תהיי אשה ותשתקי

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

אתמול נעצרו ארבע נשים יהודיות, בזמן שהתפללו בכותל. המשטרה התכוונה לעצור אותן ל-24 שעות, אך העונש הוחלף בהרחקה מהכותל ל-50 יום. אם יוגש נגדן כתב אישום, העונש עלול להגיע למאסר של חצי שנה, על היותן "סכנה ממשית לשלום הציבור" ובגלל "קיום טקס דתי הפוגע ברגשות של אחרים". מה שהיווה סכנה ממשית לשלום הציבור ופגע ברגשותיו הוא שארבע הנשים עטו טלית עם פסים שחורים. כלומר, מה שהופך את התפילה שלהן לעבירה היא העובדה שהשתמשו בפריט לבוש הנחשב לגברי.

הטלית היא סממן המגדיר את הגבריות של הגבר היהודי, שזכאי לגעת בספר התורה, לרקוד אתו, לנשק אותו ולהגות בו יומם ולילה. על אשה אסורים הדברים האלה, ואסור גם פריט הלבוש שמסמן אותם. שש פעמים בשנתיים האחרונות עצרו שוטרים נשים שהתפללו בכותל עם טלית. במאי 2000 עלתה בכנסת הצעת חוק שקבעה עונש של שבע שנות מאסר לאשה שתתפלל עטויה בטלית; היא נפלה אחרי שעברה בקריאה טרומית, אבל לא רק חרדים הצביעו בעדה. גם ראובן ריבלין. כלומר, בכל הזירות, גברים חילוניים עושים בשביל גברים חרדים את העבודה - שמירה על הבלעדיות של סממני הגבריות שלהם ומניעת שימוש בהם על ידי נשים.

כלומר זה לא עניין דתי שאינו נוגע לכם ולכן. רק לפני חודש ביקש מעסיק לפטר את פקידת הקבלה שלו כי קיצרה את שערה באופן שלדעתו אינו מספיק "שירותי", כלומר, לא מספיק נשי. לפני כשנתיים פנתה לנציבות לשוויון זכויות והזדמנויות בעבודה מלצרית מהילטון שחויבה, כשאר המלצריות, ללבוש חצאית קצרה, ונאסר עליה ללבוש מכנסיים. גם באל על נאבקו הדיילות בחובה לנעול נעלי עקב.

בארה"ב קבע בית המשפט בתחילת שנות האלפיים, שמעסיקים יכולים לדרוש מעובדים הופעה חיצונית "מקצועית", גם באופן שקשור למין ומגדר. כך, ברמנית שפוטרה כי סירבה להתאפר לא זכאית להגנה. בית המשפט קבע אמנם שהדרישה מאשה לא יכולה להיות "כבדה" יותר מאשר מגבר, אבל סירב להכיר באיפור, כשמדובר באשה, כבנטל כבד יותר מהעדר איפור, כשמדובר בגבר. גם בישראל הכיר בית המשפט בזכותו של מעסיק לחייב מלצר צעיר לכסות את זרועותיו, בניגוד למלצריות המוזמנות לחשוף את זרועותיהן.

כלומר, הממסד מבקש לוודא שיהיה ברור, שאשה היא אשה וגבר הוא גבר. מה שברור הוא שה"נשיות" הזאת, כמו גם ה"גבריות", הן לגמרי, אבל לגמרי, לא טבעיות. ההבדל הוא שגברים הנחשדים בהופעה "נשית" מסתכנים בסילוק מהמועדון, אבל נשים המעזות לקחת לעצמן סממני סמכות מסתכנות במאסר ממש.

הסיבה שגברים שומרים כל כך בקנאות על סממני הגבריות שלהם היא שהסממנים האלה עוזרים להם להבנות ולשמר את האפליה שמגדירה את הגבריות כשווה יותר מהנשיות. בדיוק כמו שהטלית מסמלת את הזכות והרשות הבלעדיות של גברים ללמוד תורה, לפסוק הלכה ולגעת בקודש הקודשים, כך החליפה הגברית מסמלת את ה"רציונליות", ה"מקצועיות" וה"מנהיגות", שהן מלים נרדפות לגבריות.

כך, החליפה הגברית מאפשרת לגברים לשמור על בלעדיות בדיונים על ביטחון, כלכלה והנהגה. בהרצאות שנתתי השבוע, נשאלתי מה הקשר בין דבריו של בנימין נתניהו על גימוד העורף לבין שילוב נשים בתהליכי שלום. זה הקשר: ההפרדה המגדרית הכפויה מאפשרת לגמד את העורף ולהרחיק נשים לחלוטין מכל הדיון על מתקפה באיראן. גם הבנה בענייני ביטחון-חיים-ומוות היא נכס וסממן של גבריות; גם גברים חילוניים לא מאפשרים לנשים דריסת רגל בקודש הקודשים שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ