הסרבנות הגרעינית של ישראל

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

בלשכת ראש הממשלה מרבים לדבר בגרעין האיראני. למעשה, זה הנושא העיקרי המעסיק את בנימין נתניהו. אך הן נתניהו והן לשכתו משוכנעים כי אם נעצום עיניים, נוכל להמשיך ולהסתתר בצל העמימות המבורכת. זאת כנראה הסיבה שבגללה הוחלט בלשכה להודיע, שישראל מתנגדת נחרצות ליוזמה לכנס בהלסינקי, בסוף השנה או בתחילת 2013, ועידה שתדון בפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני.

היוזמה לוועידה התקבלה ב-2010 בוועידת הסקר של ה-NPT (האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני), שישראל אינה חברה בה. ממשל אובמה תמך ברעיון, בישראל נבהלו מאוד והממשלה הודיעה כי ישראל לא תוכל להשתתף ביישום היוזמה בשל אופיה המעוות. לאחר מכן הבין מישהו, כנראה, את הנזק שעלולה לגרום התגובה הסרבנית, והוציא תיקון ולפיו הנושא בכל זאת נמצא בדיון.

בשבוע שעבר קיבלו תוצאות הדיון הזה פומבי ומנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית, ד"ר שאול חורב, הבהיר שישראל מתנגדת לכינוס הוועידה. חורב הדגיש, כי רעיון יצירת אזור חופשי מנשק גרעיני אינו ישים עתה בשל "מצבו הנפיץ והעוין" של המזרח התיכון.

בכך החמיץ נתניהו הזדמנות לנצל את רעיון הוועידה המתוכננת, כדי להגיע להבנות עם ממשל אובמה, שיעניקו לישראל יתרון במהלכים העתידיים בנושא האיראני. הסכמה להשתתף בוועידה בתיאום עם ארה"ב, לאחר גיבוש תנאים והסתייגויות שימנעו פגיעה באינטרסים הביטחוניים של ישראל, היתה מעמידה את איראן לפני דילמה קשה. הרי ברור שאם איראן היתה נאלצת להודיע על נכונותה להשתתף בוועידה לאחר שישראל הסכימה לעשות זאת, היתה נוקטת את כל התחבולות כדי למשוך זמן שיאפשר לה לסיים את תהליך פיתוח הנשק הגרעיני. הוועידה היתה נקלעת למבוי סתום, האצבע המאשימה היתה מופנית לאיראן וישראל היתה יוצאת נשכרת.

בממשל האמריקאי השלימו מזמן עם היותה של ישראל מעצמה גרעינית. הנשיא ויועציו הבכירים הבהירו, כי למרות התמיכה ברעיון הוועידה לפירוק המזרח התיכון מנשק גרעיני הם מחויבים לשמירת היתרון האסטרטגי של ישראל. במלים אחרות, ארה"ב לא מתכוונת לפגוע בפוטנציאל הגרעיני הישראלי. על מחויבות זו חזר ברק אובמה גם בפגישתו עם נתניהו ביולי 2010. גם בוושינגטון מבינים כי ספק אם הוועידה תתכנס, בשל חילוקי דעות על תנאיה, ויודעים כי הסיכויים לקדם בהלסינקי מהלכים לקראת פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני אפסיים. עם זאת, אובמה, שהכריז על חזון פירוז העולם כולו מנשק גרעיני, חייב להמשיך במשחק. קרוב לוודאי שהוא ציפה שראש ממשלת ישראל יסייע לו בכך.

אבל בירושלים, כמו תמיד, אזכור הגרעין הישראלי מוביל לתגובה פאבלובית. לא, לא ולא. אין על מה לדבר ואין עם מי לדבר. שם עדיין דבקים בעמימות, שאצל מי שאינו מוגבל באיסורי צנזורה הפכה מזמן לפיקציה מעוררת גיחוך. כך מחמיצה ישראל הזדמנות לנצל לטובתה מהלך שסופו ידוע מראש. עם מעט תחכום וחשיבה לא מקובעת אפשר היה להודיע שישראל תשמח להשתתף בוועידה, להפשיר מעט את היחסים עם אובמה ולקצור רווחים בלי להסתכן כלל בפגיעה במה שבעולם משוכנעים שיש לנו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ