לו הייתי מפקד משמרות המהפכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גילוי נאות: הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי מפקד משמרות מהפכה ב, לא שוחח עמי באחרונה. גם לא בעבר. כך גם שר ההגנה אחמד וואחידי או ראשי מערכת הביטחון האחרים בטהראן. אני מודה שאני מלא קנאה בעמיתיי הכתבים הצבאיים והפרשנים לענייני ביטחון שזוכים לשפע של תדרוכים מצד מערכת הביטחון בישראל ומקבלי ההחלטות בדרג המדיני, הכוללים פרטים בדבר נחיצות המתקפה הישראלית על , עיתויה (פחות או יותר) ואפילו על כמה קילוגרמים בדיוק של אורניום מועשר ברמה של 20% יש בידי איראן.

ובכל זאת, אני יכול רק לדמיין שג'עפרי או וואחידי שמקבלים לידיהם בכל בוקר את סקירת העיתונות הישראלית סופקים את פניהם בידיהם וזועקים: Inconceivable , "בלתי נתפס!". ממש כמו אותו סיציליאני פיקח בסרט "הנסיכה הקסומה", וזיני, שצועק פעם אחר פעם את המילה הזו, ג'עפרי בוודאי ממלט את המילה הזו מפיו בכל בוקר מחדש. "הריי לא יתכן", הוא אומר לעצמו, "שהישראלים מפטפטים עצמם לדעת, מספקים לנו מידע קריטי על עיתוי התקיפה שלהם ואפילו כמה פרטים שחושפים מה הם יודעים (וגם מה לא) על תוכנית הגרעין שלנו".

ג'עפרי מסביר מן הסתם למנהיג העליון חמינאי ש"יש כאן משהו שנסתר מאתנו האיראנים. הישראלים ובעיקר שידוע כגאון ואיש של תחבולות, עושה כאן הפוך על הפוך. הוא משוחח עם אינספור עיתונאים ישראלים ומתדרך אותם, ראש הממשלה בנימין נתניהו מתקשר לכותבי טורים בישראל ובעולם שמצדדים בתקיפה ומדבר עמם אישית (ראה חשיפה של ברק רביד ב"הארץ") והכל - מבלי שבאמת הם מתכוונים לתקוף".

אם ישאל אותו חמינאי מדוע שהישראלים לא יתקפו, יפרט בפניו שפע של סיבות: הסיכון לטייסים עצום, הם יצליחו להאט את פרויקט הגרעין בכשנה ולא יותר, הקהילה הבינלאומית תפנה נגדם והעורף שלהם חשוף לחלוטין. נכון שמספר הטילים האיראנים שיכולים להגיע למרכזי ישראל אינו גבוה, אבל לחיזבאללה יש מספיק. ואם בישראל מישהו משתעשע במחשבה שחיזבאללה לא יתקוף במקרה של הפצצה ישראלית באיראן, כדאי לו לשחזר את פעולות הארגון בשני העשורים האחרונים ולראות מה מקורות המימון הכמעט בלעדיים של חיזבאללה (רמז: איראן).

בסופו של דבר חמינאי, בכל זאת מודאג, יורה לו כנראה לתגבר את מערך ההגנה האווירית כדי לוודא שאם במקרה מישהו כל כך טיפש בישראל שהוא מתכוון גם להפציץ וגם לספר על זה לחבר'ה לפני, אז שלפחות יפגעו כמה שיותר מטוסים ישראלים.

צריך להודות, הדיבורים בישראל בדבר אפשרות של תקיפה, הצליחו לייצר לפני כחצי שנה ושנה תחושה של בהילות בקהילה הבינלאומית בדבר הצורך בסנקציות. הטריק הצליח . אבל מה מבקשים נתניהו וברק להשיג בימים אלה באמצעות הדלפת כל כך הרבה מידע לתקשורת? כוננות יתר באיראן במערך ההגנה האווירי? או אולי איזו מחשבה ילדותית שהממשל האמריקני יחליט על תקיפה לפני הבחירות לנשיאות? הרי הדבר לא יקרה גם אם נתניהו וברק יצעקו ממש אבל ממש חזק, "תתפסו אותנו".

רבים מהפוליטיקאים ובציבור מאשימים את התקשורת ב"הפקרות" בעצם ניהול השיח הזה. אולם התקשורת רחוקה מלהיות אשמה. אותם מקבלי החלטות שדואגים בכל יום כמעט להלעיט את הכתבים במידע אודות התקרבותה של איראן לפצצה הגרעינית הם אלה שאחראים להפקרות הזו. הם שיוצרים עוינות בקהילה הבינלאומית כלפי ישראל, הם שגורמים לישראל להיתפס כלא רצינית באיומיה ("אחרת לא היו מדברים כל כך הרבה") ומעל הכל, הם אלה שמסכנים את סיכויו של מבצע תקיפה באיראן להצליח.

וואחידי אמר אתמול שההצהרות הישראליות הם בגדר מלחמה פסיכולוגית. אני נוטה להסכים איתו. אבל אולי בגלל שאיני פיקח כמו אותו ווזיני ובוודאי שלא כמו אהוד ברק, אני לא מצליח להבין מה יעדיה של המלחמה הפסיכולוגית הזו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות