שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יורם קניוק
יורם קניוק

כששמעתי אותך מנגן חשתי שמישהו אחר, בעל נשמה, מנגן. אהבתי בך את הפרוסי העברי מהקיבוץ. אני לא יכול שלא לאהוב אותך, חרף כל מה שכתבתי וכתבו רבים, כי יש לך שכל, וכשאתה לא מנגן הכעס מחליק מעליך.

אני בא מבית שמוסיקה היתה בו האלוהים, וכשחזרתי ממלחמת העצמאות בגבס אבי אמר שיהודים ומדינה לא יילך. אבל גם באמריקה נשארתי ישראלי. חשבתי שזה חשוב אחרי השואה. כי אז וגם עתה, אני סבור שישראל היתה התוצאה. בגלל ציונות באו מעטים בלבד, אבל כשלא היתה ברירה, התנועה הציונית יכולה היתה לפעול.

אבל האסון הבא קרב ואתה שותק. משהו קרה. כאשר שעה אחרי הפיגוע בבולגריה אמר ביבי נתניהו בהתלהבות שהאשמה היא איראן, אפילו אני ידעתי שעד שיידעו מי באמת עשה את הפיגוע יעבור זמן. כמו אז, כשאריק ורפול חיכו להכות בלבנון ונפל לידיהם שלמה ארגוב המסכן, הרי אחרי ימים ספורים באה מלחמת לבנון והכניסה את ישראל לאחת התקופות האפלות בתולדותיה.

אני מתגורר בבית ישן, כבן 80, שיש בו הרבה קרטון ומעט אבנים. האזימוט הוא הקריה. הייתי שם ב 1948 כאשר שרונה היתה מתחם בריטי שזה עתה ניטש והתכוננו למבצע נחשון. היום כל מי שירצה להכות בנו ינסה לפגוע בקריה. מתחת לה או בבורות אחרים תשב עם משפחתך, עם ביבי ומשפחתו והטילים ידגדגו את קירות הפלדה שלכם ואת חורבן בית החולים איכילוב הסמוך תראו על צגי ענק. אחרי כן יאספו את המתים. כמה עשרות אלפים בוודאי ייפגעו ואת איראן לא תנצחו. הגרעין שלהם יחכה מעט וייצא לחופשי.

אמריקה תאמר: עד כאן. ביבי נמאס עליהם. הוא הקטן הכריז מלחמה על נשיא ארצות הברית. הוא מאמין שכיוון שהכיר את מיט רומני, הוא יתפעל. אבל שום נשיא חדש, במידה שהישן יופל, לא יתחיל את מסעו הפוליטי במלחמה נוספת. הכל ייסגר כאן. חיל האוויר הכי טוב בעולם יישאר בלי חלקי חילוף. לטנקים לא יהיו מנועים. ואז אולי העם הכל כך לא חכם שלנו, שביבי הוא אלוהיו, יבין - כמו שהבינו פעם גולדה ודיין - את המחיר.

אבל ייקח שנים לתקן. ביבי יוכל לחזור לאמריקה ואתה תמשיך לנגן סקרלטי. חורבן ישראל אולי ישנה את דפוסי המחשבה של מי שיישאר בארץ ישראל המערבית בגבולות החלוקה שבה אנו חיים היום, אחרי שביבי הקים לידנו בכספינו, מדינה של שטחים ותגי מחיר.

אני חושב בחלחלה שבגיל 82 עלה בדעתי לראשונה לעזוב את מולדתי שגזלו ממני האלקינים קטני הידע. יש לי נכד, והוא לא יישב בבור. הוא גר בסמוך אלי ואני מאמין שנשקפת סכנה גדולה לו ולבתי ולבת זוגה, ולבתי השנייה בירושלים. ספרי "תש"ח" ומה שקורה אתו בחו"ל יאפשרו לי להגר לבוסטון, אל משפחת אשתי. זה יהיה הדבר הכי נורא שעשיתי בחיי אבל אתה, העמוק בתוך באך, יודע למה אני כותב לך. אני רוצה לדעת האם אני צודק.

חודשים אני מתווכח עם ידידי שביבי לא יעז. אבל כשמאיימים מדי יום, העבירה בוא תבוא. ישראל תהיה מדינה קטנה, כבועה יהודית בתוך מדינה פלסטינית, ויקיץ הקץ על מה שהדור של הורי וסבי רצו לעשות. המכתב הזה, אהוד, נועד לך. אני רוצה לא להיות כאן כשהמדינה תיחרב בגלל אדם אחד מוטרף, שבקרוב יתגלה האם הוא סתם טיפש או שהוא משוגע ולא ידענו. מתחת לעור הידיים יש בך את החוטא הגדול אבל גם את החכם שהיית. וחוכמה יכולה לישון, לא למות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ