שלי אשת השנה

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תשע"ב היתה שנה מוצלחת מאוד לשלי יחימוביץ'. היא נבחרה ליו"ר מפלגת העבודה בספטמבר של השנה שעברה, ומאז היא ממריאה. התקשורת אוהבת אותה ונותנת לה במה נרחבת, והיא יודעת לספק את הסחורה. תחת מנהיגותה הגדילה העבודה את כוחה, וכל הסימנים מלמדים, שבבחירות הבאות, בהנחה שהליכוד מנצח, היא תהיה בממשלה. לכן יחימוביץ' היא אשת השנה בפוליטיקה. מין סיפור סינדרלה מקומי.

אבל סינדרלה בסיפור האגדה היתה נערה חביבה, שעשתה רק טוב לכל מי שפגשה. האם גם יחימוביץ' תעשה לנו טוב? היא רואה את עצמה כסוציאל-דמוקרטית, אך האמת היא, שהיא סוציאליסטית מהדגם המיושן, שפס ועבר מן העולם. היא לא הפנימה את חוקי הכלכלה, ואינה מבינה, שקודם כל יש להשיג צמיחה, ורק אחר כך אפשר להתווכח על חלוקת העוגה. היא מאמינה במעורבות ממשלתית עמוקה; מבחינתה, "הממשלה היא לא הבעיה, היא הפתרון".

האמת כמובן הפוכה. הממשלה היא כן הבעיה, או ליתר דיוק: המגזר הציבורי העצום, המונה 700 אלף איש. ברור שיש עובדים רבים במגזר הציבורי שהם טובים ונחוצים, אך יש גם רבים שהם פשוט מיותרים, והמגזר הפרטי נושא אותם על גבו.

יחימוביץ' היא תומכת נלהבת בוועדים הגדולים. זה מעשה אנטי סוציאליסטי, כי כשאתה תומך, למשל, בשכר המופרז בחברת החשמל ומתנגד לפיטורי 2,000 עובדים מיותרים שם, אתה דן את כל עם ישראל, כולל החלשים ביותר, לשלם חשבונות חשמל מנופחים, או שהחברה טובעת בחובות. וזה נכון גם לרשות הנמלים, רשות שדות התעופה, ויתר המונופולים הממשלתיים.

חלק ניכר מהפופולריות של יחימוביץ' נובע מעמדות פופוליסטיות שהיא מפזרת בקלות. הנה באחרונה, כשעלה מחיר הלחם, היא הציעה בהבל פה לסבסד אותו, בלי להבין עד כמה צעד כזה הוא אנכרוניסטי וגורר בעיות. אין מדינה בעולם המערבי המסבסדת לחם. גם לא מדינות סקנדינוויה. אולי יש סבסוד כזה בצפון קוריאה, אך היא כורעת תחת עוני ומצוקה.

הנה עכשיו, כשהממשלה נאלצת לקצץ בתקציב, יחימוביץ' מתנגדת לפגיעה בשכר במגזר הציבורי. אך מדוע מותר לקצץ במגזר הפרטי ואסור בציבורי? הרי אם לא יורידו שכר בציבורי, יהיה צורך לקצץ בפעילות הממשלה, ולהטיל נטל נוסף על המגזר הפרטי.

יחימוביץ' אינה מבינה את חשיבות השמירה על מסגרת התקציב. מבחינתה, אפשר להגדיל הוצאות בלי חשבון וגם להעלות מסים, תוך כדי פריחה כלכלית. מין הוקוס-פוקוס נוסח הודיני. חבל רק שמדינות אירופה לא שמעו על הקסם, והן בכל זאת מקצצות.

יחימוביץ' התנגדה למחאת הקוטג'. מבחינתה, שנשלם מחירים מטורפים על מוצרי החלב, רק שהיא לא תפסיד את תמיכת ועד תנובה. היא אפילו התנגדה למבצע של רמי לוי "עוף בשקל". היא אינה מבינה, שלוי יודע למכור בזול וגם להרוויח יותר מכל רשתות השיווק.

יחימוביץ' תומכת בחרדים. היא בעד העלאת קצבאות הילדים ולא תשמעו ממנה מלת ביקורת אחת על כך שאינם מתגייסים לצבא, לא יוצאים לעבודה ומתייחסים באופן מחפיר לנשים. וזה כמובן עומד בניגוד לסוציאליזם המקדש את ערך העבודה, השוויון והסולדיריות, וסולד מטפילות.

בתחום המדיני לא תהיה לה שום בעיה עם בנימין נתניהו. היא אינה מדברת על שלום, ועל המתנחלים אמרה שהיא "לא רואה במפעל ההתנחלויות חטא ופשע". גם את הכיבוש איננה מבקרת, אף שסוציאליסט אמיתי אינו יכול להיות אדיש לסבל, לדיכוי ולעוני שהכיבוש גורם. יחימוביץ' גם מתעלמת מהעובדה, שהמיליארדים המופנים להתנחלויות נמנעים משדרות וממעלות. כל זה מוליך למסקנה, שבניגוד לסינדרלה, יחימוביץ' לא תעשה לנו טוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ