יובל המבולבל

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוית הכט
רוית הכט

"התקשורת רצתה ללבות את המחאה. אפילו אני כבר האמנתי שיש", אמר שר האוצר יובל שטייניץ בעודו מסדר לעצמו מחדש את המציאות בראש, כדי להיפטר אחת ולתמיד מחלום הביעותים שפקד אותו משום מקום בקיץ שעבר, מחזיון העוועים שטילטל לפתע את כיסאו, עד כדי כך שהצליח לבלבל אותו, את יובל.

האמת שיובל מצליח לפעמים לבלבל גם אותנו. לפעמים, למראה החליפה המגוהצת והטפיחות על השכם שממטירים עליו פטרוניו הגדולים, בנימין נתניהו וסטנלי פישר - גם אנחנו מתפתים להאמין לתעתועי שווא. למשל, שיש לנו שר אוצר מתפקד, שמבין בנושאים החשובים שהוא אמון עליהם, שקשור ומגיב למציאות הכלכלית הסבוכה שבה נתונה ישראל, ושמלבד לצווח בהיסטריה "איראן, יוון, ספרד", יכול גם להוביל תהליכים כבדי משקל, כמו למשל אישור תקציב 2013, שתקוע עדיין במחסן הדברים שלא עוסקים בהם עד שיקרה האסון.

עוד לא עבר שבוע מפרסום מדד אוגוסט, שהפתיע בזינוק חסר רסן של 1%; עוד לא התקררה הקריאה האחרונה של מחירי הדירות, ששוב ממריאים (חודשים ספורים אחרי שהצהיר הסנדק שלו נתניהו בביטחון סהרורי: "טיפלנו במחירי הדירות") בדרך לשיעור התייקרות אסטרונומי של 40% מאז החלה לכהן ממשלתו; עוד לא הזדקף מעט גבם החבול של אזרחי ישראל, שספג ויספוג את התייקרות הדלק, החשמל, המים ומוצרי המזון - וכבר מתפנה שטייניץ לסכם את כל מהומת קיץ 2011 כזבוב תקשורת טורדני: "התקשורת איבדה את הכבוד למלה אחת פשוטה וקטנה - אמת... איך אמר לי סטנלי פישר לפני שנה? המדד עלה רק ב-2%, איך זה שכל התקשורת מדברת על התייקרויות חסרות תקדים? הרי יש מדד, זה מדעי, בודקים".

בדומה להצהרת חברו לממשלה, אהוד ברק, שהוא מוכר את דירתו במגדלי אקירוב תמורת 26.5 מיליון שקל כדי להתחשב ברגשות הציבור, האמירה של שטייניץ משקפת משהו חמור משרירות לב או טיפשות, שבהם נחשדים רבים מנבחרי הציבור שלנו. היא משקפת אטימות, הנוגעת בשערי האוטיזם. היא מלמדת משהו על פעולתו הפשוטה והאכזרית של מנגנון הניתוק.

מלבד העובדה שדבריו של שטייניץ משקפים חוסר ידיעה והבנה ביחס לחייהם של מאות אלפי אזרחים, שלא יודעים מתי מתפרסם המדד ואילו תפקידים מפוארים מילא סטנלי פישר בעברו, אבל יכולים להסביר לשר האוצר "באופן מדעי" איך כל המשכורת שלהם הולכת על שכר דירה וגן לילד - הם גם מלמדים על חוסר רצון להאמין להם. הם מלמדים שהאיש שיושב בירושלים אינו יודע ולא רוצה לדעת דבר על ההמונים התקועים באוטוסטרדת העבדות המודרנית, ללא חיסכון, ללא תקווה, ללא עתיד זולת עבודה קשה לצורך קיום.

האמירה של שטייניץ היא אמירה אחת צורמת מדי ברצף מנטרות סוגסטיוויות שמשננים הקברניטים - פקידי ממשל ובעלי הון - כדי לשכנע, קודם כל את עצמם ואחר כך אותנו, להמשיך ולהכחיש מציאות כלכלית כוחנית וחולנית, שמשרתת אינטרסים של מעטים על חשבון הרוב. "לא באמת רע לכם", הם חוזרים ומשננים, "איראן, יוון, ספרד".

סוגסטיה עצמית וכזאת המופנית כלפי חוץ היא אמצעי כפייתי שיעילותו דורשת מערכת יחסים של אטימות וסירוס מחד למול ציות והעדר ספק מאידך. היא שוללת אפשרויות לקיום אחר, טוב יותר. היא פוטרת בעיות, מטעמי נוחות ועצלנות, באמירות דטרמיניסטיות כמו "ככה זה. יש עשירים ויש עניים בכל חברה". היא יעילה במיוחד בקרב אנשים לא אינטליגנטים. אנשים כמו שטייניץ, וגם כאלה שמצביעים פעם אחר פעם למי שמזיקים להם שוב ושוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ