בין אריק זאבי לתקיפה באיראן

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

1. קשה שלא לחבב את אריק זאבי. הוא נחמד, הוא מסור, הוא הביא לנו כבוד. אך כגודל הציפיות ממנו כך היתה המבוכה מתבוסתו באולימפיאדה. זה קורה אך זה כואב. להפסיד בתוך 43 השניות הראשונות את הקרב בזירה זה הדבר האחרון שהוא ציפה לו. צופי הטלוויזיה הצטערו בשבילו. מה שהביך אותי במיוחד היה שבראיונות שהעניק לתקשורת, פרץ כל פעם בבכי מר. שלא כמו אתלטיקה וסוגי ספורט אחרים, הג'ודו הוא הענף הכי גברי שקיים אף שאני לא ממש מתפעל ממנו. כל אותו יום ששידרו את הבכי שלו, הכנסתי את רגלי לנעליו וחשבתי שגם אני הייתי בוכה. ככל שבכה ואף ריגש את המיברקן הידוע לנשיא מורסי הלא הוא נשיא המדינה, ששיגר לו מברק תנחומים - התחזקתי בדעתי שספורטאי לא בוכה.

כשראיתי את השייטת לי קורזיץ לוחמת כלביאה כדי להגיע לפודיום, דמעותיה מתערבבות עם חול הים שעל פניה, לבי היה עמה. אך כחוט השערה הפריד בינה לבין המדליה. המשגה שלנו הוא שלא שלחנו לתחרות את ביבי במקומה. מי כמוהו יודע לזגזג לפי הרוח המשתנה. פרפקט להשגת מדליה בתחרות שיט.

2. שובם של ספורטאינו מהאולימפיאדה בפנים נפולות מוכיח שאין ארוחות חינם ואין הישגים ללא מאמץ ממלכתי רציני. הספורט הוא אנטי תזה למסורת היהודית. אנו ידועים כעם הספר, כמתעמלים של מוחות. אי אפשר לקפוץ ממעמד של עם הספר וההגות לגובה ולאורך. בשלב הראשון עשינו כאן מאמץ אדיר להיות בנאים וחקלאים. בשלב הנוכחי העברנו את עבודת הכפיים הזאת לערבים ולעובדים זרים ועשינו צעד אדיר בתחום ההיי-טק, והפיתוח החקלאי החדשני שאנו מוכרים למדינות העולם. ספורטאים מאתרים בגיל צעיר. בסין מתחילים לאמן אותם מגיל ארבע. שחיין טוב צריך מבנה גוף מיוחד, ידיים ארוכות וכפות ידיים רחבות. אצלנו חותכים פינות. ודאי לא משקיעים מספיק משאבים לעצב את הספורטאי המושלם, אולי משום שזה לא בגנים שלנו.

השאלה העיקרית היא אם פיתוח ספורטאים הוא בראש סדר העדיפויות הלאומי. הביטו סביבכם וראו כמה שמנים תופסים עמדות מפתח במערכת הציבורית. ראש עיריית ניו יורק היה מתעלף אילו ראה במשטרת עירו קצינים בכירים כה שמנים כמו אצלנו. שאגב, איש לא סיפר להם כנראה שיש כללים חדשים ביחסי מפקד-פקידה, אפילו נשיא-פקידה.

3. בימים אלה מצטיירת תמונה של מדינה שמנהיגיה לא מסוגלים לצייר חזון אמיתי לאזרחיה. תמונה זו מתחדדת לנוכח שני אירועים שמחוצה לנו: האולימפיאדה והנחיתה על המאדים. שני אירועים אלה מבטאים את היכולת האנושית וגם את הצורך להציג יעדים שהם מעבר לקיום היומיומי. כך ספורטאים המנסים לשבור את מעטפת היכולת האנושית לאחר שסימנו לעצמם יעד וחזון, וכך גם הנחיתה על המאדים. מה המנהיגים שלנו מציגים לנו? מדינה דו-לאומית? מלחמת עולם עם איראן? חיים בבונקר ובמקלטים?

ביבי גורס שהיעוד ההיסטורי שלו הוא להציל את ישראל מאשמדאי. יש לו לראש הממשלה תסביך צ'רצ'יליאני ואהוד ברק מנצל את זה כשהוא לוחש באוזניו שאנו מתואמים עם אמריקה. התמונה האופיינית המשתקפת במרקע היא של ברק הלוחש באוזנו של ביבי כשידו מסתירה את פיו, שמא חלילה יש בין צופי הטלוויזיה קוראי שפתיים. מה הוא לוחש לו, האיש הזה שצמוד לאוזנו של ביבי? שהכל יהיה בסדר? שהוא וסיעתו בת החמישה המנדטים עומדים מאחוריו במלחמה שתוביל את המדינה לאסון?

ובינתיים ביבי מונע מצלמים לצלם אותו ברגלו המגובסת, כדי שלא יאמרו שהוא ברווז צולע. עם גבס ובלי גבס, ביבי מנחית על הציבור גזירות. החרדים מקבלים גזרים והעשירים גוזרים קופונים. ואז תעמוד השאלה, האם העלאת המסים תחול גם על עד המדינה ש' במשפט הולילנד המקבל יותר ממיליון שקל וביטול חובותיו למס הכנסה. נראה שזה ענף הספורט היחיד שאפשר לנצח בו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ