עמיר פוקס
עמיר פוקס

ביום חמישי שעבר הותקפו בכיכר ציון בירושלים צעירים ערבים והוכו קשות - עד לפציעה קשה של אחד מהם. על פי עדויות של עוברי אורח, התוקפים - צעירים יהודים - קראו לעבר הערבים קריאות גנאי גזעניות. אם אכן יתאמתו החשדות ויתברר כי מדובר בתקיפה על רקע גזעני - הרי שזה אירוע חמור מאין כמותו. יש לצפות לכך שפוליטיקאים מכל גוני הקשת הפוליטית יגנו אותו, בשם ההתנגדות לגזענות ולאלימות, ויכנו את המתפרעים "תפוחים רקובים, עשב שוטה" וכדומה.

ואולם התעלמות מהעובדה שאירוע כזה אינו מעשה ידי חריגים נעדרי לגיטימציה, אלא ביטוי להתגברות הגזענות והלאומנות בקרב החברה הישראלית בכלל ובקרב בני הנוער בפרט - היא היתממות, במקרה הטוב. רוח הגזענות והלאומנות נושבת בשנים האחרונות מגופים מרכזיים ובעלי סמכות בחברה הישראלית, כולל זרועות השלטון.

בכנסת הרוח הזאת מתאפיינת באופן שאינו משתמע לשתי פנים על ידי דחיקת המיעוט הערבי בישראל אל הקיר, עד כדי ביטול הלגיטימיות של קיומו כמיעוט בעל זכויות שוות. זה בא לידי ביטוי בהצעות חוקי הנאמנות-אזרחות בהנהגת "ישראל ביתנו", שמטרתם למעשה להוקיע את הערבים כמי שאינם נאמנים למדינה משום שיקשה עליהם להישבע אמונים למדינה יהודית; בחוק ועדות הקבלה, המאפשר לתושבים לבחור את שכניהם על פי "התאמתם למרקם החברתי-התרבותי של היישוב", ומטרתו להדיר את הערבים מיישובים קהילתיים; ובחקיקה שנועדה לסתום את פיהם של ערבים ושל כל מי שחשיבתו שונה מהקונסנזוס.

הרוח המנשבת מהכנסת באה לידי ביטוי גם בדיון ההזוי שניהל במושב החורף יו"ר ועדת העלייה והקליטה, ח"כ דני דנון, המייצג את מפלגת השלטון האמורה להיות מפלגה ליברלית. בדיון הועלו טענות מופרכות על התופעה של "חטיפת נערות על ידי צעירים בדווים" - תופעה שנציגת המשטרה בדיון הכחישה את קיומה. במהלך הדיון התברר, שבעצם מדובר בהגנה על טוהר הגזע היהודי מפני סכנת התבוללות. כאשר זה הלוך הרוח בחקיקה ובדיונים בכנסת, למה בדיוק אפשר לצפות מבני הנוער?

ולא רק בכנסת. כאשר שורה ארוכה של רבנים חשובים חותמים על מכתב הקורא לא להשכיר או למכור דירות לערבים - האם באמת מצפים שנוער דתי יראה בערבים אזרחים שווי זכויות? וכאשר היועץ המשפטי לממשלה סוגר את תיק החקירה שנועד לבדוק חשד להסתה לגזענות באותו מכתב רבנים ובספר "תורת המלך" - מה אמור להבין מכך הנער הממוצע? הרי הספר "תורת המלך", המסביר "הלכות הריגת גויים", משווה בין הגויים לבעלי חיים וכולל ציטוטים כגון "יש סברא לפגוע בטף אם ברור שהם יגדלו להזיק לנו", "יש מצבים בהם נרצה לכתחילה לפגוע דווקא בחפים מפשע, ונוכחותם והריגתם דווקא מועילה ומסייעת לנו".

ובעוד עמדות הציבור ובני הנוער בפרט מקצינות והולכות לכיוון הלאומני-הדתי, עד כדי כך ש-46% מהם (לפי סקר של קרן פרידריך אברט ממארס 2011) תומכים בשלילת זכותם של אזרחים ערבים להיבחר לכנסת - משרד החינוך עוסק בחיזוק הערכים הלאומיים בתוכנית הלימודים ובהחלשת לימודי האזרחות כמקצוע המקנה ערכים דמוקרטיים וליברליים - על ידי החלפת אנשי מקצוע ה"חשודים" בליברליות-יתר.

אין להיתמם. מגמת ההקצנה בקרב הנוער, עד כדי אלימות גזעית ממש, היא פרי העץ המורעל שמטופח בכנסת, בין במכוון ובין מתוך פופוליזם גרידא. מעגל קסמים זה, שבו הגזענות הגואה בציבור מקבלת ביטוי בחקיקה פופוליסטית, שבתורה מעניקה לגיטימציה וחיזוק למגמות הגזענות, חייב להיקטע.

עו"ד עמיר פוקס הוא חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ