הצבא של המתנחלים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

לפני כשבועיים הזדמנתי להתנחלות גדולה, שם תיעדתי במצלמה עבירת רכוש שביצע אחד מתושבי המקום, באדמתו של אחר, פלסטיני. ביני לבין אותו תושב התגלעו חילוקי דעות. הוא ניסה למנוע ממני לצלם בטענה שזהו רכושו הפרטי, ואילו אני טענתי שאין מניעה חוקית שאמשיך במעשי.

אם סכסוך כזה היה קורה בתחומי הקו הירוק, אחד משנינו היה ודאי מזעיק את המשטרה, שתיישב את ההדורים. אבל הסכסוך הזה התפתח בהתנחלות: התושב חייג בטלפון הנייד שלו לנייד של הרבש"ץ (רכז ביטחון שוטף צה"לי) וכעבור שתי דקות הגיע למקום ג'יפ שממנו ירד מאבטח פרטי חמוש ברובה.

המאבטח דרש ממני תעודת זהות. דרשתי ממנו תעודה ואמרתי לו שמבחינתי הוא סתם מתחזה. לבסוף הוא התרצה ושלף פתק: אישור עבודה מחברת אבטחה פרטית. כנקמה על סירובי למסור תעודות, המאבטח סגר בפני את שער הכניסה של היישוב, ולא נתן לי לצאת, עד שהגיעו שוטרים לשחרר אותי.

בעידוד הצבא, צמח בשטחים ב 20 השנים האחרונות כוח אזרחי חמוש בכ 1,600 רובים. בארצות הברית קוראים לזה מיליציה. ברשות הפלסטינית קוראים לזה הזרוע הצבאית. אצלנו קוראים לזה רבש"צים וכיתות כוננות. הצבא הוא הדוחף העיקרי של המפעל: הוא מחמש ומאמן את כיתות הכוננות ומפקח על פעילותן. בכל חטיבה יש קצין הגמ"ר (הגנה מרחבית), שתפקידו לפקח ולתאם את עבודת הרבש"צים. את משכורתם הם מקבלים מהרשויות המקומיות. שעות האימונים - על חשבון פיקוד העורף.

התופעה מטרידה בשתי היבטים. הראשון הוא, שזו משטרה פרטית לכל דבר. הרבש"צים אמנם כפופים פיקודית לצבא, אך מכיוון שהם מקבלים משכורת מהיישוב ובדרך כלל הם גם תושבים ותיקים בו, למעשה הם מקבלים הוראות מפרנסי היישוב. בשל ותיקותם והיכרותם עם השטח, הם גם הופכים להיות הבוסים של החיילים המתחלפים בגזרה.

הרבש"צים מאבטחים פעילות כמו השתלטות על אדמות ועל מקורות מים. לעתים הם מונעים, באופן לא חוקי, כניסה ליישוב. בתקופת הקפאת הבנייה, כמה מהרבש"צים השתתפו בחסימת דרכם של פקחי המינהל האזרחי, אם ברכב שהמדינה מממנת ואם בארגון מחאות. הרבש"צים לעולם פועלים באופן חד-צדדי: נגד פלסטינים. בפשיעה מבית - הפלילית והלאומנית - הם לא מטפלים.

ההיבט המטריד השני הוא הפרטת הצבא. מדינה אמורה לשמור לעצמה את המונופול על הפעלת כוח, צבאי או משטרתי. אם המדינה סבורה שיש הצדקה ליישב אזרחים באזורים עוינים, שתתכבד ותשלח את צבאה להגן עליהם. הרבש"צים וכיתות הכוננות לוקחים לעצמם סמכויות צבאיות מובהקות ומחליפים את החיילים הקרביים.

עיון בשני מקרים בולטים בתולדות הטרור בהתנחלויות מלמד כי ההפרטה לא בהכרח עובדת. תחקיר הפיגוע המזעזע באיתמר במארס 2011, מלמד כי השיטה הזאת פוגעת בביטחון המתנחלים. במוקד הביטחון ביישוב הבחינו כי היתה נגיעה בגדר. סייר של חברת אבטחה פרטית (הכפוף לרכז הביטחון) שהגיע למקום סרק את השטח ולא מצא דבר. כוחות צבא לא הוקפצו. בתחקיר נקבע כי אין נהלים לעבודת הסייר, הצבא לא דרש עמידה בתקנים מקצועיים מהרבש"צ וזה לא דרש זאת מהמאבטחים. התוצאה: המחבלים נכנסו דרך הגדר האלקטרונית, רצחו הורים וילדיהם, גנבו שני רובים, יצאו דרך הגדר, שרפו את בגדיהם, העלימו את הנשק ואיש לא הבחין בדבר.

במקרה אחר, בקרב בציר המתפללים בחברון בנובמבר 2002, נהרג קצין הביטחון של קרית ארבע, יצחק בואניש, יחד עם שני חברי כיתת הכוננות, אלכס דוכן ואלכס צביטמן. המתנחלים משתמשים באירוע הקשה הזה כדוגמה לאחדות הגורל והלחימה כתף אל כתף עם הצבא, אך ניתוח האירוע מראה תמונה שונה. חוליה של הג'יהאד האיסלאמי ארבה בסמטה בשעת לילה. כוח של מג"ב נקלע למארב ולוחמיו נהרגו. מח"ט חברון שהסתער, דרור ויינברג, נורה ונהרג. שרשרת הפיקוד הצה"לית התפרקה. מי שפיקד על האירוע דקות ארוכות היה הקב"ט בואניש, וכיתת הכוננות שאירגן הסתערה בגבורה, עד למותם.

האם זוהי מציאות נורמלית, שאזרחים נהרגים בקרב היכן שכשלו חיילי צבא ההגנה בישראל?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ