חצי העם של רומני ונתניהו

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

הם הולכים, שניים יחדיו, כי נועדו זה לזה: מיט רומני ובנימין נתניהו חברים טובים מהיו זמנים באמריקה. שניים אחוזים באחוז, שמסתכל על התשעים ותשעה מלמעלה במבט דרוויניסטי. לפעמים, בחדרים סגורים, יפתחו את סגור לבם.

לכל מדינה יש קיסריה משלה, ולכל קיסר יש תיק השקעות כמוס כסוד ביטחוני. אמנם החוק האמריקאי והישראלי אינו מחייב לפתוח את הספרים, אך אזרחים מכאן ומשם יידעו להעריך גילוי נאות. למה להסתיר עושר שנעשה במשפט, להחביא חשבונות במקלטי מס, למה לאפשר ל"פורבס" להשתעשע באומדני רכוש והון.

לאחרונה נודע שרומני נואש מחצי העם, אספסוף של פרזיטים חסרי כבוד. אלה הם אנשים ש"אינם לוקחים אחריות אישית לחייהם, והכל מגיע להם - ביטוח רפואי, ביטוח לאומי, מזון, מעון ומה לא". אז הוא מוחק אותם מסדר יומו: "זה לא התפקיד שלי לדאוג להם", סיכם את תורתו באוזני החתולים השמנים, שמתאווים לחטוף ולזלול את כל השמנת.

כנופיית לאס וגאס-מקאו-קיסריה אינה נוטה חסד לאוכלי לחם חסד שאינם משלמים מסים. פול קרוגמן, בעל טור ב"ניו יורק טיימס" וחתן פרס נובל בכלכלה, שם לב לעובדה מעניינת: המושג "עובד" לא עלה על דל שפתיו של המועמד בנאום ההכתרה שלו בוועידה. הוא לא רואה את הזוחלים מתחת לשולחנו, שאותם הוא אוהב לפטר, כפי שהעיד על עצמו פעם בפליטת פה אופיינית. נראה אותו ואת התורמים המפוטמים מסתדרים בלי עובדיהם השקופים; נראה אותם ממשיכים לעשות פימה עלי כסל וכסף בלעדיהם.

זאת גם כל תורת נתניהו על רגל אחת: הצבר ההון באחוזון העליון יחלחל באחרית הימים כלפי מטה ויחולל צמיחה, השמנת תזלוג טיפין-טיפין. כאשר ישבעו אוכלי שולחן איזבל ויותירו, רק אז ייפלו הפירורים, והבטלנים על גחונם ילקקו את הרצפה. ועד אז, אין שום צורך בהתערבות שלטונית, המחלקת את ההון מחדש.

זה נשמע להלכה כמו ויכוח אידיאולוגי בין ליברלים לניאו-ליברלים, בין שמרנים לסוציאל-דמוקרטים; להלכה בלבד. למעשה, זאת מלחמת מעמדות, שמתנהלת לפי חוקי הברזל של האוליגרכיה. לא רק רומני, גם נתניהו מוחק אוכלוסיות שלמות, שבוחרות בו למרות שלא הן בחירתו.

מי לא יזכור לשמצה את משל השמן והרזה שלו. הרזים בעיניו הם השמנים בעינינו, ואילו השמנים - מורות ומורים, אחיות ורופאים, עובדות ועובדים סוציאליים - דווקא די רזים.

וזכורה סיסמת הקרב - "הם מפחדים" - וה"הם" ההם הם אנחנו, כל מי שאינם מצביעים בעדו. בשיא הצלחתו לא זכה נתניהו ביותר מרבע הקולות, וה-75% שדוחים אותו הם ה-47% שדוחים את רומני. אלה ואלה חסרי תקנה, אינם ניתנים לשכנוע, בשבילו הם אבודים, ו"לא חשוב מה שקורה ויקרה", הסביר כלאחר ייאוש החבר מאמריקה לתורמים המשותפים.

ואיך נשכח את "השמאל ששכח מה זה להיות יהודי" - כמוהו כחצי האומה האמריקאית ששכח מה זה להיות אמריקאי; להיות עשיר, בריא וצעיר תמיד - בלי קמטים וקרחת - זה אמריקאי.

רומני איבד את היומרה להיות "הנשיא של כולם", גם של מוחלשים הזקוקים למשענת. ונתניהו, בהתנהגותו ובמדיניותו, ויתר מזמן על רבים מאזרחי ישראל. שניהם פלגנים, מחלקים עמים לחלקים, ומשסים פלג בפלג. ושניהם עושים זאת בשיטת המחיקון ובשם האב: מיט מצטער שאביו היחסן לא נולד "לטינו", ונתניהו זוכר את אשר עשו לאבא המפא"יניקים. לעולם לא ינטשו המקפחים את עמדת המקופחים, המקרבנים הם תמיד קורבנות בעיני עצמם.

ואם למוחקים מותר לראות בחצי העם חציר, אז גם למחוקים מותר. נתניהו אינו מזדהה אתם,והם אינם מרגישים הזדהות אתו; גם לא עם הנאום באו"ם שנישא שם בשמם. חמישים אחוז מהציבור חוששים לקיום המדינה אם תפרוץ מלחמה עם איראן, התפרסם אתמול. אכן, חצי העם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ