מה יהיה כשיסגרו את הברז?

דוד זולדן
דוד זולדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד זולדן
דוד זולדן

היום קיימה הכנסת כנס פגרה מיוחד בעקבות בקשה שהגישו יותר מ-25 ח"כים מסיעות האופוזיציה ליו"ר הכנסת בנושאים הבאים, שנמצאו חשובים ודחופים מספיק כדי לאפשר את הכינוס: א. העלייה חדה בממדי האבטלה, ההתייקרויות במשק ומצבה הכלכלי המידרדר של מדינת ישראל. ב. הפגיעה במשרתים וחוסר השוויון בנטל.

בעוד כשבוע - חודש לאחר פקיעתו של חוק טל, שהסדיר את מעמדם של בני הישיבות שתורתם אומנותם - יחל צה"ל לשלוח "צווי התייצבות" לכ-7,500 תלמידי ישיבות בני 17-18 משנתון הגיוס של 2013, ואלו יאלצו להתייצב בלשכת הגיוס כמתגייסים מן המניין.

סוגיית גיוס החרדים לצה"ל ממשיכה לעמוד בעין הסערה, אולם נבחרי הציבור החרדי שותקים. האם מדובר באסטרטגיה מכוונת? באדישות לא מובנת? במידע מבוסס כי מהלך כזה אינו בר ביצוע או חסר סיכוי? קשה לדעת. אנשי ההסברה במגזר החרדי ממלאים כעת פיהם מים ומשדרים את התחושה כי אזלה התחמושת מארסנל נשק ההסברה המסורתי.

בסיבוב הקודם הם עוד ניסו לשכנע את הציבור החילוני במאור פנים ובנועם הליכות, שבניסיונו להטיל גיוס חובה הוא גרוע יותר מהכובש הרומי שהטיל "גזרות שמד" על העם היהודי. כשהמהלך לא צלח הם הטילו את פצצת האטום ההסברתית המוחצת, והכריזו כי אביו של יוחנן פלסנר הוא גוי, וסבו הוא כומר. זאת, מתוך אמונה כי הגילוי המרעיש יחזיר את הח"כ הלוחמני מושפל אל ביתו והנושא יתמוסס מסדר היום. רק דבר אחד אותה הסברה חרדית לא לקחה בחשבון: למידע הזה אין ערך בעיני הציבור החילוני. אותו מעניין הרבה יותר שפלסנר החזיק בשירותו הצבאי באם-16 מקוצר, מאשר שאמא שלו לא יהודייה.

"אפילו אם יכניסו אותנו לכלא, נמסור את הנפש על לימוד התורה עד הנשימה האחרונה. אם החילונים ירצו מלחמת קודש הם יקבלו חזרה מלחמת קודש", כך זעק בהתרגשות בחור ישיבה בהלווייתו של הרב יוסף שלום אלישיב, שהתבשם מעוצמתם המספרית של החרדים ששיתקו את הבירה למשך עשר שעות.

מאחורי הקלעים כבר נרקמת התארגנות חשאית במגזר החרדי לקראת צווי המעצר והכניסה הפוטנציאלית לבתי הכלא הציוניים. כשתרחיש כזה ייצא אל הפועל תודבק על דש בגדם הימני של המוני חרדים סרבני גיוס פקודת המעצר האישית – כאשר חלקם יהיו על מצע טלאי צהוב. על דש בגדם השמאלי ייתלה שלט קטן עם הכיתוב: "אבינו מלכנו עשה למען טבוחים על ייחודיך", וארשת פניהם תביע שמחה גדולה על כך שסוף סוף נפלה לחיקם ההזדמנות לקיים את הפסוק כפשוטו: "בכל לבבך ובכל נפשך - אפילו הוא נוטל את נפשך". בדרך לבית הסוהר הם כמובן יקראו פרקי תהילים בדבקות ובזעקות עד שיקרעו את כל שבעת הרקיעים ויגיעו עד כיסא הכבוד.

ביום כזה, מאורי הדור, ראשי הישיבות וצדיקי המוסר יחזקו את בני התורה בנאומים נלהבים ויצטטו בקול בוכים את דברי הקדוש רבי אלחנן וסרמן הי"ד לפני השלכתו לתאי הגזים. הם יקראו בבכיות נוראיות את קינות ט' באב ויספרו ארוכות על מסירות הנפש של אבותינו בתקופת מסעי הצלב והאינקוויזיציה. ראשי הישיבות מצדם יחזקו את "מוסרי הנפש" ויקריאו את סדר היום העתידיים בכלא, סדרים ושיעורים.

לאחר שיחות החיזוק, כל בני התורה יתלכדו במעגל גדול ובעיניים עצומות ובדבקות אין קץ, ישירו כולם: "וכל קרני רשעים אגדע", "תורה הקדושה התחנני בבקשה", "בשלטון הכופרים אין אנו מאמינים" וכו'. מחוזקים ומוכנים נפשית יקבלו האסירים החרדים באהבה את גזרת השלטון האכזר. מי שיזכה להיות עד למעמד, כנראה שלא ישכח לעולם את המראה אפוף ההוד, ההרואי ומרטיט הלב בשערי הכלא.

אך אויה, מה יקרה אם הרשעים הארורים בממשלה ובכנסת יודיעו לפתע שלא עולה בדעתם להכניס את כולם למאסר, אלא רק לפגוע בבני התורה באמצעות קיצוץ תקציבים והטלת קנסות? מה יקרה אם יחליטו לסגור את ברז ההקצבות כל כך חזק שאפילו טיפה אחת לא תטפטף? מה יקרה כאשר השותף הוותיק ביבי כבר לא יהיה מסוגל להושיע, והאחות הרחמנייה שלי יחימוביץ תזיל דמעה? או אז יעמדו החרדים בפני בעיה גדולה.

ואולי ברגע האחרון יקרה נס או שמישהו יתעשת ויציע הצעה פשוטה והגונה שלחילונים יהיה קשה מאוד לסרב לה, וזו לשונה: "גייסו את כל מי שמבטל תורה והניחו ללומדי התורה להמשיך ולחזק את עם ישראל". האמינו לי שאם החרדים ילכו על זה ברצינות, הרווח יהיה כולו שלהם. למחרת יתייצבו בשערי הבקו"ם 20 אלף חרדים, ובזכותם יינצלו 1,000 כוללים, 70 אלף אברכים ו-45 אלף בחורי ישיבה - ובא לציון גואל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ