האיש שהפסיד ב"הישרדות"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

יואב גלנט, האלוף במילואים שאיבד את הרמטכ"לות שבוע לפני שהיה אמור להיכנס לתפקידו, קיבל לא מזמן הצעה טלוויזיונית מפתיעה. המפיקים של "הישרדות וי-איי-פי" רצו שיצטרף לעונה הבאה. אפשר להניח שגלנט, מפקדו לשעבר של הקומנדו הימי, היה מסתדר היטב עם המשימות הפיסיות על האי, אבל הוא השיב להצעה בשלילה, בנימוק שאין לו סבלנות לקשקשת הקבוצתית הכרוכה בתוכנית. במחשבה שנייה, בהתחשב באופן שבו צלח גלנט את הישרדות מטכ"ל 2011, אולי באמת טוב שוויתר על המקבילה הטלוויזיונית.

בתחילת החודש חלף, כמעט בלי ששמנו לב, יום השנה השני לפרשת מסמך הרפז - זו שבימיה הראשונים נודעה כפרשת גלנט. כל הטענות שהועלו כלפי גלנט בתחילת הפרשה התגלו כמופרכות. לא היה לו שום קשר לחיבור המסמך. זאת ועוד: חקירת המשטרה חשפה כי המסמך, שתואר תחילה כמזימה חשאית של חצר שר הביטחון להמלכת גלנט ולהכפשת הרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי, היה בכלל זיוף - מעשה ידיו של סא"ל (מיל') בועז הרפז, מקורבו של אשכנזי. העובדה שחבורת קצינים בכירים עדיין מאמינה בתיאוריית הקונספירציה, לפיה "שאב" הרפז מסמך אמיתי מסביבתו של אהוד ברק, אינה מלמדת דברים טובים על שיקול הדעת של כמה מהאנשים שהחזיקו במשרות הבכירות ביותר במערכת הצבאית.

גלנט תומרן החוצה מלשכת הרמטכ"ל בפברואר אשתקד, אחרי העלאתה מחדש של פרשת הקרקע במושב מגוריו, עמיקם. אלה היו אטריות ישנות (הטענות עלו לראשונה ב"הארץ" ב-2005 ואחר כך שוב ב"מעריב" ב-2008) שחוממו לטמפרטורה הנכונה ברגע הקריטי. גלנט גם סבל מברית אינטרסים נדירה בין היועץ המשפטי לממשלה למבקר המדינה, שדחקה אותו לפינה והעניקה לו 48 שעות בלבד להגיב על אלפי עמודי מסמכים.

התנפלות המבקר והיועץ על גלנט בפרשת עמיקם הקימה עליהם ביקורת מבית, מתוך משרדיהם. מעניין להשוות את היחס שקיבל האלוף לחודשים שהוקצבו לאשכנזי ועוזרו, אל"מ ארז וינר, בהתערבות בג"ץ, כדי לעיין במסמכים הקשורים בחקירת הרפז. ועדיין, גלנט צריך לבוא בטענות בעיקר לעצמו: אילו טיפל בחריגות הבנייה והנטיעה שלו במועד, במקום להתייחס אליהן בביטול כאל טענות הנובעות מסכסוכי שכנים, כנראה הוא היה היום הרמטכ"ל.

מכל מקום, מפתיע לגלות ששנתיים אחרי פרסום מסמך הרפז, גלנט הוא היחיד ששילם מחיר. הרפז, שהודה בזיוף, עדיין ממתין להודעת הפרקליטות אם תגיש נגדו כתב אישום. וינר, שבטיוטת דו"ח המבקר נמתחה עליו ביקורת חריפה, בטענה שהפעיל את בועז הרפז לאיסוף חומר מפליל על ברק וסביבתו, עודו במדים, נעזר בצוות מיומן של סניגורים צבאיים כדי להגן על חפותו. על נקיטת צעדים נגד מעורבים בכירים יותר בכלל אין מה לדבר.

המבקר היוצא, מיכה לינדנשטראוס, אמור להגיש את הדו"ח הסופי שלו בפרשת הרפז עד 3 באוקטובר. הפתרון הזה הושג לאחר שברק רתם את הכנסת, בהליך עקמומי, לחקיקת חוק מיוחד שיאפשר ללינדנשטראוס לסיים את עבודתו.

אבל מי שחושב שבכך יבוא סוף לפרשה, כנראה משלה את עצמו. המבקר לשעבר הוא איש רגיש במיוחד לשמו הטוב ולמעמדו הציבורי. הרבה אנשים, המודעים לכך היטב, מפעילים עליו כעת לחצים בלתי סבירים במטרה להשפיע על נוסח הדו"ח המסכם. מכיוון שבמאבק הזה מושקעות עדיין כמויות עצומות של אגו, משני הצדדים, קשה לראות מתי, אם בכלל, יסתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ