הרב של האלפיון

נרי ליבנה
נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נרי ליבנה
נרי ליבנה

מי עובד אצל מי, הרב יאשיהו פינטו אצל נוחי דנקנר או דנקנר אצל פינטו? פינטו הוא אחד משני הרבנים שדנקנר - כמו חברים אחרים באלפיון העליון המייחסים להם כוחות על-טבעיים - מרבה להתייעץ עמם. השני הוא יעקב איפרגן. דנקנר עצמו מייחס חלק מהצמיחה המטאורית שלו לסיוע הרוחני שהוא מקבל מהשניים.

כדי לקבל את אותו סיוע מרבה דנקנר להגיע לחצרותיהם של השניים, שהפכו בעצמם לעשירים מופלגים, לסעוד במחיצתם ולשבת לצדם בהילולות ובטקסים שהם עורכים. עם פינטו, למשל, מתייעץ דנקנר בכל נושא, כולל ובפרט בנושאים עסקיים. בתמורה, הוא מעביר - גם דרך החברות הציבוריות שברשותו - סכומי בלתי מבוטלים לרשת המוסדות הדתיים המסועפת שבשליטת פינטו.

דנקנר, שצבר חובות עצומים ושהונם של המשקיעים שבכספם בנה את האימפריה שלו נמצא עכשיו בסכנה מוחשית, משתמש בכספיהם של אותם משקיעים בין השאר כדי לממן, ללא רשותם, את מוסדותיו של האדם שבגין עצותיו, בין השאר, נמצאים עכשיו חסכונותיהם והשקעותיהם בסכנה. פינטו, אם כך, עובד אצל דנקנר ומקבל על עבודתו תמורה באמצעות כסף שהשקיעו אחרים אצל דנקנר.

אבל אם עד עכשיו אפשר היה לחשוב שמעורבותו של פינטו בחייו של דנקנר היא כשל גורו או מורה רוחני בלבד, ואת עצותיו העסקיות הוא נותן רק מתוקף מעמדו זה ומבלי להתיימר להבין באמת בכלכלה, אירועי הימים האחרונים מוכיחים שפינטו הוא בעצם איש עסקים לכל דבר. פעם היו אומרים בחוגים הדתיים שהעסקאות הכי טובות נרקמות בבית הכנסת. אבל מה שמתאים לסתם עוסקים זעירים ולבורגנות איננו מספיק לאלפיון. אלה זקוקים למקום מפגש אקסקלוסיבי כגון קברו של הצדיק פאפו ("הפלא יועץ") בבולגריה, ולמתווך כמו פינטו, שכבר הפך בעצמו בעיניהם לפלא-יועץ.

בפגישה במלון שבו התארחו כל אנשי העסקים, שהגיעו ברכבת אווירית מרחבי תבל כדי לעלות עם פינטו על הקבר, הצליח זה לשכנע את איש העסקים הארגנטיני אדווארדו אלשטיין - לקנות ב-25 מיליון דולר 10% מ"גנדן" של דנקנר.

האם יזם פינטו את העסקה מתוך תחושת חרטה ואחריות - ברוח תקופת הסליחות והימים הנוראים - להידרדרות העסקית של דנקנר? כנראה שאין זאת הסיבה היחידה, משום שפינטו, שנכח לפני כמה ימים בבואנוס איירס בטקס חתימת העסקה, סיפק מניעים אחרים, בלתי רוחניים בעליל: "יש הבטחה אלוקית שכספם של המשקיעים בישראל יוכפל וישולש", הודיע.

פינטו, אם כן, מציע למשקיעים בישראל עסקת פירמידה, מפתה הרבה יותר אפילו מעסקותיו של ברנרד מיידוף, אלא שפינטו גם מבטיח אפס סיכונים. אם יש הבטחה אלוקית, אין שום סכנה, כי הרי אפילו אלוקים איננו יכול לברוא מישהו שישבור לאלוקים את המלה.

אלוקים של הרב פינטו הוא בנקאי עליון, והרב פינטו, נציגו עלי אדמות, הוא המתווך בין הבנקאי שבמרומים לאנשי העסקים שבעולמות התחתונים. לכן לא פינטו עובד אצל דנקנר אלא דנקנר, כמו אלשטיין וכמו אנשי העסקים והשלטון האחרים, חילוניים ברובם, המחלים את פניו של פינטו - עובדים אצלו ובשבילו. הם מתכננים את השקעותיהם בהתאם לעצותיו. ואלוקים? יושב כנראה בבנק העליון וצוחק על כולם מלמעלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ