דורית אלדר-אבידן
דורית אלדר-אבידן

הילה, עובדת סוציאלית מהדרום, נשלחה לביקור בית. "צוות אורות אדומים", שהוקם בעקבות אסונו של משה סילמן - צוות המשותף למשרד הרווחה ולמוסד לביטוח לאומי - שלח אותה לנחם אנשים האבלים על אובדן יכולתם לספק את צורכיהם הבסיסיים.

הילה מתוסכלת מהתפקיד שהוטל עליה ("מרוב מחאה, צפוף על המדרכה ליד בית ראש הממשלה", אור קשתי, "הארץ השבוע" 27.7). היא הוכשרה לסייע לאנשים במצוקה, לחפש יחד אתם מענה לבעיותיהם, לסייע להם במיצוי זכויותיהם ולהציע תמיכה רגשית והקשבה אמפתית. אך כשליחת "צוות אורות אדומים", היא יכולה להקשיב ותו לא. אין לה כלים אחרים. האם לכך מצפה אדם נואש, המקווה לקיצור הליכים שיובילו לפתרון למצוקתו?

כ-2,500 "מקרים חריגים" פנו עד כה לצוות החדש. העובדה שהם אינם זוכים למענה של ממש אינה נובעת מרשעותם של פקידים או אנשי מקצוע, היא נובעת מקיצוץ מתמשך במשאבים העומדים לרשות השירותים החברתיים, מהחורים הגדלים והולכים ברשת הביטחון, מצמצום התקנים והתקציבים, מקריסתה של מדינת הרווחה.

הפלסטר, כפי שכינתה זאת עובדת סוציאלית ירושלמית, לא רק שאינו עוזר, הוא אפילו מסוכן. פלסטר עוזר במקרה של שריטה קלה. על פצע מודלק, ללא חיטוי וטיפול, הוא עלול להגביר את הזיהום. ביקורי הבית של עובדים ועובדות סוציאליים מטעם "צוות אורות אדומים" עלולים, שלא באשמתם, לעורר ציפיות לא ריאליות אצל אנשים הנמצאים על פי תהום, שאינם מסוגלים להכיל תסכול ואכזבה נוספים.

במהלך השנים התפתחה הגישה המקצועית בתחום העבודה הסוציאלית, והיום אין די בהתייחסות לרגשות. מחלקות הרווחה מפתחות מודלים מקצועיים חדשניים שבהם הלקוח במרכז, שכן הוא זה שיודע למפות את צרכיו ואת סדרי העדיפויות שלו. אלא שהלקוח יכול להיות שותף בבחירת דרכי פעולה רק אם קיימים מענים. בהעדר מענה, הגישה הזאת הופכת לפיקציה ופוגעת באמון בין העובדת הסוציאלית ללקוחותיה. אם ביקורה של הילה מסמל תקווה בעבור הפונים ל"צוות האורות האדומים", הרי שכאשר באמתחתה יש אך ורק הקשבה, היא תגביר את פגיעותם. ביקורה הראשון ייתפש אולי כהבטחה, אך העדר המענה יתפרש, בצדק, כחוסר מקצועיות, כבגידה ואטימות של הממסד.

מצוקתם של הזועקים לעזרה לצוות הזה היא קשה. פניותיהם הרבות עד כה נותרו ללא מענה. מצוקת הדיור הציבורי היא בעיה דוחקת ופרטית, והם חוששים למצוא את עצמם ואת משפחותיהם ברחוב. מחירי התרופות הגבוהים מותירים אנשים עניים ללא מענה ראשוני לצרכים רפואיים וגורמים לפגיעה בתוחלת חייהם ואיכותם. עליית מחירי המזון פוגעת ביכולתם לספק לעצמם ולמשפחותיהם תזונה בריאה ותחושת שובע. העדר ביטחון תזונתי משמעו רעב, מחשבה בלתי פוסקת על אוכל, ותזונה לקויה.

ביקור בית לא יכול לבוא במקום מזון, תרופות או קורת גג. הפלסטר של הילה לא מספק נחמה. הוא מעורר עוד תקווה נכזבת, מגביר את הייאוש ותחושת הבדידות, ואף מסכן את אלה שמרגישים חסרי סיכוי.

הילה, שבחרה במקצוע המחויב לחלשים, אינה רוצה ואינה צריכה לשרת גורמים המספקים מענים מדומים. תגובת משרד הרווחה כי "תפקידם של העובדים הסוציאליים לסייע לאנשים במצבי מצוקה", אכן נכונה. אך הפיכתם לנציגי הממסד, המייצג את קריסת מדינת הרווחה, אינו עולה בקנה אחד עם השליחות המקצועית והאנושית שבחרו כשהיו לעובדים סוציאליים.

ד"ר אלדר-אבידן היא עובדת סוציאלית ומרצה בתוכנית לגישור ויישוב סכסוכים ע"ש אוונס באוניברסיטת תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ