלוב-ברקוביץ' הלאומנית ונינו אבסדזה השמאלנית? האם לא הבחינו בתעתוע? אם כך, מגיע להם לקבל את קדימה ולישראל לקבל עוד אשליית שווא מתנפצת של מפלגת מרכז.

אבי דואן אינו אשם בכלום, כמוהו גם לא החשובים ממנו, שאול מופז, חיים רמון וצחי הנגבי. יש לזכור, כי את מיזם קדימה חוללו גדולים וטובים אפילו מאלה, משמעון פרס ועד אריאל שרון, כולל ציפי לבני; מה לנו כי נלין עכשיו על אזובי הקיר. הם עשו את מה שתמיד עושים בפוליטיקה הישראלית בכלל ובמפלגות המרכז בפרט מאז ימי התום של רחמים כלנתר ועד בכלל.

אשמים הם המתפתים להאמין, שהפעם, הנה הפעם, זה יהיה שונה. אשמים הם אלה ששוב ושוב נותנים את קולם למפלגות הכל, שהן מפלגות הכלום והריק; למפלגות המרכז לדורותיהן, מד"ש ועד קדימה, דרך מפלגת המרכז ושינוי, שהן התעתוע הגדול ביותר בפוליטיקה הישראלית.

כולן תמיד משובצות באבנים יקרות, כוכבים גדולים ומנצנצים, המתרסקים מיד וכבים. רשימתן עטופה תמיד בצלופן מרשרש ומבהיק של רעיונות חדשים, שיטה מבטיחה ואידיאולוגיה אופנתית, וגם הצלופן הזה נקרע מיד. אבל המצביע הישראלי המעניש מדי פעם פוליטיקאים מסוימים לעולם אינו מעניש את הפוליטיקה. טעותו לעולם חוזרת. המצביע הישראלי הוא שמצמיח זה שנים את כל הפארסות הללו, והפוליטיקה הישראלית לא הגיעה כעת לשום "שפל חדש", כפי שנהוג עכשיו לומר; אין חדש תחת שמשה.

השפל החדש מגיע דווקא מכיוון הציבור: בטרם שככו הדי פיאסקו הזה, וכבר נרקם לו הבא בתור. המהירות הזאת היא השפל האמיתי: כמחצית ממצביעי קדימה כבר אומרים בסקרים, כי בפעם הבאה יצביעו בעבור... יאיר לפיד. גם הפרשנים מאוחדים: לפיד הוא המרוויח הגדול מהתרסקות קדימה.

האפשר להאמין? היש בדיחה חבוטה (ועצובה) מזאת? מה שלא הצליחו לעשות יגאל ידין, אמנון ליפקין-שחק ויוסף לפיד, יצליח לעשות בנו של האחרון, העתקו החיוור. לפיד עוד לא אמר כלום, וכבר הוא המנצח הבא. זה מדכדך הרבה יותר מהתנהגותם של חובשי הספסלים האחוריים של קדימה.

בוכים ויורים, הישראלים אוהבים להתגולל על הפוליטיקה שלהם ולהיגעל ממנה, ואחר כך הם (שוב) הולכים להצביע מרכז. בזירה פוליטית שנהפכה עם השנים למעוותת, שגבולותיה מטושטשים וההבדלים בין רוב מרכיביה מזעריים, שכבר שנים לא הועלה בה ולו בדל רעיון חדש, חתרני או לפחות אלטרנטיבי, שאם יש בה רעיונות הם רק נעו עם השנים ימינה וימינה ¬ המרכז הוא ימין במסיכה.

לבורגנים הטובים ולישראלים של אמצע הדרך לא נאה להצביע לליכוד, אז הם מצביעים לליכוד בתחפושת. לשמאלנים כביכול, שהם כמובן בעד שתי מדינות (אבל לא כאן ולא עכשיו), לא נאה להצביע למפלגת שמאל אמיתית, אז הם מצביעים מרכז. ברוכים הבאים למרכול האשליות הגדול: רשת אחת (קדימה) נסגרת, וכבר נפתחת הרשת הנוצצת החדשה (יש עתיד).

אבל לא, אין עתיד. מופז יישכח, הנגבי ייטמע, אולי חלילה גם דליה איציק תיעלם, ולפיד יבוא במקומם. שוב ירשרשו ההבטחות, שוב ינצנצו השמות, שוב ייפלו הישראלים למלכודת שתושם לפתחם, ושוב הם יצביעו בעבור הדבר הבא, שכמותו לא היה לנו. אחר כך הם יציגו פני מזועזעים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ