האירוע המוחי של מד"א

נרי ליבנה
נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נרי ליבנה
נרי ליבנה

המקרה של דורון נשר הוא המחשה כואבת לכך, שלפעמים הכוונות הטובות ביותר מובילות לגיהנום. על פי תגובות ראשונות של מד"א, הפרמדיקים שהגיעו לבית של נשר לטפל בו כשתקף אותו אירוע מוחי חששו לפנותו כי חששו שפינוי חולה בלא הסכמתו עלול להיחשב לתקיפה ולחשוף אותם ואת מד"א לתביעה של רשלנות רפואית. חוק זכויות החולה אכן קובע, שהאדם אוטונומי על גופו ואין לאיש רשות לבצע בו פרוצדורות רפואיות בלא הסכמתו המודעת.

השאלה היא, מה המשמעות של הסכמה מודעת במקרה של אירוע מוחי, שהמאפיין העיקרי שלו הוא העדר תפישת מציאות ריאלית וחשיבה רציונלית ובמקרים רבים גם נטייה של החולה להתכחש למחלתו ולמצבו. באילו דרכים יכול מי שלקה באירוע מוחי להתנגד לפינויו? הוא יכול לבטא זאת מילולית, אם כי במקרים רבים היכולת המילולית נפגעת; הוא יכול לעשות זאת על ידי מחוות גופניות, אלא שתנועות בלתי רצוניות ואפילו התנהגות אלימה גם הן חלק מהסימפטומים של מי שלקו באירוע מוחי. דווקא סימני האירוע שהיו אמורים לגרום לפרמדיקים להחיש את נשר במהירות לבית החולים (במקרה של אירוע מוחי חלון ההזדמנויות הוא בן ארבע שעות וחצי לכל היותר, קודם שנגרם נזק בלתי הפיך) הם, על פי הדיווחים, שגרמו להם למנוע ממנו טיפול מתאים.

את האשמה יש לתלות בהנחיות שהפרמדיקים מקבלים ממד"א, או מ"חוק זכויות החולה". אלא שבנוהל הפנימי של מד"א נקבע, כי יש לפנות בדחיפות אדם לבית החולים במקרה שבו הסיכון בזמן הפינוי הוא קריטי; כלומר, במקרים של מצב הלם, ערפול הכרה וכדומה. כל אלה קריטריונים המתקיימים גם במצב של אירוע מוחי. כלומר, ההנחיה הנכונה כתובה בתקנות מד"א, אלא שנראה ששם אין מודעים לקיומה.

הדבר נכון לא רק לפרמדיקים, אלא גם לממונים עליהם, כמו הרופא במוקד מד"א שאליו פנו הפרמדיקים כדי להיוועץ בו. מן הראוי שהרופא היה מורה להם לפנות את נשר לבית החולים בדחיפות, ואם יש צורך בכך לעשות זאת בכוח, אפילו תוך כדי קבלת עזרה מהמשטרה. הטענה של מד"א כי הוראת הרופא לפרמדיקים נבעה מהעובדה, שפינוי מטופל בכוח מנוגד לחוק זכויות החולה, נתונה לוויכוח. על פי סעיף 15 לחוק זכויות החולה, ניתן לתת טיפול רפואי בלא הסכמה, אם המצב הגופני או הנפשי של המטופל אינו מאפשר קבלת הסכמתו מדעת, או "של מצב חירום רפואי... אם בשל נסיבות החירום, לרבות מצבו הגופני או הנפשי של המטופל, לא ניתן לקבל את הסכמתו מדעת".

סביר להניח, שהמקרה של נשר איננו הראשון, נשר הוא פשוט מטופל מפורסם יותר. ייתכן שדווקא פרסומו היה לו לרועץ משום שהוא גרם לפרמדיקים ולרופאים לנהוג בו בזהירות יתר, שהתגלתה כמסכנת חיים.

כדי לגרום לכך שזה יהיה המקרה האחרון יש להורות לעובדי מד"א להתייחס לאירוע מוחי כאל מצב הדורש פינוי מיידי, בלא בקשת הסכמה מהחולה. בינתיים כדאי לכל אחד מאתנו לתלות בביתו במקום גלוי מכתב, המורה לכל מי שבא אתנו במגע בזמן שמתגלים אצלנו סימנים של אירוע מוחי, להתעלם מכל מה שעלול להיראות כהתנגדות ולפנות אותנו במהירות לבית חולים. ואם כבר, עדיף לכזה שנהוג בו צינתור מוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ