יש ימין ליברלי, נשמה

עמיר פוקס
עמיר פוקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמיר פוקס
עמיר פוקס

קמפיין חדש של מפלגת מרצ פונה ישר ללב: "אם נקרע לך הלב מהיחס האכזרי למבקשי המקלט, הלב שלך בשמאל, נשמה". וגם: "אם כואב לך הלב על מה שקורה פה אבל עוד לא איבדת תקווה, הלב שלך בשמאל, נשמה". כלומר, אם אתה אדם מוסרי, אם זכויות אדם ודמוקרטיה יקרות לך, אתה בהכרח בשמאל, במרצ. דהיינו, בימין אין בעלי השקפה ליברלית (וכנראה שגם לא במרכז). מעבר לכך, גם משתמע שלא מצופה מאנשי ימין להיות כאלה, שכן הם חסרי כל רגישות לזכויות אדם ודמוקרטיה.

טענות כאלה מזכירות טענות מקבילות מהימין הקיצוני, החותרות תחת הלגיטימיות של כל מי שנמצא בצד השמאלי של המפה, כאילו הוא אינו ציוני או שהוא פוסט-ציוני. מעבר להתנשאות שמשדר קמפיין כזה, הוא עלול להזיק למאבק המתנהל בימים אלה על צביונה הדמוקרטי של מדינת ישראל.

בשנים האחרונות הדמוקרטיה הישראלית נתונה למתקפה. בכנסת הועלו הצעות חקיקה פוגעניות רבות - כלפי ערבים, כלפי חופש הביטוי וכלפי בית המשפט העליון - וחלקן אף אושרו כחוקים. בה בעת הופכים שכיחים גילויים קשים של גזענות, לעתים מילולית ולעתים אלימה פיסית, בהשתתפותם ובברכתם של חברי כנסת ורבנים בעלי שם.

בדיון הציבורי בנוגע לגל החקיקה, טענו כמה מתומכיה כי היות שהממשלה נבחרה ברוב בבחירות דמוקרטיות, וההצעות עברו את כל הליך החקיקה הפורמלי באופן תקין, אין בהן שום יסוד אנטי-דמוקרטי. לפי טענה זו, בדמוקרטיה שולט הרוב, העושה כרצונו עד לבחירות הבאות. את הטענות לפיהן לדמוקרטיה יש תוכן מהותי, מעבר לבחירות ולשלטון הרוב, כגון הגנה על זכויות אדם, ייחסו תומכי החקיקה לצד השמאלי של המפה הפוליטית. יו"ר הכנסת ושרים מהליכוד, שמחויבים לדמוקרטיה ולערכים ליברליים, והתנגדו ליוזמות אלה בחריפות, כונו בפי חבריהם בליכוד או על ידי שר החוץ, "קרנפים", והוצגו כבוגדים בערכי מפלגתם.

אך טענות אלה מתעלמות מהמסורת הליברלית והדמוקרטית מבית מדרשם של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין, שבאה לידי ביטוי בחוקת הליכוד עד היום. כבר בשלהי 1959, אמר מנחם בגין בנאום בכנסת: "אנחנו איננו מקבלים את הדעה הרשמית למחצה... לפיה מדינה נותנת זכויות ומדינה זכאית ליטול זכויות. אנחנו מאמינים שישנן זכויות לאדם הקודמות לצורת החיים האנושית ששמה מדינה".

מי שסטו מערכיו של הליכוד, בין השאר עקב התפקדות המונית של ציבור בלתי ליברלי למפלגה, אינם חברי הכנסת מהפלג הליברלי בליכוד, אלא דווקא אלה מהצד השני של המתרס. חיזוק החינוך לדמוקרטיה ולליברליזם בקרב אנשי ימין הוא צו השעה במלחמה על הדמוקרטיה. הטענה שדמוקרטיה משמעה שמאל אינה נכונה עובדתית, וגם לא מועילה, שכן היא מחזקת דווקא את אנשי הימין הקיצוני שטוענים כי דמוקרטיה וליברליזם הם ערכים "שמאלניים". אנשים שייחשפו לקמפיין החדש של מרצ, עלולים להשתכנע כי דאגה לזכויות אדם, ראוי שתהיה נחלתה של מרצ בלבד. תהליך שכזה הוא הרה אסון לדמוקרטיה.

עו"ד פוקס הוא חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ