ממשלת הנשים הראשונה

רונית הבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית הבר

ראש השנה בדרך כלל צובע את המציאות באור פייסני, אבל השנה הוא תופס אותי במצב רוח קרבי, חרדתי ועצבני מהרגיל. גורמות לכך מלות המשבר שמהדהדות מכל עבר: מלחמה, מיתון, אבטלה, בועת נדל"ן שעוד רגע מתפוצצת, מחירי הדלק, בחירות מעבר לפינה. אם כי הסעיף האחרון, בחירות, נוטע גם תקווה.

לרגל החג, החלטנו ב"סלונה", המגזין האינטרנטי לנשים, להציע להקים את "ממשלת הנשים הראשונה". הכוונה היא לא לשלב את הנשים בהנהגה, אלא לתת להן את ההנהגה. כל התיקים בידי נשים. הגברים יכולים לקוות שיוצע להם לשמש בתפקיד יועץ או משהו כזה. תודו שזה פרויקט שופע אופטימיות. הרי אנחנו קמות מדי בוקר לקדרות קיומית: חוסר ודאות כלכלית ברמות קשות; הסיפור הזה עם איראן - לאן הם חושבים שהם מכניסים אותנו, "מקבלי ההחלטות"? הם לא מבינים שזה יכול להסתיים באזרחים הרוגים?

הם אומדים את מספר הקורבנות במאות ספורות, לא הרבה מאות, הם מדגישים. הם שכחו שמדינת ישראל הקימה לעצמה מערכת ביטחון יקרה להחריד, רק כדי שאזרחיה (ולא חייליה) יהיו מוגנים? ואת התשובות לבאסה הקיומית הזאת מי מספק? אהוד וביבי ובוגי ובובי. אני רואה את ההתייחסות, שומעת את הפתרונות ואומרת: לא יכול להיות שזה כל מה שיש לכם להציע. והם אומרים: כן, אלה הפתרונות. אין אחרים.

אז אנחנו אומרות: אם כך, לרגל ראש השנה, באופן חד-פעמי, זוזו הצדה. תנו לנו לספק לכם פתרונות. אולי לא צריך לחשוב מחוץ לקופסה אלא פשוט להחליף את הקופסה. הנשים מהוות 51% מהאוכלוסייה במדינת ישראל, הייצוג הנשי בכנסת עומד היום על כ-20%. ישראל ממוקמת במקום ה-73 בעולם מבחינת ייצוג נשים בפרלמנט. קובה, מוזמביק ואפגניסטאן מקדימות אותה. מבחינת ייצוג נשים בממשלה ישראל ממוקמת במקום ה-108 מתוך 135 מדינות.

הנשים שבחרנו הן בעלות יכולות, מתאימות וראויות. את תיק המשפטים נתנו לנשיאה בדימוס של בית המשפט העליון דורית ביניש; את תיק החוץ לשגרירה באו"ם לשעבר, גבריאלה שלו; את תיק הבריאות למנהלת בית חולים העמק ד"ר אורנה בלונדהיים; את תיק הביטחון לציפי לבני; את תיק ביטחון הפנים לזהבה גלאון; את תיק התרבות לנעמי פורטיס שניהלה את להקת בת שבע, וכך הלאה.

במקרים מסוימים ודאי יורמו גבות. מה, הביטחון וביטחון הפנים בידיים של נשים? כן. זו הזדמנות לנפץ מוסכמות. מי אמר שאת תיק הביטחון חייב להחזיק גנרל בדימוס? הרי יש לו משמעויות מדיניות וכלכליות לא פחות מאשר משמעויות ביטחוניות. אז למה שלא תנהל אותו אישיות שמבינה בכסף ויודעת מהי הדרך האפקטיבית להוציא אותו? אישיות שמבינה מה האינטרסים המדיניים, רואה רחב, רואה רחוק? אישיות שמבינה שהמדינה קודמת לצבא? שהצבא נועד להגן על האזרחים, לא לרושש אותם?

או המשרד לביטחון פנים - מה עוד צריך לקרות כאן כדי שיובן שאת התיק לביטחון הפנים צריך להחזיק אזרח חרד, מאוים, ולא בהכרח קצין בדימוס? ואם כבר אזרח - אז למה לא אזרחית?

ייתכן שלא תאהבו את כל הבחירות שלנו, אולי לא תסכימו עם כולן, אבל אם צריך לפתוח את הראש לקיצוניות המגדרית כדי להגיע למסקנה שלא נעשה די בחתירה לשוויון, עשינו את שלנו. נשים הן הכוח האלקטורלי הגדול במדינה, בואו לא נשכח את זה.

הכותבת היא עורכת ראשית באתר "סלונה"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ