ומי לא ערס? מיכאל

קובי ניב
קובי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי ניב
קובי ניב

במקביל לאיום האיראני המתעצם בלשכות השרים מתרגשת עלינו בשבועות האחרונים, לפחות על פי התקשורת, מתקפת ערסים, הקמים גם הם עלינו לדורסנו ולכלותנו.

לפעמים אף דומה, על פי ארסיות המאמרים האנטי-ערסיים, שמיטב הפובליציסטים שלנו רואים באיום הערסי סכנה קיומית גדולה יותר מהאיום הפרסי. הנה, אחרי כל מקרה אלים הקורה בגבולנו, לרוב עוד אפילו קודם שהתברר מה קרה בו ומי עשה אותו, כבר יוצאים הכותבים למתקפה נגד הערסיות שפשתה בנו ופשטה עלינו רחמנא ליצלן.

למתקפה, המוסווית כמגננה, נגד הערסיות, שלושה שלבים: ראשית, זיהוי כל מעשה אלימות - דריסות מוות בנתניה, דחיפות בתור בפתח תקוה, מעשי לינץ' בירושלים, או טרקטורונים נוגחים בשדות ובכרמים - כמעשה ערסי. שנית, זיהוי של האלימות בישראל בכללה לא רק ככזאת המבוצעת בידי ערסים, אלא גם כנובעת מערסיות. ושלישית, קריאה להכחדת הערסיות והערסים משורותינו למען יאריכון וישלוו חיינו.

אבל מהי אותה ערסיות ומי הם בעצם הערסים? האם הכוונה למזרחים? חס וחלילה, קופצים הפובליציסטים כנשוכי סלסולים, מה פתאום? ערסיות זו התנהגות, לא עדתיות. התנהגות אלימה זו ערסיות, וערסים הם לא בהכרח מרוקאים, יש גם פולנים.

נו, באמת. הרי אם ערסיות היא בסך הכל התנהגות אלימה בלא סממנים עדתיים כאילו, למה אינכם קוראים לה בשם אלימות חולנית או עבריינות קטלנית, אלא דווקא ערסיות? ומה זה בכלל ערס? מאיזו שפה זה בא? זה בא מערבית. ערס בערבית זה סרסור, או רועה זונות. זה בערבית, לא בפולנית ולא באיטלקית. בערבית. אם כך, האם אין לזה סממנים עדתיים?

ואיזו מלה בעברית קדמה לערס, אם לא הצ'חצ'ח? ומהו הצ'חצ'ח, אם לא חיקוי אונומטופאי של שפת הדיבור המרוקאית? זה לא עדתי?

והכי חשוב - מעשה אלימות מחריד אחד דווקא נפקד, או מוטב לומר הודר, בכל המאמרים הללו מרשימת המעשים המתועבים הערסיים, עוד קודם שנודע מי עשה אותו לכאורה: השלכת בקבוק תבערה על מונית פלסטינית ופציעה של משפחה שלמה, כולל ילדים.

מדוע לא נכלל המעשה הזה ברשימות התיעוב האנטי ערסיות? האם התרחש בזמן אחר? לא. הוא קרה בליל הלינץ' הראשון בירושלים. אולי מפני שהקורבנות לא היו יהודים? לא. גם שני קורבנות מעשי הלינץ' בירושלים היו ערבים.

אם כך, מה ההבדל? נכון. הוא לא בוצע בידי ערסים. הוא בוצע, היה ברור מיד, בידי מתנחלים. ומתנחלים הם לא ערסים. הם לא אלימים. כי הם אשכנזים. מפעל ההתנחלות, להבדיל מן הערסיות, הוא מפעל ציוני, אידיאולוגי, אשכנזי. עם כיפות וזה, אבל "משלנו".

ובכל זאת, זריקת בקבוק התבערה על המונית הפלסטינית הוא המתועב מכל מעשי האלימות שהיו כאן באחרונה. כי הוא פשע שנאה רצחני מתוכנן, שבוצע כנראה בידי ילדים מוכי אידיאולוגיה של שנאה גזענית מטורפת. והרי האמת היא, שמפעל ההתנחלות הוא אלים וקטלני פי 77 מכל שפע הערסים שבעולם.

ועכשיו כמובן יגיע גם תור הלעג לדורסים, החובשים כיפה כשהם מגיעים לבית המשפט. למה מה, אם חובשים כיפה לפני שזורקים בקבוק תבערה על אנשים זה יותר טוב?

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ