חוק ההצמאה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

שטח סי בוער בעצמותיו של מתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש), האלוף איתן דנגוט. או יותר נכון מרתיחה אותו העובדה שפלסטינים בונים שם מה שהוא ומנגנון המינהל האזרחי הכפוף לו מכנים "בנייה בלתי חוקית". במיוחד מרתיח אותו, מתרשמים נציגים אירופים שנקלעו לחברתו, שחלק מאותה בנייה ממומן על ידי מדינות אירופיות, שדווקא רואות בה פעולה הומניטרית מתבקשת (למשל בורות מים, לוחות סולריים, בתי ספר).

עמדת המפקד ניכרת בדרגים שמתחת. בלהיטות צייתנית הם יוצאים לשטח למלא פקודות. גדעון לוי דיווח על אחד אבי, רכז פיקוח של המינהל האזרחי, שבשיא החום מחרים עוקבי מים בבקעת הירדן ("הארץ", 8.7). למה עוקבי מים? כי במסגרת המדיניות החוקית למהדרין של ישראל, היא מסרבת לחבר קהילות פלסטיניות רבות לרשת המים. בדרום הגדה זה הפקח אלון. שבועיים לפני ששופטי בג"ץ דנו בצווי ההריסה שהוציא המינהל האזרחי נגד הסככות בזנוטה, אלון עוד טרח והָדרים לשם כדי למסור גם צו הריסה לשני בורות מים.

עד כמה חביבה על המנגנון שבפיקוד דנגוט השמירה על החוק באמצעות הצמאה, מלמד תצהיר לבג"ץ. כתב אותו רזיאל גולדשטיין, ממונה מימוש ואכיפה ביחידת הפיקוח במינהל האזרחי. התצהיר צורף להודעת המדינה לבג"ץ, ששר הביטחון, אהוד ברק, הורה להרוס שמונה כפרים פלסטיניים כדי לאפשר לצה"ל להתאמן.

וכך כותב גולדשטיין: "על פי מידע המצוי ביחידת הפיקוח ובפיקוד המרכז, החל משנת 2009 אפשר לזהות מגמה הולכת וגוברת של תמיכה וחיזוק האוכלוסייה בשטחי סי מצד הרשות הפלסטינית ובסיוע ארגונים בינלאומיים. תמיכה זו באה לידי ביטוי בדרכים מגוונות, החל מאספקת אמצעים לשהות בשטח כגון עוקבי מים, סככות ומכלי מים, ועד לתמיכה משפטית. כן אפשר לזהות בשטח התגברות משמעותית של היקף הפלישות לשטחי האש, הן בכמות הפולשים והן באיכות ובכמות הבינוי שהוקם על ידם. תופעה זו מובילה לפגיעה ביטחונית משמעותית".

הלשון השב"כניקית לבדה מלמדת על העיוות הערכי והמחשבתי שפשה במערכת זו. לפני חמש שנים, כשבראש המתפ"ש עמד אלוף עמוס גלעד, היא מילאה בצייתנות יצירתית אחר פקודת הממשלה להתיר רק תנועה הומניטרית במעברי עזה. לכן היו תקופות בעזה בלי נייר טואלט ותחבושות היגייניות. כך פסקה המערכת שאסור לעזתים לצרוך פסטה, חומוס עם צנובר ושמפו עם מרכך. פקידים-קצינים חרוצים חיברו טיוטה עם קלוריות-מינימום לתושב. איך מתפתח עיוות ערכי ומחשבתי כזה, שהופך סככות ובורות מים ליעד חבלני מודיעיני? זה השילוב של מדים, פעולה במחשכים, יצרי נדל"ן ואופנות תורניות. נכון, הם רק ממלאים פקודות. אבל הם גם הממשלה האמיתית שמושלת על הפלסטינים. קליקה של פקידים וקצינים, שבכוח הנשק כופה עצמה על אוכלוסייה לא-בוחרת. בלי שקיפות ובלי נשיאה באחריות ועם קידום בטוח בסולם הדרגות עד לניהול תאגיד כלכלי.

כבוד השופטים, זנוטה לא לבד, ו"פתרונו" אינו מבודד. מצפון בקעת הירדן עד דרום הגדה, המינהל האזרחי מגונן על החוק, בתרגומו לעברית בת-זמננו: שמירה על רוב הגדה מטוהר מפלסטינים. כבוד השופטים: זו המדיניות שאתם מתבקשים לאשרר, או לאזור עוז סוף סוף ולנופף בדגל השחור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ