ראש ממשלה לא כשיר

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

בתחילת קיץ 1983 נהפך מנחם בגין לבלתי כשיר לתפקיד ראש הממשלה. במשך שבועות ארוכים הוסתר הסוד מאזרחי ישראל. שרים וראשי הממסד הביטחוני שתקו ונצרו בלבם את האמת.

בשלהי קיץ 2012 שוב יש לישראל ראש ממשלה לא כשיר. שרים רבים יודעים זאת. המשקל העצום המוטל על ראשי מערכת הביטחון - לנוכח האפשרות של הוראה למלחמה סמוך לבחירות באמריקה, נגד אמריקה ובכוונה לגרור אותה למלחמה נגד רצונה - הוא תוצאה מתובנה זו. כך גם הביטויים מצד אישי ביטחון נצים על השיגעון המשיחי שתקף את ראש הממשלה.

המתקפה החריגה של ראש הממשלה על אמריקה; ההתערבות הבוטה לטובת מיט רומני וההשתתפות בקמפיין הבחירות שלו; הריב האסטרטגי הגלוי עם אמריקה, שהביא לרמיסת הברית האסטרטגית הקיומית עמה ברגע האמת - הכל נעשה על דעת אדם אחד בלבד, ושרי ממשלה מביטים בתדהמה וחלחלה.

בגין הודיע "איני יכול עוד". ראש הממשלה הנוכחי לא יעשה כך. להיפך. ככל שיתברר לו מרחק המציאות הפנימית שבראשו מהמציאות עצמה, למשל אם יסתמן כישלון הימורו על רומני, הוא עשוי להקצין עוד את תדרוכיו המציתים ומעשיו הבלתי שקולים, באופן שיסכן את קיום ישראל. אין לטעות; האפשרות למלחמת איראן לא מתואמת, לא נעלמה.

אחריות השרים היא להחליט בשבילו. בני בגין יכול להיות ראש ממשלה סביר. גם דן מרידור, סילבן שלום, משה יעלון, אבי דיכטר ואהוד ברק. אפילו אביגדור ליברמן המסית לגזענות כשיר יותר מראש הממשלה המכהן. כך או כך, אחד מהם מוכרח להחליף את ראש הממשלה הלא כשיר, ומיד.

ראש הממשלה הנוכחי לא נבחר אישית לתפקידו בידי הציבור; מפלגת הליכוד זכתה במקום השני בבחירות, הקואליציה השלטת השיגה רוב בכנסת. חובת הקואליציה עתה היא להעמיד ראש ממשלה כשיר.

בטרגדיות משפחתיות רבות, שתיקת היודעים היא שמאפשרת את האסון. יש סיבות לשתיקה, ובראשן פחד אישי ודאגה מה יהיה עם המשפחה אם ייוודע הסוד. אך כשהיודעים ממלאים את חובתם ומדברים, פתאום הכל קל בהרבה. דוגמה לכך יכלה הצמרת הביטחונית לראות כשהתנגדה למלחמת איראן נגד האמריקאים עתה. גם נשיא המדינה שמעון פרס ראה, איך באקט של מילוי תפקידו - בהפסקת השתיקה וגילוי האמת - הצליח להפוך שיר של חיים חפר ללא מדויק.

היום מרבים לדבר ב"מחדל". זו טעות. בשנת 1972-1973 לא היה "מחדל". בראייה לאחור, קל להיות חכמים. אך אז לא דובר בשוגה יחידי. את הצעת אנואר סאדאת לשלום ופירוז תמורת נסיגה מלאה דחה קונסנזוס ישראלי ממסדי מלא. ומובן הדבר. החופים הזהובים, המערסלים, החופשיים של האימפריה החדשה היו מענגים כל כך, אזרחי סיני המעטים נראו כמעדיפים את השלטון הישראלי, אחרי 1948, 1956 ו-1967 נראה צה"ל בלתי פגיע. מה פתאום להחזיר?

ה"מחדל" הוא היום. מחדל קיומי. כמו בעניין ההתנגדות למלחמה רגע לפני הבחירות באמריקה, יודע כל הממסד הביטחוני-המדיני הישראלי, כולל בכירי השרים, שהמדיניות הרומסת את היסוד האסטרטגי לביטחון ישראל - הברית עם אמריקה - היא סכנה קיומית, ושמדובר בדעת יחיד. יחיד הגורר אחריו את ישראל לסכנה, שמחירי מלחמת יום הכיפורים זעירים לעומתה.

אם שרי הממשלה לא ימלאו את חובתם, ינצרו את הסוד המסוכן ולא יחליפו ראש ממשלה לא כשיר - יעביר מחדלם את האחריות לאזרחים. חובתם תהיה להגיע לקלפי בשיעורי השתתפות גבוהים במיוחד. חובת ראשי המפלגות שאינן ימין-דתי תהיה להבין, שהרגע אינו רגיל ויצירת רוב מתפקד של 61 להרחקת ראש ממשלה לא כשיר עומדת לפני כל שיקול אישי ומפלגתי רגיל. מי שלא יתעלה ויפעל - עליו המחדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ