ליברמן צדק

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

קשה להבין את ההתגוללות האוטומטית על התבטאותו התקופתית של שר החוץ אביגדור ליברמן. עוד בטרם יבש הדיו על מכתבו לשרי החוץ החשובים בעולם, וכבר הוטחו הגינויים, מבלי שמישהו טרח להתייחס לתוכן מכתבו ולאמיתות הנוקבות שעלו ממנו.

ליברמן היטיב לאבחן שלטון שהוא מכשול לשלום, וממשלה מושחתת; הוא קרא להחליפם בבחירות. מה לא נכון כאן? ומה רע בכך? ואמנם, יש שלטון במזרח התיכון שהוא המכשלה בה"א הידיעה לשלום, ושר החוץ הישראלי, שוחר השלום, צדק כשקרא להחליפו. השלטון הזה עושה את כל מה שניתן כדי למנוע כל התקדמות, לחבל בכל סיכוי ולקעקע כל הצעה או פרטנר אפשריים. אחת לכמה שנים הוא גם מחרחר מלחמות אזוריות מיותרות.

ליברמן גם צדק באבחנתו הרגישה, שעל פיה השלטון הזה נגוע בשחיתות. אחרי שראש הממשלה הקודם הועמד לדין בשורה של תיקים פליליים, נשיא המדינה חבוש בכלא וכמותו גם שר האוצר יחד עם עוד כמה שרים ונבחרים אחרים, וכנגד שר החוץ המכהן תלויה ועומדת חקירה פלילית סבוכה וממושכת - ניתן להגדיר את המשטר הזה לפחות כ"נגוע בשחיתות". זאת ועוד, מדובר בשלטון לא-שלטון, טירוף מערכות של ממש: באותה רשות שאליה כיוון כנראה ליברמן, איש כאוות נפשו יעשה. אנרכיה. שר החוץ כותב מכתב רשמי, ראש הממשלה מסתייג ממנו למחרת ואומר שהמכתב לא משקף את דעתו ושר הביטחון אומר שהמכתב פוגע באינטרס הלאומי של המדינה. אין שום מדינה שיכולה לקחת ברצינות ממשלה כזאת - שלום בוודאי שאי אפשר לכונן אתה. לא בכדי יצא שמה לגנאי בעולם. בקיצור, שלטון כזה, מכשול לשלום, מושחת, שבו גם אין תיאום, צריך להפיל - ויפה שנה אחת קודם; ליברמן צדק.

אל שיאי החוצפה הישראלית, רשימה ארוכה, עטורת שיאים, נוסף עכשיו מכתבו השערורייתי של ליברמן, הקורא להחליף את מחמוד עבאס. גם המדינאי הפלסטיני המתון ביותר בכל הזמנים - לא היה ובעיקר לא יהיה עוד מתון ודוגל באי-אלימות כמותו - גם הוא לא טוב לישראל של ליברמן. אל מגלומניית ההפצצה באיראן, בין היתר כדי להחליף את משטרה, נוסף עכשיו ההבל המגלומני הזה, מתגמד רק במעט לנוכח כל קודמיו. אחרי שישראל טענה במשך שנים שיאסר ערפאת הוא הוא המכשול, אחרי שחמאס עלה וגם הוא היה למכשול, החליט שר החוץ להוסיף גם את עבאס לרשימת פסולי השלום שלו. אחרי שישראל טענה במשך שנים שרק, רק, אם הפלסטינים יפסיקו את הטרור יהיה שלום, והפלסטינים הפסיקו את הטרור - וכלום. אפילו לא הקפאת ההתנחלויות. כלום.

האנליטיקאי המבריק ליברמן, גם כמה ממתנגדיו טוענים שאין עולה עליו בעניין זה, לא טורח כמובן לפרט מי יעלה לשלטון במקום עבאס, שנפסל בוועדת הבחירות הישראלית. על מי בדיוק הוא חשב כשקרא להפילו? על אנסטסיה מיכאלי? אולי דוד רותם? לכך כנראה התכוון כשכתב, ש"הגיע הזמן לשקול פתרון יצירתי ולחשוב מחוץ לקופסה, כדי לחזק את ההנהגה הפלסטינית". ליברמן סיפר שהחליט לכתוב את מכתבו, מכיוון שחש ש"מסריו בנושא הפלסטיני אינם עוברים טוב". ובכן, עכשיו עברו המסרים להפליא: יש לישראל שר חוץ מוקיון, שנהנה מדי פעם ליידות אבנים, לעורר רעש ולמשוך תשומת לב, עד שהוא שוב שוקע בעיסוקיו המסתוריים ונעלם בתהום הנשייה.

אבל ליברמן איננו כמובן הסיפור. איש בתבל, זולת אולי בבלארוס, לא לוקח אותו עוד ברצינות. לא קשה לנחש מה עשו נמעני המכתב, אחרי שקראו אותו. גם השפעתו של ליברמן מבית מתמעטת - כדי לא לעשות שלום יש לנו את בנימין נתניהו. ובכל זאת, צריך את ליברמן. מי עוד כמותו יספק לנו האתנחתאות הגרוטסקיות הללו, כמכתבו המגוחך, בינות לכל האיומים הרציניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ