משטרה מייצרת פסטיבל

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלית קרפ

30 חשודים בפדופיליה ברשת נתפסו זעקו כותרות העיתונים. ביומני החדשות סיפרה הסוכנת, שהפילה אותם וגם קיבלה אות הצטיינות, על הקשר שנוצר אתם, על איך קבעו אתה חלק מהחשודים פגישה, שמטרתה קיום יחסי מין, אף על פי שחשבו שהיא רק בת 12. המגישים בדקו את החוק עם היועץ המשפטי של האגודה לשלום הילד, ומי שפיקד על המבצע אמר, שאין חתך אוכלוסייה מסוים של האנשים שעשו את המעשים הללו: יש ביניהם סוהר, איש ביטחון וגם אחד מנערי הגבעות.

התמונות תמיד אותן תמונות: שוטרת צעירה (מה זה חשוב בעצם, הרי הכל ברשת, לא?) ששימשה לפיתוי הפדופיל, ושוטרים שמובילים את החשוד, שבדרך כלל מכסה את פניו מאימת המצלמות, להארכת המעצר. לפני כמה שנים, הגדיל לעשות דב גילהר בתוכנית תחקירים כביכול שנקראה "ילדות בסכנה", שבה יצרו אנשי המערכת שלו קשר עם משוטטי אינטרנט, קבעו אתם וצילמו אותם כשבאו לפגישה עם ילדות צעירות כביכול כדי לקיים אתן יחסי מין.

שלל התמונות הללו הזכיר לי את ירון סגל, סטודנט ישראלי שחי בארצות הברית, . סגל, שהיה כנראה אדם בודד מאוד, בא לנמל התעופה בקולורדו כדי לפגוש שם אשה שהכיר באינטרנט, ואת שתי בנותיה הקטינות. האשה הבטיחה לו שיוכל לקיים יחסי מין עם שלושתן, וסגל האמין לקשקוש הזה ונסע לפגוש אותן. בשדה התעופה חיכתה לו הפתעה לא נעימה. התברר שהאשה היא סוכנת של האף-בי-איי שתפקידה לפתות פדופילים או לפחות פדופילים בפוטנציה באינטרנט. סגל ידע שאם יורשע צפויות לו שנות מאסר ארוכות, ואולי משום כך שם קץ לחייו בתא המעצר שבו הוחזק. אם גופתו הושבה לישראל ואם נקבר במקום כלשהו, נעשה הדבר בחשאי.

נדמה, שבכל המהומה המתחוללת סביב הנושא הזה מדי פעם, שכחה העיתונות לשאול את עצמה, מה חלקם של מי שאמונים על שלום הציבור ועל המידע שהוא אמור לקבל ביצירת המפלצות הללו. במלים אחרות: באיזו מידה מלבה הסוכנת המשטרתית או התחקירנית בתוכנית הטלוויזיה את יצריו של המצ'וטט ברשת ומניעה אותו בעצם לעשות מעשים שבלעדיה לא היה עושה אותם. סוכנת האף-בי-איי מיומנת בהפעלת מניפולציות מתוחכמות כדי להפיל את המצ'וטט ברשתה, וכך גם התחקירנית בתוכנית הטלוויזיה. והן לא רק יודעות, אלא גם עושות.

אני לא אוהבת את הרעיון שאנשים מבקרים באתרים שבהם הם עלולים לפגוש ילדים ובעקבות כך לקיים אתם יחסי מין, אבל אני עוד פחות אוהבת את הרעיון שמוסדות השלטון או העיתונות משמשים סוכנים לדבר עברה, ומכשילים אזרחים במטרה להפלילם, ושאלמלא הפעילות הזאת היו האנשים הללו עושים דברים שאינם לטעמי אולי, אבל הם עדיין במסגרת החוק.

ההבדל בין מי שמשוטט באינטרנט ונפגש עם ילדים כאשר הוא מי שיוזם את המהלך הזה ומוציא אותו לפועל מראשיתו ועד סופו, לבין מי שנתפס על ידי סוכני משטרה שיודעים כיצד לגרות אותו וללכוד אותו וגם עושים זאת, הוא הבדל תהומי, והייתי מאוד רוצה לדעת באיזה שיטות פועלת המשטרה כדי לפתות את הפדופילים שבהם היא נתקלת ברשת.

בינתיים נראה, שלערוך פסטיבלים של לכידת פדופילים, ולהשקות לרוויה את ערוגות ההמון בדמם הוא מהלך נעים ונכון מצד המשטרה, שזקוקה לקצת יחסי ציבור טובים בכלל, ובימים הללו בפרט, וגם מצדם של אנשים שחושבים שתפקידן של העיתונות ושל המשטרה הוא ליצור אירועים ולא לדווח עליהם לציבור או להגן עליו מפניהם.

עלית קרפ היא כותבת, עורכת ומתרגמת, בעלת הטור "ספרים בקצרה" במוסף הספרים של הארץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות