כולנו פוליטיקה וממשל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני שבועיים נפלה פצצה בישראל. זוהי פצצה קטלנית שגלי ההדף שלה עדיין מהדהדים למרחוק. זוהי פצצה שהושלכה לאור יום על אוכלוסייה אזרחית, במרכזו של קמפוס אוניברסיטאי שלו. זוהי פצצה שמטרתה למחוק מחלקה אקדמית שלמה מעל פני האדמה - המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון.

מלחמת הסתיו נגד איראן מבוששת לבוא, אבל האנרגיה המיליטנטית של הממשלה ושל שר החינוך גדעון סער מוצאת לה אפיקים יצירתיים. למה לתקוף אויב חזק וממוגן במרחק אלפי קילומטרים כשאפשר להילחם באויב מבית, חסר מגן ודל אמצעים? למלחמה בהשכלה הגבוהה בישראל יש יתרונות רבים. היא אינה מחייבת שימוש בפצצות חודרות בונקרים במשקל 14 טונות שארה"ב מסרבת לספק לנו. מספיק להקים ועדה.

הוועדה אכן הוקמה, ונזקה גדול משל פצצות. ועדת משנה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) המליצה שלא לאפשר רישום תלמידים למחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. מבין שלוש המלצות אפשריות נבחרה ההמלצה הקיצונית ביותר, שמשמעותה סגירת החוג. היא מנוגדת להמלצות ועדה בינלאומית שהוקמה לבחינת התנהלות חוג זה, והיא מנוגדת לחלוטין לעמדתה של אוניברסיטת בן גוריון והנשיאה פרופ' רבקה כרמי.

להחלטה לכפות על אוניברסיטה לסגור מחלקה אקדמית אין תקדים בישראל ובמדינות מתוקנות. היא פוגעת בעצמאות האקדמית של האוניברסיטאות, אין לה תוקף מוסרי, וספק אם יש לה תוקף חוקי.

מאחורי הצעד הדורסני הזה עומדים מניעים פוליטיים. הדבקת תוויות של פוסט-ציונות ואנטי-ציונות למרצים במחלקה, על ידי תנועת "אם תרצו" וגורמי ימין קיצוני, מחייבת את המל"ג להגן על החופש האקדמי בישראל ולהפריד בין פוליטיקה ומחקר, בעוד שבפועל היא עושה בדיוק ההיפך.

תפקיד המל"ג הוא להיות כיפת ברזל של האקדמיה הישראלית, וליירט בעוד מועד גחמות של פוליטיקאים שלוחי רסן. אימוץ ההמלצה, המנוגדת לדו"ח של ועדה מקצועית בינלאומית, גם יתרום לבידודה של ישראל והפיכתה למדינה מצורעת, תהליך שהוא כנראה משאת נפשם של מנהיגינו, התורמים לו מדי יום בכשרון רב.

אסור שההלם במערכת האקדמית בישראל ילווה באלם. אסור שגלי ההדף מהפצצה שמקורה במל"ג ייכלאו בין גדרות הקמפוס של אוניברסיטת בן גוריון. כולנו אוניברסיטת בן גוריון. ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) חייב לפעול במאוחד עכשיו נגד המל"ג, ולא לאפשר פוליטיזציה, דורסנות וחיסול ממוקד של מחלקה שלמה.

אסור שהזעזוע השורר עכשיו בקרב האוניברסיטאות וראשיהן ילווה בשיתוק. אסור שתלות האוניברסיטאות במל"ג תמסד כאן משטר של פחד וקונפורמיזם. אסור שהמאבק בעד חופש אקדמי ונגד דיכוי פוליטי יתנהל רק בחדרי חדרים. הוא צריך להתנהל ביד רמה גם בתקשורת, בערוצים משפטיים וברחבי הקמפוסים.

אסור גם שמחלקות אחרות, מבוססות יותר, למשל במדעי הטבע, יבדלו את עצמן מהמחלקות במדעי החברה והרוח החוות יותר קשיים ולחצים, בהיותן פחות רווחיות ומעודדות יותר חשיבה ביקורתית. זו עת לסולידריות, לא לבידול או אדישות. אסור שמדענים כמוני ישתקו עכשיו ויאמרו לעצמם: לנו זה לא יקרה. בימים הנוראים של שנת תשע"ג כולנו פוליטיקה וממשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ