הזדמנות מצוינת לחמאס

משה אלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אלעד

מעולם לא היו תושבי הגדה המערבית המוסלמים רגישים כל כך לחגי תשרי היהודיים, כפי שהדבר קורה עכשיו. "אחרי החגים" מדיד שינה מעיני האיש ברחוב, ויותר מכך מעיני ראשי הרשות הפלסטינית. לראשונה זה עשורים מתקיימות בערי הגדה הזעם לעת עתה אינו מופנה כלפי ישראל. אך בל נטעה, אינתיפאדת הקוטג' הפלסטינית אינה רק "הפגנה חברתית-כלכלית". בשטחים, כמו בשטחים, זה עלול להסתיים בהשתלטות החמאס על הגדה המערבית, בדומה לתרחיש בעזה שהתממש לפני שבע שנים.

אבות רבים למצב הקשה שנוצר בגדה: החל בממשל הישראלי רב השנים, שלא פיתח את כלכלתה, עבור במדינות התורמות, שהציפו את השטחים בדגים במקום ללמד את תושביהם לדוג, וכלה במחוללי הסכם פאריס 1994, שקיבעו את הזיקה הבלתי אפשרית בין שתי הכלכלות. ומעל כולם - ראשי הרשות הפלסטינית בעבר ובהווה, שנכשלו לחלוטין בהקמת ישות פלסטינית יצרנית והעדיפו תחת זאת לסמם את נתיניהם בחבית חסרת תחתית של כספי תרומות.

חשוב לזכור: בגדה המערבית אין שכר מינימום ואין חגורות ביטחון סוציאלי בצורת דמי אבטלה או קצבת שאירים. השכר הממוצע במשק הזה, אלפיים שקל, כבר מזמן אין די בו לרכישת מזון בסיסי, והאמרת מחירי הדלק הציתה את הרחוב הפלסטיני. "הרשות", יש לדעת, היא חברת כוח אדם גדולה, המעסיקה 200 אלף בני אדם שמקבלים שכר שאינו בא מעבודה אלא מתרומות. עד עתה הספיק השכר לרכישת מזון ודלק, אך לא עוד. באין חזון ייפרע עם. לתושבי הגדה כבר אין מה להפסיד. שנים שישראל מנסה לשכנע את האו"ם, שהפלסטינים אינם ערוכים להקמת מדינה, ודווקא הציבור המקומי שיצא לרחוב עורר את השאלה. "עוד מדינה נחשלת? מי צריך את זה?" שואלים עתה באו"ם.

למצב הזה ציפה בכיליון עיניים החמאס. התנועה המתמחה באיתור מצוקות חברתיות ובמציאת פתרונות לאומלל ולמסכן, בתמורה להפיכתו למאמין קיצוני, תדע להתמודד עם המצוקות הללו טוב יותר מהרשות הפלסטינית החילונית. יש מי שטוען, שהשתלטות החמאס ב-2005 על רצועת עזה באה בעקבות ההתנתקות של ישראל. זה נכון חלקית. החלק המוכר פחות הוא ההשתלטות החברתית-הכלכלית של החמאס, שהחלה ברצועה הרבה קודם, במסגרת ה"דעווה", הכשרת הלבבות החמאסית.

התופעה עלולה לחזור על עצמה כעת גם בגדה. תנועת החמאס, מונחית על ידי מדינות מוסלמיות, שייחים קיצונים ואילי הון איסלאמיסטים, נמצאת בעמדת המתנה. כחיה המשחרת לטרף היא תפעל בעיתוי הנוח לה, ומנגנוני הרשות עלולים לקרוס אז כמגדלי קלפים.

כמה אירוני הדבר, שבשבוע שבו איים מחמוד עבאס שיפנה לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה לקבל מעמד של מדינה, הוא וראש ממשלתו נתבעו על ידי הציבור שבשמו הם פונים לפנות את כיסאם כי נכשלו בתחום החברתי-הכלכלי. נראה שבסופו של דבר יתערב האו"ם, וידרוש להעביר את ניהול "השטחים" לעבאס ולסלאם פיאד - אבל מידי החמאס.

ד"ר אלעד הוא אל"מ במיל' ומרצה במכללה האקדמית גליל מערבי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות