טליה ששון
טליה ששון

מה פסול מצאו בו, בשי ניצן? הפרקליט המזוהה ביותר עם מערכת הביטחון זה שנים רבות, לטוב ולרע, המוציא והמביא בבג"ץ, המייצג את הממשלה בכל ענייניה הביטחוניים הכמוסים. איך קרה שדווקא הוא, יקיר מערכת הביטחון, הוכתם בפי נצי הימין?

ובכן, זו השתלשלות העניינים: בדו"ח ועדת שמגר הראשונה, שבדקה את אירועי הטבח במערת המכפלה, מעשה ידי ברוך גולדשטיין, נכתב שבגדה המערבית אין דין ואין דיין, המתנחלים עושים במקום כבתוך שלהם, ועוסקים בפעילות עבריינית נגד הפלסטינים.

הדו"ח הוגש ב-1994 ואומץ בידי ממשלת יצחק רבין. לפי המלצותיו הוקם מחוז ש"י במשטרה, ומונה פרקליט בכיר בפרקליטות המדינה, שיעקוב אחר יישום ההמלצות להגברת האכיפה הפלילית על ישראלים בגדה בגין עבריינות ממניעים אידיאולוגיים.

אחרי שרבין נרצח אוחדו המלצות הוועדה עם החלטת הממשלה למינוי צוות בין-משרדי לטיפול בהסתה, המרדה ופשיעה על רקע אידיאולוגי. בשנת 2004 - לאחר שפרשתי מפרקליטות המדינה ומניהול הצוות - מצא עצמו שי ניצן בראשו, אחראי לפיקוח על רשויות האכיפה - משטרת ישראל, שב"כ, צה"ל ופרקליטות המדינה - בכל הנוגע לסוג זה של עבירות.

מרגע שאישר הגשה של כתב אישום נגד עבריין אידיאולוגי מהזרם הימני, תויג על ידי הימין כמי שפועל על פי השקפותיו השמאלניות. שכן לדידם אין הסבר אחר לאישור הגשת כתב אישום נגד איש ימין, ועצם הגשת כתב האישום היא הראיה, לשיטתם, לנטייתו הפוליטית, אף שזהו בדיוק תפקידו: לאשר הגשת כתבי אישום נגד עבריין שיש נגדו ראיות לכאורה, בלי שום קשר להשתייכותו הפוליטית.

ואם שואל מי ששואל, איך זה שיש כל כך הרבה הליכים נגד אנשי ימין דווקא? אז על "הרבה" דווקא אין מה לדבר. אם יש - אז רק מעט. ואם יש יותר הליכים נגד אנשי ימין, כנראה שיש בקרבם יותר אנשים המוכנים לעבור על החוק כדי להשיג את מטרותיהם הפוליטיות. אך לא צריך להתבלבל. זעקות הקוזק הנגזל על עודף אכיפה כביכול נגד מתנחלי הגדה בשל השקפה "שמאלנית", נועדו לרפות את ידיהן של מערכות אכיפת החוק - ידיים רפות ממילא - כדי שלא יפריעו למעשי ההתנחלות, גם אם כרוכה בהם עבריינות. ואם לא די בכך, הועבר המסר שמי שלא ילקה בשיקול פוליטי לטובת מחנה הימין בהחלטותיו המקצועיות, ייחסם קידומו.

מקרה ניצן אינו רק עניין פרטי של אדם מסוים. הוא מאיר את נבכי השירות הציבורי. הוא מציג את המציאות ומראה את מה שצפוי בעתיד. הוא מציף טענות שנלחשו במשך שנים, מפי קצינים בכירים בצה"ל, כי קידומם נחסם מפני שהתנהגותם לא נשאה חן בעיני מתנחלים. הוא מלמד שאם מבקשים להעניש פרקליט בכיר בפרקליטות המדינה - מעוז שלטון החוק - על העדר הטיה פוליטית לטובת הימין, ודאי שאפשר להתנקם גם באזובי הקיר שבמשרדי ממשלה אחרים, התלויים בשר המכהן. זה יהיה אפילו קל יותר עתה, כשמבקשים גם לבטל את קביעותם בעבודה כך שתלותם בדרג הפוליטי תהיה מוחלטת.

תפקידו של אדם הנושא במשרה ציבורית הוא לשמור על האינטרס הציבורי. הציבור הוא מעבידו, לא שר ולא מנכ"ל. הוא כפוף לחוק. אסורה עליו השרירות, כמו גם האפליה לטובה או לרעה. עליו לפעול בתום לב, ללא חשש וללא מורא. ערכים אלה הולכים ודוהים. המקרה של ניצן אינו חדש ואינו יחיד, אבל הוא בוטה ומהדהד, ומהווה נורת אזהרה לכל מי שאיכות השירות הציבורי חשובה לו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ