שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ראובן פדהצור
ראובן פדהצור

בקרוב ייחשפו שרי הממשלה למונח חדש - "המים הכלכליים של ישראל" - ולמשימה חדשה שתוטל על צה"ל, שאת מימונה יתבקשו לאשר. עד עתה הגן חיל הים על המים הריבוניים של ישראל, המשתרעים עד למרחק 23 ק"מ מן החוף. בעקבות הצלחת קידוחי הגז ב"תמר" וב"לווייתן" מוטלת על חיל הים משימת ההגנה על אסדות הקידוח, שאחת מהן נמצאת במרחק 150 ק"מ מהחוף, הרחק מעבר לתחום המים הטריטוריאליים. כך הוגדר באחרונה אזור "המים הכלכליים", ששטחו גדול מזה של המדינה - 28 אלף קמ"ר.

בהתייחס לכך שהתגמולים הצפויים למדינה בשלושת העשורים הבאים מקידוחי הגז יהיו כ-700 מיליארד שקלים, ולנוכח התלות הצפויה של משק האנרגיה הישראלי באספקת הגז - ברורה החשיבות של ההגנה על מתקני הקידוח וההפקה. ההערכה היא, שפגיעה של גורם עוין באסדה תגרום לא רק לנזקים כספיים גדולים (מחיר אסדה כשלושה מיליארד שקלים ועלות יום קידוח כשלושה מיליון שקלים), אלא גם לנטישה של חברות בינלאומיות את מיזמי חיפושי הגז ולפגיעה בחוזים ליצוא הגז.

האסדות הנמצאות במרחק כה רב מהחוף, וספינות השירות הנמצאות בסביבתה ובקירבה גדולה לחופי לבנון, מהוות מטרה מפתה לגורמים כמו חיזבאללה, שכזכור הצליח לפגוע באמצעות טיל חוף-ים באח"י חנית במלחמת לבנון השנייה. סוריה, למשל, מחזיקה בטילי חוף-ים מדגם "יאחונט", שטווחם כ-300 ק"מ והם בעלי דיוק רב. האסדות המבודדות יכולות להוות גם מטרה לסירות ממולכדות. רשימת האיומים ארוכה ובחיל הים טוענים, שהם אינם מסוגלים להתמודד אתם במצבת כלי השיט הנוכחית.

לפיכך, משהוגדרה לחיל הים, לפני כשנה וחצי, משימת ההגנה על "המים הכלכליים", גובשה תוכנית הגנה, הכוללת לבד מפיתוח תורת לחימה גם הצטיידות בכלי שיט חדשים, שיותאמו למשימת ההגנה על האסדות ומתקני ההפקה. ארבע ספינות חדשות מבקש חיל הים לרכוש. בתחילה הכוונה היתה להצטייד בעוד ארבע ספינות מדגם סער 5, אך בשל מחירן הגבוה (כ-1.6 מיליארד שקל לספינה) הוחלט להסתפק בספינה מסדר גודל דומה, אך בתקן של ספינות משמר, דבר שיוזיל את מחירן לכ-600 מיליון שקל. הדרישות המבצעיות של כלי השיט המיועד, שקיבל את הכינוי "מגן", הופצו למספנות בעולם, והצעות רבות הגיעו.

עכשיו, כצפוי, מתחיל הוויכוח האמיתי. עלות ההצטיידות תסתכם ב-2.8 מיליארד שקלים, ועלות תפעול מערך ההגנה תהיה כ-480 מיליון שקלים בשנה. השכל הישר אומר, שראוי שחלק נכבד מהמימון יבוא מרווחי העתק של החברות המפיקות את הגז. אך קרוב לוודאי שזה לא יקרה.

באוצר דורשים שהמימון יילקח מתקציב הביטחון. בצבא טוענים, כמובן, שאי אפשר להפנות את המשאבים הדרושים מתקציבו, שגם כך לדבריהם אינו עונה על הצרכים השוטפים. בחיל הים הכינו תוכנית המאפשרת לפרוס את ההשקעה על פני 15 שנים. כלומר, פחות מ-200 מיליון שקל בשנה. עכשיו צריכה הממשלה להחליט. קשה להאמין ששרי הממשלה הזאת, שהחליטו על הגדלת תקציב הביטחון בעוד ארבעה מיליארד שקלים השנה, יצדדו בעמדת האוצר, ולכן צפוי שיוחלט להטיל את מימון פרויקט הגנת "המים הכלכליים" על תקציב המדינה. זכייני חיפושי הגז ימשיכו להתעשר, ואנחנו נשלם על הגנת מתקניהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ