רומן ברונפמן
רומן ברונפמן

ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון שלה מקפידים מדי יום ביומו להעביר מסר לציבור בישראל ולמנהיגי העולם בנוגע לתקיפה אפשרית באיראן. זאת, אף על פי שרוב הצמרת הביטחונית בישראל חוששת שתקיפה דווקא לא תביא לתוצאות הרצויות. גם הרמטכ"ל, בהתייחסותו לנשק הכימי שבידי המשטר הסורי, הזהיר מפני הסתבכות ב"מערכה רחבה".

לתקיפה ישראלית עצמאית, אפילו היתה מגובה על ידי מעצמות המערב, סיכויים קלושים לחיסול האופציה הגרעינית האיראנית מן היסוד; תקיפה כזו תפגע לכל היותר בשולי התהליך. יתרה מכך, כישלון של תקיפה כזו רק ייצר לגיטימציה איראנית להתחמשות גרעינית וידרבן אותה במרוץ לקראתה. תקיפה באיראן תגרור התקפת-נגד חזיתית רבת משתתפים על ישראל, מדרום, מצפון ואולי אף משטחה של סוריה, כי הרי לאסד אין באמת מה להפסיד. התקפה כזו תעמת את ישראל עם פגיעות בחזית ובעורף בעוצמות שישראל טרם התמודדה עמן.

מדור הזירה

בחודש האחרון זכתה ישראל לביקורם של שלושה בכירים אמריקאים - סגן שר החוץ, שרת החוץ וראש המועצה לביטחון לאומי, שהעבירו לישראל, על פי מקורות זרים, מסר חד: לא לתקיפה באיראן עד נובמבר השנה, מועד הבחירות לנשיאות בארצות הברית. נוסף על אלה, יגיע לישראל בסוף שבוע זה המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני. מטרת הביקור: גיוס כספים מבעלי אזרחות כפולה ישראלית-אמריקאית וניסיון לשבור את התיקו הנוכחי מול אובמה. את שבירת צום ט' באב יעשו רומני ורעייתו אצל בני הזוג נתניהו ומשם ימשיכו לארוחת גיוס שמחיר כרטיס הכניסה אליה נע בין חמישים למאה אלף דולר.

רומני ידוע בעמדתו התקיפה כלפי איראן גם בגלל דעותיו הנציות אך בעיקר כי הוא מעוניין להעביר את קולות היהודים האמריקאים מאובמה אליו. בנימין נתניהו ושלדון אדלסון שותפים למאמץ זה. הנשיא ברק אובמה מנגד, לא יושב בחיבוק ידיים. בימים האחרונים הוא חתם על צו נשיאותי נוסף, המעניק תמיכה צבאית לישראל ושלח שוב שליח לישראל בניסיון לשכנע את נתניהו ואהוד ברק להמתין עד מיצוי המהלך הדיפלומטי והלחץ הכלכלי. במלים אחרות, להרוויח זמן ולהתפנות לקמפיין הבחירות שלו.

אבל לנתניהו, כמו לנתניהו, יש טיימר פוליטי משלו, שאינו קשור בהכרח לאיום האיראני הגרעיני ולפגיעה אפשרית בישראל, אלא לאינטרס הפוליטי שלו עצמו בתוצאות הבחירות בארצות-הברית.

מצב זה, מציב את נתניהו במלכוד משולש בין ישראל, איראן וארצות-הברית: בישראל משוכנע נתניהו ביציבות שלטונו וזוכה בשנים האחרונות לתמיכה ציבורית. הליכוד זוכה לשלושים מנדטים ויותר בכל הסקרים ובכל הווריאציות הפוליטיות. גם שר הביטחון, לאחר פרישתו ממפלגת העבודה, חש מוגן תחת כנפיו של נתניהו ואינו מהווה כל איום על מנהיגות פטרונו. יחד עם זאת, אחרי תרגילי מפלגת קדימה, ריח בחירות מרחף במרחב הפוליטי ישראלי. היציבות הפוליטית המדומה מדירה שינה מעיניו של נתניהו, גם אם לא יודה בכך: המחאה החברתית מתפשטת הקיץ כאש בשדה קוצים וחוק טל מאיים, כך או אחרת, על שלמות הקואליציה. גם הספקנות של בכירי צה"ל ופגיעה אפשרית קשה באזרחים מערערת את ביטחונו של רה"מ.

באיראן מחריפות ההשלכות של הסנקציות הכלכליות והאוכלוסייה מתמודדת עם מחסור גובר במצרכי יסוד. המעצמות, הלוחצות להמשך הסנקציות, מקוות שהלחץ האזרחי יביא לשינוי פנימי ולחילופי שלטון. למדיניות זו של המעצמות נדרש זמן. אבל המתיחות בין אובמה לנתניהו, שהתעצמה עקב השיתוק המדיני מצד ישראל, מעמידה את בקשת הדחייה האמריקאית בסימן שאלה. ברק, הנמצא ביחסי עבודה תקינים יותר עם הצמרת אמריקאית, התבטא גם הוא "שאמריקה מבינה שישראל אחראית לגורלה".

אם לקחת בחשבון את קירבתו האידיאולוגית של נתניהו למיט רומני, ואת היותם שניהם חיילים על לוח השחמט המוזהב של שלדון אדלסון, הרי ברור שאם תתקוף ישראל באיראן לפני נובמבר יהיה זה לא בשל דאגה מפני הגרעין האיראני אלא התערבות גסה בהליך הבחירות הדמוקרטי והפנימי לנשיאות ארצות-הברית.

יש למצות את התהליך שמובילות המעצמות, לגרום לשינוי המיוחל באיראן באמצעות הלחץ הדיפלומטי והכלכלי ולתקוף באיראן רק אם אין ברירה של ממש - ולא מכל שיקול פוליטי - ישראלי או אמריקאי.

ד"ר רומן ברונפמן היה ח"כ בין השנים 2006-1996.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ