אריאל ותל אביב, בנשימה אחת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קנאת סופרים תרבה חוכמה. לעומתה, קנאת פרופסורים תרבה מלחמות אגו ויוקרה, תככים וסחבת, ואיש לא ירוויח ממנה. הקנאה המכוערת הזאת צצה בכל פעם שעולה הרצון, והצורך, להקים אוניברסיטה נוספת בארץ ישראל. כך היה בעניין אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת באר שבע. וכך זה היום בנוגע למרכז האוניברסיטאי באריאל.

ב-2005 התקבלה החלטת ממשלה להקים שתי אוניברסיטאות חדשות: בגליל וביהודה ושומרון. כדי שמכללת אריאל תוכל לקבל הכרה כאוניברסיטה, מונתה ועדה של מל"ג יו"ש, המונה שישה פרופסורים, לדון אם היא ראויה לזכות בתואר. לאחר שנים של בדיקה הגיעה הוועדה למסקנה חד משמעית: מכללת אריאל ראויה מכל הבחינות להכרה כזאת.

כלומר, יש החלטת ממשלה, שר החינוך מעודד ודוחף, יש הבטחה לתקציב, וועדה מוסמכת בלתי תלויה החליטה שראוי להכיר במוסד כאוניברסיטה. אם כך, למה לא בעצם? ההתלבטות קשה: לא ברור מה חזק יותר, קנאת ראשי האוניברסיטאות הקיימות והפחד שלהם מתחרות, או שנאתם אלינו כי אנחנו מתנחלים. איך ייתכן, שלימין האספסופי הזה, שבקושי יודע קרוא וכתוב, שרובו מורכב מקיצוני גבעות מדובללי פיאות, תהיה אוניברסיטה, מה לו ולמוסד מכובד כמו שלנו? האם ייתכן שאריאל ותל אביב ייאמרו ברשימה אחת, בנשימה אחת?

המלצת ועדת מל"ג יו"ש הועברה לוות"ת, האחראית לתקצוב המוסדות להשכלה גבוהה, וזאת קבעה בלי דיון רציני, שאינה רוצה שתוקם אוניברסיטה באריאל. הגדילו לעשות ראשי האוניברסיטאות והגישו עתירה לבג"ץ נגד הכוונה הזדונית להכיר במכללת אריאל כאוניברסיטה.

הטיעונים שהופרחו באוויר בחודשים האחרונים מביישים את מקורם. האוזן שמעה אפילו משפטים כגון "אין מקום לאוניברסיטה יהודית מעבר לקו הירוק". תאמינו או לא. יש אנשים משכילים, המעדיפים לקדם את אוניברסיטת ביר זית ולא את מכללת אריאל.

ההחלטה התגלגלה לפתחו של אלוף הפיקוד. לא שהשכלה גבוהה כפופה לסמכות של צה"ל, הוא רק משמש בא כוח של המדינה ביו"ש. ואלוף הפיקוד, האמור להיות מצביא גדול ואמיץ, איבד פתאום את סמכותו ואת כוחו מול שדרת הפרופסורים השמאלנית והתחיל לגמגם. פתאום הוא רק פקיד.

אבל למה אשפוך את מררתי על האלוף, כשאלוף האלופים, ראש ממשלתו הנערץ, משתהה ומגמגם ומטיל את האחריות על שר הביטחון, על בג"ץ ועל כל קורבן אחר שיעלה בדעתו - העיקר לא לקבל החלטה. ואם ככה מתנהג ראש הממשלה כשאוניברסיטה מתגלגלת לפתחו, מה יקרה אם חלילה ייאלץ לקבל החלטה בנושא כבד משקל הרבה יותר? פצצת אטום במזרח התיכון, לדוגמה? האם גם אז ימרח את ההחלטה עד אין קץ? אולי יפיל אותה על האלוף או על אשר גרוניס, נשיא בית המשפט העליון?

ביום ראשון שוב דנה הממשלה בנושא והחליטה באופן חד משמעי להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כבאוניברסיטה, כהמלצת המל"ג, וקבעה, כי כל שנחוץ הוא חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה בנידון. העניין הוא, שהחלטה זהה התקבלה ב-2 במאי 2005, וביולי 2005 קבע היועץ המשפטי לממשלה, שמל"ג יו"ש תחליט בעניין. את החלטת מל"ג יו"ש אנחנו מכירים. השמאל צריך לחשוב על משהו אחר. אולי איראן תעזור לפתור את התסבוכת הזאת אחת ולתמיד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ