מנפלאות הצבא המוסרי בעולם

גדעון לוי
גדעון לוי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גדעון לוי
גדעון לוי

הצבא המוסרי ביותר בעולם עומד חמוש מול 20 מהגרים אפריקאים אומללים הכלואים כבר שבוע בין הגדרות בגבול הדרומי של ישראל, ולחייליו ניתנה הפקודה השטנית לספק להם מים, אבל "כמה שפחות". הצבא המוסרי ביותר בעולם, של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, לא מעביר להם מזון.

חיילי הצבא הזה גם מנעו ביממה האחרונה מכמה קבוצות של פעילים ישראלים, צעירים נחושים, להחיש מזון ללכודים. קבוצה אחת, בת ארבעה חברים, ניסתה שלשום להגיע למקום באישון לילה עם מזון שקנו בכספם - קופסאות שימורים שאינן נזקקות לפותחן, לחם טרי וירקות שאינם מתקלקלים במהירות בשמש. עוד שלוש קבוצות שונות ניסו אתמול להגיע לשם ובידיהן מצרכים דומים. מכולן מנעו החיילים מלהתקרב. אחד הקצינים הודה שצה"ל אינו מספק מזון ללכודים, אך לא הסכים להעביר את המזון שהצעירים הביאו ליעדו.

מדור הזירה

לא לעזור וגם לא לדווח, בפקודת הצבא: הצבא המוסרי ביותר בעולם סגר את הקטע של כביש 10 המוביל למקום הפשע הזה והכריז עליו כעל שטח צבאי סגור, כדי למנוע מהצעירים הללו שניסו להציל במשהו את כבודה של ישראל מלהגיע למקום וגם כדי למנוע מעיתונאים מלדווח על מה שקורה שם. "הארץ" והכתבת שלו גילי כהן חשפו את דבר החרפה שקורית זה שבוע בשמנו, בשם כולנו, בגבולנו הדרומי.

אין צורך להיכנס לדיון המשפטי, אף שגם הוא קובע שישראל מפרה כך את החוק הבינלאומי ואת האמנות שהיא חתומה עליהן, כדי להבין את ממדי הרוע ועוצמת הרשע. יש רק להרהר בגורל המהגרים הללו, כלואים בלא מחסה, בלא מזון, בלא תנאים אנושיים מינימליים, עם מים "כמה שפחות", שבוע ימים בשמש הקופחת, אחרי מסע נורא בישימון וסכנת חיים האורבת להם בארצם ובארץ המעבר מצרים. במדינה שקמה על מהגרים ופליטים, צריכות היו התמונות הללו לעורר זעזוע מיוחד.

אחר כך יש לחשוב גם על החיילים הצעירים הללו, שמפקדיהם הורו להם לנהוג כך בבני אדם. אלף סיורי מורשת בחברון ומאה מצעדי-חיים באושוויץ אינם משתווים בנזקיהם להשחתה המוסרית של השירות הצבאי הזה, עומדים חמושים מול פליטי חרב, גם אם חלקם שלא ברצון, כאלה שבשיחות פרטיות הזדהו עם האקטיביסטים, אך לא סירבו פקודה. בפעם הבאה שצה"ל ישגר, ברוב סיקור תקשורתי והתהדרות עצמית, משלחת חילוץ לאתר אסון מעבר לים, שטפונות או רעידת אדמה, כדאי לזכור איך נוהג אותו צבא באתר האסון ההומניטרי הזה שמתחת לאפו, מעשה ידיו.

אחרי שהתרגלנו לציד האדם ברחובות; לשר הפנים, אלי ישי, המאיים לעצור אחרי החגים רבבות מהגרים לשנים בלא משפט ובלא סמכות חוקית, רק כדי לשאת חן בעיני מצביעיו; ואחרי שהתרגלנו לקרוא למהגרים הללו בשם "מסתננים", כפי שמכנים אותם בארסיות כל אמצעי התקשורת זולת "הארץ", באו התמונות של 20 האריתריאים הכלואים בסבך גדרות התיל כחיות שניצודו, שהיו צריכות להדיד שינה מעיני כל ישראלי הגון. אבל ישראל עסוקה בדברים אחרים, נא לא להפריע.

האם יש לשוב ולהזכיר את בסיס העניין, היש עוד טעם? את הפליטים הללו אסור לישראל לגרש בלא בירור מעמדם, היא עצמה חתומה על אמנות שלא לעשות כן. אסור גם למנוע את כניסתם כשסכנת חיים מרחפת מעל לראשם. ובעיקר, אסור לאטום כך את הלב, במפלצתיות שכזאת, לנוכח מצוקתם - יש ביניהם כבר אשה אחת שהפילה את ולדה בשבי, על פי הדיווחים.

אם לא יצאה אתמול דרומה שיירת מחאה של אלפי ישראלים ולא עלה קול מחאה רמה על מה שנעשה - כי אז לא רק שאין מדובר בחברת מופת, עם סגולה ובחירה, מדובר בחברה שאננה ושפלה להחריד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ