ישראל בוחרת נשיא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סינדרום המועמד האמריקאי לנשיאות הוא פגם גנטי שבו לוקה כל ממשלה ישראלית בפרט, והחברה הישראלית בכלל. תסמיניו של הסינדרום מוכרים והם מופיעים כמו כיב כרוני, בכל ארבע שנים. הבולט בהם הוא שברגע אחד ישראל בטוחה שהיא זאת שבוחרת את הנשיא האמריקאי ושבידיה נתונה ההכרעה מי ינהיג את ארה"ב ואת העולם כולו. מכיוון שאי אפשר לכלוא מדינה שלמה במתקן-מרפא לרפי שכל, לא נותר אלא לאמץ את הסינדרום הזה כאילו היה אמת לאמיתה. ככה נוהגים באומה נפוליאונית, במובן הקליני.

הרי שבעה מיליון ישראלים לא יכולים לטעות. ישראל הולכת אם כן לבחור נשיא אמריקאי, ומיט רומני הוא מועמדה המועדף. יש דברים שלא מוכרחים לומר באופן מפורש כדי לחוש בהם. ככה זה באהבה. רומני גם יודע שלהתלהבות הישראלית יש מחיר. צמוד לה "טופס טיולים", שמכתיב למועמד לנשיאות שורה של תנאים אם ברצונו לזכות בתמיכת הציבור הישראלי. רומני צלח בינתיים את כולם. ביקור בישראל? יש. זלזול בפלסטינים? יש. התחייבות להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים? יש. הערצת הגנום היהודי? יש. אף מלה על הכיבוש? יש. תמיכה בהתקפה על איראן? בוודאי.

זה האיש, אם כן, שצריך להחליף את הנשיא המוסלמי שיושב בבית הלבן. ברק חוסיין אובמה, שמנע הכרה במדינה פלסטינית, שהתקפל מול מאחזי הפרא בשטחים (אחרי ניסיון פתטי להקפיא את הבנייה בהתנחלויות), שמצייד את ישראל בכל טוב, שמגייס את העולם נגד איראן, ובעיקר, שמבין שאסור להחטיף לילד הישראלי הסורר סטירה אלא רק לפלוט "זה לא נעים לי" - כבר לא מתאים לישראל.

למעשה, כבר מהרגע הראשון הוא לא התאים, כאשר אמר למנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב, כי "על ישראל לעשות חשבון נפש" בכל הנוגע למדיניותה כלפי השלום. תארו לכם, נשיא אמריקאי שזכה בכ-75% מקולות היהודים אומר לישראל לעשות חשבון נפש. כאן טמון שורש התיעוב והזעם שרוחשים הממשלה הנוכחית והעומד בראשה לאובמה. אפשר לעבור לסדר היום כאשר נשיא אמריקאי פוצח במסע להתפייסות עם המוסלמים. אפשר גם להעלים עין מ"אי-הבנות" או מרטוריקה בלתי נעימה, מקבלת פנים צורמת או משיחת טלפון זועמת מן הדגם שניהלה הילרי קלינטון במארס 2010 עם בנימין נתניהו, אחרי שישראל ביצעה את "תרגיל ביידן", שבו הודיעה בעת ביקורו של סגן הנשיא על בניית 1,600 יחידות דיור במזרח ירושלים.

ישראל המשיחית יודעת שלא כולם עדיין אימצו את האמונה הנכונה. היא בטוחה עם זאת שבסופו של דבר כולם יגיעו אל ההארה. לכן היא איננה נעלבת כאשר נשיא אמריקאי מבקר את מדיניותה, קל וחומר נשיא "מוסלמי" כאובמה או "שמאלני" כביל קלינטון. כמו השמאל בישראל, הרי גם הם שכחו מה זה להיות יהודי. אבל בלתי נסלח הוא שנשיא אמריקאי יאמר לישראל לעשות חשבון נפש. עשיית חשבון נפש היא דרישה שישראל, ורק ישראל, רשאית להציג לאחרים. מי שקורא לישראל לעשות חשבון נפש קורא תיגר על הצדק המוחלט. על האלוהות עצמה. יש בקריאה הזאת הטלת ספק בעילת הקיום של ישראל - לא כמדינת מקלט ליהודים, אלא כמגשימת ההבטחה האלוהית. כי מקלט ליהודים יש די והותר בין גדרה לחדרה ועוד קצת מצפון לקישון. מקלט אינו חייב להיות על טרשי השומרון. הארץ המובטחת, לעומת זאת, היא עניין שבין הממשלה לבורא. לשום נשיא, אמריקאי או מלזי, אין זכות להידחק ביניהם.

רומני מבין את הרעיון, מאמץ אותו ומשווק אותו לכל דורש. שום חשבון נפש הוא לא ידרוש מישראל, שום "בחינה מחדש" של מדיניותה. רומני מתאים לנו ואנחנו מתאימים לו. במקרה הטוב הוא יודע שמדובר במדינה מטורפת שאסור לומר לה את האמת בפנים. במקרה הריאלי יותר, הוא נגוע באותו סינדרום שגרם לו לבוא לישראל ולגעת בקדושה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ