לא רק אונס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמה קשה להאמין שניתן לשנות מציאות. לכן אנו מקבלים שחיתות, שוחד והטרדות מיניות כגזירה משמים. לכן אנחנו ממשיכים לתמוך במנהיגים שחטאו, רימו, שקרו, גנבו או הטרידו. והמנהיגים בתורם מאמינים שאם הצליחו "להתחמק" מהסעיף החמור בעבירות, הם בוודאי פטורים מהעבירות הפחות חמורות.

ראש עיריית קרית מלאכי כמעט יצא במחולות כשהוחלט להגיש נגדו כתב אישום (כפוף לשימוע) רק על מעשים מגונים, לא על אונס. הוא הרי הודה בפה מלא כי קיים יחסי מין עם אותן נשים מוחלשות, שכל חטאן היה שבצר להן באו לבקש עבודה מראש העיר שלהן. את המצב הרגיש הזה הוא ניצל כדי להשיג יחסי מין. הוא ידע שהן יתקשו להתלונן נגדו. הוא דאג לבנות את האליבי מבעוד מועד. הוא נהג באופן שקול ומחושב ולא בחוסר שליטה כפי שמקובל לחשוב במקרים של עבירות מין.

האם נחוצים סעיפים חדשים בחוק או בדיני הראיות כדי לקבוע שהאיש הזה לא יכול לשמש בתפקיד ראש עיר? האם עד כדי כך אנו קהי חושים, שאנו מוכנים לקבל התנהגות לא מוסרית, פוגענית ונצלנית? הרי אם ראש עיר יישפט על שוחד, לא גובה הסכום הוא שיקבע אם הוא יכול להמשיך לכהן בתפקיד, אלא עבירת השוחד עצמה. האם מעשים מגונים וניצול חולשתן של נשים יכולים להיות מקובלים רק מפני שלא ניתן להוכיח אונס?

המציאות מלמדת שמנהיגים, מפקדים ומנהלים מושחתים ומטרידים, אינם גזירת גורל, וכי גם נורמות התנהגות מקובעות אינן קבועות. עד לפני 13 שנה, לפני חקיקת החוק למניעת הטרדה מינית, מפקדים שכבו עם פקודות שלהם, צעירות מהם בשנים רבות, ומנהלים הטרידו וניצלו מינית את העובדות שלהם כאילו היו רכושם הפרטי. הם הרי משלמים להן לא?

ואז אמרנו די. לא נסכים יותר לביזוי ולהשפלה. אנו דורשות סביבה נקייה מאלימות מינית. זכותנו לא להיות מוטרדות בשל היותנו נשים. אמרו לנו, זה לא יעזור לכן. אמרו, זה טבע האדם, אתן מגזימות, אתן הורסות את הרומנטיקה. אז נכון שתופעת ההטרדות המיניות עדיין קיימת, אבל היא אינה מקובלת יותר.

כל איש ואשה יודעים מהי הטרדה מינית ויודעים שזו עבירה. החוק שינה את התפישה המשפטית לגבי המושגים הטרדה מינית, הסכמה וניצול יחסי מרות. הוא קבע כי היחסים בין מעסיק למועסקת אינם שווים, וכי יכולתה של עובדת להתנגד ולסרב, פחותה משל אשה אחרת.

ברור שדרושה עוד עבודת הסברה ואכיפה רבה על מנת שההתנהגות תשתנה והתופעה תמוגר. אך ההבנה מהי הטרדה מינית על ידי החוק וגורמי האכיפה, שינתה את המציאות בעבור נשים וגברים בעולם התעסוקה, ותמשיך לשנותה.

נכון שלכל חוק יש פרצה ויש מצבים שהמחוקק לא חשב עליהם. עתה נקראים המחוקקים למצוא דרך לעצור כל ניצול מיני על ידי בכירים. הצדק יימצא רק עם תיקון החוק והגדרה ברורה של המושג ניצול מיני על ידי אלה שנמצאים בעמדות כוח ושררה, לא רק מול העובדות שלהם, אלא גם מול הציבור אותו הם משרתים ועל חייו הם מופקדים.

הרי השפעתם של ראש עיר, חבר כנסת, שר או ראש ממשלה על הציבור, עשויה להיות גדולה אף מהשפעתם על העובדים הכפופים להם. אשה המבקשת את עזרתו של ראש העיר שבה היא גרה, גם אם אינה עובדת אצלו, יכולה להיות נתונה לניצולו ואסור שזה יקרה.

הכותבת היא מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ