זהירות, תכנים קיצוניים

איל מגד
איל מגד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איל מגד
איל מגד

המטיף הטבעוני הכריזמטי גארי יורופסקי הגיע שלשום ארצה, כדי לעשות כאן נפשות למען הפסקת ההתעללות בבעלי חיים. במסגרת סבב ההרצאות שלו היה אמור לבקר גם בתיכון הניסויי בירושלים, שבו לומד בני. כבר נקבע מועד להרצאתו, אך כעת התבשרו התלמידים שמשרד החינוך הוציא חוזר האוסר לקיים את ההרצאה, מאחר ש"החומר המועבר אינו הולם" - נוסח יבשושי שהולם גם הולם את החוזרים רבי ההשראה של משרד החינוך. לבקשתי הצליח בני לדלות עוד כמה מלים מהמסמך שהתקבל בבית ספרו והנימוק הבולט בהן הוא, שהמרצה הנו "טבעוני המשפיע על אנשים באופן קיצוני".

מוזר, חשבתי, לפי ההיגיון הזה אפשר לומר על כל מי שמתאר זוועות שעברו עליו, שהוא "משפיע על אנשים באופן קיצוני". יורופסקי אכן מתאר בפירוט מצמרר את מה שראה בבתי מטבחיים, בלולים, בדירי צאן ובחוות בקר; אך הרי גם ניצולי שואה (כמובן להבדיל אלף אלפי הבדלות), שמגיעים לבית הספר מדי שנה ביום השואה, כוללים בהרצאותיהם "תכנים קיצוניים", שעלולים לזעזע את מאזיניהם הצעירים רכי הנפש.

ואולי ההבדל נעוץ בין זוועות העבר לבין זוועות ההווה. בין שואה שהיא נחלת העבר, לשואה המתרחשת בהווה. אולי קל יותר לעכל זיכרון מאשר לעכל מציאות שעוד אפשר לשנות. אין לי ספק, שכבר בפסקה שעברה נטשו קוראים רבים את המאמר הזה בחרי אף: איך אפשר להשוות בכלל את שואת היהודים, את השואה בה"א הידיעה, למה שמתרחש בגיא ההריגה של בעלי החיים הנתונים למרותנו.

אלא שמנקודת מבטו של צמחוני קיצוני כמוני, האיסור שהוטל על יורופסקי לתאר בבית הספר של בני, ובבתי ספר נוספים שאליהם הוזמן, את הזוועות שאנחנו מעוללים לבעלי חיים חסרי אונים, חמור לא פחות ממצב שבו היה נאסר על ניצולי שואה לתאר את מה שעבר עליהם במחנות המוות. מבחינתי, השואה ההולכת ונמשכת של בעלי חיים היא נוראה ואיומה כשואת בני אדם. אלה יצורים חיים ואלה יצורים חיים. אלה התענו ואלה מתענים. שם העולם עמד מנגד, וכאן העולם עומד מנגד. בעיני, אין הבדל בין סבל לסבל. ההבדל היחיד הוא, שאת שואת בעלי החיים אפשר להפסיק. הזעם המניע את יורופסקי לחבל בחוות עינויים ובמעבדות תפלצתיות נובע מאותו רגש קדוש, שהניע לוחמי צדק וחופש לאורך הדורות לפעול למען חלכאים ונדכאים בני המין האנושי.

עדיין אינני יכול לתפוש איך אדם נאור מסוגל להתעלם מהפער השערורייתי הקיים בין שיעור הסבל הנגרם לחיה בעת רציחתה, לבין מידת ההנאה שהוא מפיק מאכילת בשרה. לא תפשתי, ועדיין איני תופש, איך אדם מפותח נאטם לגמרי כשהנושא עומד על הפרק. איך אנשים תרבותיים מתעלמים משפיכות הדמים היומיומית בבתי המטבחיים, מההשמדה החוקית של בעלי חיים חסרי ישע המתבצעת מתוקף תאוות הבשרים האנושית.

אפשר לחשוב שתלמידי התיכון אינם חשופים ממילא לתכנים קיצוניים על כל צעד ושעל. בעוד זמן קצר הם ייחשפו לא רק ל"תכנים קיצוניים", אלא למציאות קיצונית. איזה אבסורד וטמטום יש בהחלטה לאסור על נערים, שבעוד שנה יתגייסו ויילחמו, להאזין לאדם שמנסה לשים קץ לאלימות ולהתעללות, רק בגלל שהוא מנסה לשכנע אותם להפסיק לאכול סטייקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ