הפצצה של ישי

איתי מק
איתי מק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי מק
איתי מק

בזמן ששר הביטחון וראש הממשלה עסוקים במאבק בפצצה הגרעינית האיראנית, שר הפנים אלי ישי עסוק, לטענתו, במאבק בפצצה הדמוגרפית של "המסתננים", פצצה שלדבריו חמורה לא פחות ואף יותר מזו האיראנית.

ישי, הרואה עצמו כראש ממשלה בפוטנציה וכדמות מפתח בישראל, הבין שכדי לבסס את מעמדו עליו לפנות לגרעין הקשה של הימין ולבנות לעצמו תדמית ביטחוניסטית. הוא ניסה לעשות זאת בתקופת מלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה", אך ללא הצלחה. בהעדר רקע ביטחוני כלשהו (ישי שירת כחייל ברבנות הצבאית), הוא נראה חיוור לעומת שרים וחברי כנסת אחרים בעלי רזומה ביטחוני מרשים יותר, וראשי ממשלה ניסו לא פעם להשתיק את התבטאויותיו בתחום.

למרבה צערו של ישי, הנושא הביטחוני החם הקיץ - המאבק בגרעין האיראני - מרוכז בממשלה בידי ראש הממשלה ושר הביטחון. לכן, ישי מנסה לעקוף בסיבוב את ברק ונתניהו. בחודשים האחרונים הוא מסרב לרדת מהכותרות ועושה כל אשר ביכולתו כדי לשכנע את הציבור בסכנה הנשקפת לו מאיום הפצצה הדמוגרפית. הוא מנהל קמפיין תדמיתי אגרסיבי, המציג אותו כשומר הסף. מלבד פרסום הודעות לתקשורת הוא גם יורד לשטח. כך, הגיע שר הפנים לנתב"ג להצטלם עם אזרחים מדרום סודאן רגע לפני עלייתם למטוס. הוא בא בלי עניבה וז'קט, כדי לשדר את התחושה שהוא "מפשיל שרוולים", עושה ולא רק מדבר. המסר ברור: הפעם ישי לא מסתפק במכתבים לשר האוצר, כפי שטענו מבקריו כי עשה בנוגע למצב שירותי הכבאות בישראל טרם אסון הכרמל, אלא פועל באופן ממשי.

בעולם של ישי לא קיימות אמנות והתחייבויות בינלאומיות של ישראל וגם לא נשמעות עמדות של גורמים ממשרד החוץ, המבקרים את התנהלותו ומזהירים מפני תוצאותיה. בעולם שלו המושג "מסתננים" משמש כמושג-סל שרירותי, הכולל ללא הבחנה מבקשי מקלט, פליטים, מהגרי עבודה ועוד. ישי מתעלם במכוון מההבדלים ברקע ובזכויות המשפטיות של כל תת-קבוצה באוכלוסייה המגוונת אשר הגיעה לישראל בשנים האחרונות.

אפשר להבין מדוע הוא פועל כך, בעודו מנהל קמפיין ציבורי הנשען בעיקרו על שנאת הזר. כדי לפנות ליצרים הנמוכים ביותר של ההמונים אי אפשר להשתמש במסרים מורכבים, יש צורך במסרים פשוטים המבוססים על הדעות הקדומות של ההמונים וחלוקת העולם לשחור ולבן. כזכור, ש"ס הובילה במשך כמה שנים קמפיין שנאה נגד הקהילה הגאה בישראל. כעת האוכלוסייה הזרה היא הקורבן התורן.

כחלק מקמפיין תדמיתי אינטנסיבי, עלה ישי במהלך החודשים האחרונים כמעט מדי יום לכותרות בזכות אזהרות שונות ומשונות מפני המסתננים. הוא הזהיר, כי "הרבה נשים בתל אביב נאנסו על ידי זרים, אבל הן מפחדות להתלונן, כדי שלא תידבק בהן הסטיגמה של נשאיות איידס" ("מעריב", 1.6.12); הצהיר כי רוב המהגרים האפריקאים מעורבים בפעילות פלילית (ראיון לגל"צ, 16.5.12); הזהיר במכתב לראש העיר ת"א-יפו כי מסתננים מחללים בתי כנסת בעיר (27.8.12); והוא חזר והזהיר בראיונות באמצעי התקשורת כי המסתננים מביאים אתם מחלות, ועוד ידו נטויה. עם חלוף הזמן אזהרותיו מפני המסתננים נעשות חריפות, מאיימות ואבסורדיות יותר.

הבעיה הגדולה היא שאת הפצצה האמיתית שמאיימת על ישראל בטווח הקרוב אנחנו, הציבור בישראל, נצטרך לפרק. ישי בונה במו ידיו פצצה חברתית של שנאה לזר, אשר לא ניתן לדעת מה יהיו תוצאותיה. הקמפיין שלו עלול להיגמר בדם. הפצצה החברתית שהוא בונה עשויה לפגוע לא רק באוכלוסייה הזרה בישראל ולהגביר את פשעי השנאה כלפיה. במדינה עם פערים כלכליים-חברתיים, דתיים ואתניים שונים, אש השנאה לזר שמבעיר שר הפנים עשויה להצית שנאה רדומה או להגביר שנאה קיימת בתוך החברה הישראלית עצמה.

בנסיבות העניין נדרשת התערבות דחופה של ראש הממשלה בהתנהלותו של ישי, שאין לו את האחריות והרגישות הציבוריות הנדרשות. על בנימין נתניהו להוציא מסמכותו את הטיפול במבקשי המקלט, הפליטים והעובדים הזרים. אם נתניהו לא יתערב בהקדם, לא בטוח שהוא יצליח בהמשך לשלוף עוד סופרטאנקר כדי לכבות את השריפה שישי מצית.

הכותב הוא פעיל חברתי ועורך דין המתמחה בזכויות אדם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ