טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מודיעין בישראל ועוד איך

תגובות

הכללתה של העיר מודיעין ברשימה שפרסם אתמול האיחוד האירופי של יישובים שהיצוא מהם לא יוכר כמיוצר בישראל, ולכן לא יזכה להקלות במכס - הוא מהלך שגוי המנוגד לעקרונות קודמים לפיהם נהג האיחוד, והוא סותר את ההבחנה המדינית והמשפטית הנדרשת בין שטחי הגדה המערבית לשטחי מדינת ישראל.

מודיעין נוספה לרשימה משום שהיישוב מכבים, שסופח לעיר ב-2003, נמצא בשטח ההפקר. שטח זה, שהיקפו 46 קמ"ר, נולד בסיום מלחמת העצמאות, עת נחתם באפריל 1949 הסכם שביתת הנשק בין ישראל לירדן. בניגוד לאיזורים אחרים בגדה המערבית, שבהם שורטט קו שביתת הנשק כקו האמצע שבין עמדות שני הצבאות, הסכימו שתי המדינות בנוגע לאזור זה שלא לחלקו, משום שליטתו הטופוגרפית על הכבישים העולים לירושלים.

ישראל, שנמנעה מאז ועד היום להכריז על גבולותיה, החילה את חוקי המדינה על השטחים שנמצאו מעבר לגבולות החלוקה ונכבשו על ידה במלחמה, אך לא על שטח ההפקר. כך גם נהגה ירדן כאשר סיפחה את הגדה המערבית באפריל 1950.

מאז מלחמת ששת הימים, לא החילה ישראל את חוקי המדינה על שטח ההפקר, וזאת בשונה מהאופן שבו נהגה במזרח ירושלים. ולמרות זאת, גם אל שטח ההפקר התייחסה ישראל כאילו היה שטח ישראלי לכל דבר והקימה בו את היישובים כפר רות, שילת, מכבים וחלק מנווה שלום.

ישנם מספר פסקי דין ישראלים סותרים ביחס למעמדו של שטח ההפקר ויש שתי טענות בסיסיות בנוגע אליו. אלה שרואים בו חלק מישראל טוענים כי בהיות ישראל הראשונה להפגין בו שלטון אפקטיבי, ריבונותה חלה בו גם ללא חקיקה ראשית. המתנגדים סבורים כי מציאות זו היא הסדר שלילי, ובשל העובדה כי ישנה תביעה לריבונות פוטנציאלית פלסטינית, שאותה ביטאו הפלסטינים בסבבי המשא ומתן עם ישראל, הרי שאין שטח זה חלק מישראל.

יש לראות בהחלטת האיחוד האירופי משגה מכמה סיבות. ראשית, רק מכבים נבנתה בתוך תחומי שטח ההפקר. מודיעין ורעות נמצאות באופן מלא בשטחי ישראל. לפיכך, כפי שהאיחוד האירופי עצמו מבחין בין מזרח ירושלים למערב ירושלים, למרות היותן ישות מוניציפאלית אחת, כך היה עליו להבחין בין מכבים למודיעין.

שנית, בבדיקה פשוטה ניתן לראות כי כל איזורי התעשייה, המלאכה, השירותים והעסקים של מודיעין נמצאים בתחומי ישראל, ואילו מכבים היא בעיקרה שכונת מגורים. שלישית, האיחוד האירופי מודע לפרטי המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים במסגרת ועידת אנאפוליס ב-2008, בו הסכימו שני הצדדים (כעיקרון) - גם אם לא חתמו - כי שטח ההפקר יחולק שווה בשווה בין שניהם. בפועל הוסכם בין ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, שישראל תשמור את רובו המכריע של השטח לעצמה ותפצה את הפלסטינים בשטחים אחרים במסגרת חילופי השטחים.

תהיה זו מן התבונה המדינית אם האיחוד האירופי יסיר את מודיעין מרשימתו המעודכנת וישמור על ההבחנה הברורה בין שטחי ישראל, שטח ההפקר ושטח הגדה המערבית. שאם לא כן, הרי הוא משחק לידי אלו, בשני הצדדים, המבקשים למחוק את הקו הירוק כבסיס לגבול בין ישראל לפלסטין.


 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות