קטלוניה, מדינה חדשה באירופה?

אדר פרימור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדר פרימור

שיטפון של אנשים צוהלים, ים של דגלי אדום-צהוב מפוספסים, יער של כרזות, כמה אצבעות משולשות, ומסר אחד פשוט: "קטלוניה היא המדינה החדשה של אירופה". כך נראה באחרונה מפגן העצמאות הגדול ביותר שנערך בברצלונה מעולם.

אווירת הקרנבל נמהלה בתחושות עזות של משק כנפי ההיסטוריה. 1.5 מיליון איש - כחמישית מאוכלוסיית קטלוניה - השתתפו במפגן. הם ביקשו להוכיח, שעצמאות האזור בעל העוצמה הכלכלית הגדולה בספרד אינה עוד רעיון אקזוטי המעסיק את שולי הפוליטיקה הקטלאנית. סקרים שפורסמו באחרונה הוכיחו שאין כאן טעות: בדעת הקהל חל מהפך דרמטי. 51% מהקטלאנים מבקשים היום לומר "אדיוס, אספניה" (רק 19% מתנגדים לכך).

כשמוסיפים לכך את העובדה שצ'אבי, אינייסטה ומסי, שחקני בארסה, כבר מתהדרים בתלבושת (שנייה, בינתיים) בצבעי הדגל הקטלאני; כשמוסיפים את האזהרות שבכירי השלטון במדריד מיהרו לשגר לברצלונה; ואת הקריאה הבהולה לאחדות לאומית, שהפיץ המלך חואן קרלוס - כי אז ברור שהממלכה האיברית בסכנה ממשית.

כדי להבין זאת יש ללכת בעקבות הכסף: במדריד הובילו המיתון החריף, המשק המידלדל ו-25% האבטלה למחאת האינדיגנאדוס הגדולה; בקטלוניה הם הובילו להתחזקות התנועה הבדלנית, שהתמיכה בה הוכפלה מאז פרץ המשבר. לקטלאנים נמאס "לסחוב את האזורים העניים של ספרד על הגב". הם טוענים, שכ-9% מהתמ"ג השנתי שלהם - כ-16 מיליארד יורו - נעלמים בכספות השלטון המרכזי במדריד. הם חשים ששודדים אותם ודורשים לגבות את מסיהם בעצמם.

אלא שלפי הבדלנים, "הכלכלה, טמבל", היא רק אחד הנושאים. התנכרות השלטון המרכזי היא העיקר. "כבודנו וחירותנו הם שעומדים במרכז ההתעוררות", אומר אלפונס לופס טנה, מנהיג מפלגת "סולידריות קטלאנית למען העצמאות" ומראשי התנועה הבדלנית, בשיחה טלפונית. "גם ללא המשבר הכלכלי היינו זוכים היום לרוב". הוא וחבריו מאשימים את מפלגת השלטון השמרנית ואת קודמתה הסוציאליסטית בפעילות שנועדה לפגוע בשפתם ובתרבותם; לטענתם, במעשיו, שם הממסד הספרדי קץ ל"מדינת האוטונומיות", שהוקמה לאחר נפילת פרנקו. ראש הממשלה, מריאנו רחוי, דחה על הסף בשבוע שעבר את דרישת הקטלאנים לגביית מסים עצמאית. עוד הוכחה לכך שהוא מבקש לנצל את המשבר להשבת ספרד לעידן הריכוזי, טוענים הקטלאנים.

הבומרנג כבר בדרך: את תשובתם לרחוי ייתנו הקטלאנים ב-25 בנובמבר - יום הבחירות המוקדמות, שעליו הכריז השבוע ראש ממשלת קטלוניה, ארתור מאס, ושנועדו לעקוף את החוקה הספרדית ולשמש משאל עם על עצמאות האזור.

תפוח האדמה הלוהט הזה יתגלגל בקרוב לפתח האיחוד האירופי. הפרדוקס הוא, שלמרות משבר היורו - המטרייה העל-לאומית שהאיחוד מספק לחברותיו מדרבנת תנועות בדלניות לפרק את הגג הלאומי הוותיק ולהקים במקומו מסגרת, שתממש את הגדרתן העצמית בתוך מסגרת-העל, האירופית.

ספרד לא תוותר בקלות על היהלום שבכתרה, ואולם לופס טנה ממהר להבטיח: המדינה החדשה של אירופה תהיה ידידותית מאוד לישראל. גם בכך תבדל את עצמה מהיריבה במדריד. והנה עוד מסר. כשם שקטלוניה תהיה בקרוב מדינת העם הקטלאני, ישראל היא בראש ובראשונה מדינת העם היהודי. למדינה הדו-לאומית אין תוחלת. הניצחון האחרון של הבדלנים בקבק (קוויבק), קנדה, המאמצים הנמשכים לפרק את הממלכה הבלגית, ומשאל העם שיתקיים בסקוטלנד ב-2014 - הם רק כמה דוגמאות המוכיחות זאת. לא פדרציה ולא קונפדרציה, לא אוטונומיות, ולא קנטונים.

הדו-לאומיות מתה. ויסקה (ויוה, בקטלאנית) ישראל, ויסקה קטלוניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ