מכובד ודורסני

זאב שטרנהל
זאב שטרנהל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב שטרנהל
זאב שטרנהל

בשבוע האחרון של תשע"ב הסיר הימין סופית את הכפפות. לא לגמרי מקרה הוא שבתוך ימים ספורים הבשילו שני מהלכים שהוביל שר החינוך, וכן מהלך שלישי שעליו מנצח שר המשפטים, שני עמודי התווך של הימין החייכני, המתורבת, המדבר בשקט אך דורסני ואלים במעשיו לא פחות ממרכז הליכוד של פעם. וכי מה אפשר לומר על משפטן שתובע מבג"ץ להעביר לשימוש המתנחלים שטחים פלסטיניים פרטיים שנתפסו בעבר לצורכי צבא הכיבוש, כפי שאמנם מרשה המשפט הבינלאומי? הכיבוש הוא כידוע מצב זמני שאינו ניתן לאזרוח.

דפוס התנהגות דומה מנחה את שר החינוך, הן בפרשת מכללת אריאל והן בפרשת האיום בסגירת המחלקה למדע המדינה באוניברסיטת בן גוריון. אכן, ההכרזה על מוסד אנונימי, בינוני בקושי, נחות מכמה וכמה מכללות אחרות, כעל אוניברסיטה, היתה יכולה להיות בדיחה אלמלא שיקפה את תפישתם הרשמית של שר החינוך ועמיתיו לגבי רף האיכות הנדרש מהמחקר הישראלי: הממשלה מודיעה בזאת שמעתה רמת הישגיה המדעיים של אריאל הם קנה מידה לרמה של אוניברסיטת מחקר. גדעון סער גם יודע שההליך האקדמי בקרב המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון, גוף הכפוף לממשל הצבאי וקיים רק למען המכללה הבודדת הזאת, לא היה אלא פארסה מבישה. עתה בא המסמר האחרון בדמות ההצעה לסגור את המחלקה בבאר שבע.

צעדים אלה ננקטים אחרי שוועדת בדיקה בינלאומית שמונתה על ידי מל"ג הכללית עצמה, הגישה את ממצאיה, ואוניברסיטת בן גוריון קיבלה את המלצותיה ופועלת לפיהן. להתנהגות כזאת אין אח ורע בעולם הדמוקרטי. מלכתחילה מטרת הקמתה של ועדת הבדיקה היתה הפעלת לחץ על אנשי באר שבע. הוועדה הקדישה לבדיקת המחלקה בבן גוריון זמן כפול ומשולש מהזמן שבילתה בכל אחת מהאוניברסיטאות האחרות. למרות שהרכבה היה פרובלמטי למדי, מצאה הוועדה שחסרים כמה מרכיבים בנושאי הליבה של מדע המדינה. חוסרים אלה, הטבעיים למחלקה קטנה וחסרת אמצעים, ושכמותם או דומים להם אפשר למצוא בכל מקום, כבר הושלמו, או נמצאים בשלב של תיקון, על ידי גיוס חוקרים נוספים. האוניברסיטה עשתה הכל על מנת לעמוד בדרישות שהוצגו לה.

כל אלה לא הספיקו לאנשי הימין במל"ג, והם חזרו עתה למטרתם הראשונית: חיסולה של המחלקה השנואה עליהם בגלל עמדותיהם הפוליטיות של אחדים מחבריה, ובמקביל הטלת אימה על האוניברסיטאות האחרות ועל אנשי הסגל שלהן. מעתה יידעו כולם מי שולט בארץ הזאת. את ההתנהגות הכוחנית הזאת, שמאיימת לחסל את מוסד הקביעות, תנאי בל יעבור לחופש המחקר וההוראה האקדמיים, אפשר לבלום רק על ידי הפעלת כוח נגדי: והיה כי תאומץ הצעת ההחלטה על ידי מליאת המל"ג, לא תהיה ברירה אלא להשבית את כל המחלקות למדע המדינה האחרות, לגייס את העמיתים בעולם ולהזעיק את המוסדות הבינלאומיים: את האגודה הבינלאומית למדע המדינה, את האגודות הלאומיות השונות ואת הוועדות הרלוונטיות של מוסדות האיחוד האירופי, שעמו יש לישראל הסכמים בתחום המחקר והמדע.

כך אפשר יהיה לא רק להציל את המחלקה בבאר שבע, אלא גם לסכל את פוטנציאל ההרס של המוסדות האקדמיים הישראליים. מעבר לכך, אין ספק ששר החינוך מודע לעובדה שהמהלך המתבשל יתרום רבות לא רק לטיפוח הלגיטימציה הבינלאומית של ישראל אלא גם למשיכת חוקרים מצטיינים מארה"ב: וכי מי ירצה להחמיץ את הזכות לעבוד במוסד שממנו אפשר יהיה להעיף אותו ברגע שלא יישא חן בעיני הבריונים המעונבים של הימין?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ