חתר נגד עצמו

אבנר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר כהן

היה משהו מביך ופתטי, אולי אף מעורר רחמים, באופן שראש ממשלת ישראל עמד לו על במת העצרת הכללית של האו"ם והתקשה להסביר את תרשים התוכנית הגרעינית האיראנית, שנראה כאיור קומיקס. בעזרת התרשים ביקש ראש הממשלה לחזק את טענתו כי יש להציב מול איראן קו אדום, ורק קו כזה עשוי למנוע פורענות. אך הסברו היה כה מבולבל ומבלבל, גם טכנית וגם אסטרטגית, עד שנראה כאילו הוא חותר נגד המסר המדיני שהוא עצמו כה השתוקק להעביר.

ראשית הבעיה בתרשים האומלל והטכני, כביכול, שהוכן עבור ראש הממשלה. המסר שרצה נתניהו להעביר לעולם הוא פשוט למדי: בהגיעה לרמת העשרת אורניום של 20%, עשתה איראן כבר כ-70% מהדרך להפקת כלל החומר הבקיע הנחוץ לפצצה; למעשה, היא הפיקה כבר חומר ליותר מפצצה אחת, ולכן אם תמשיך ותחצה את קו ההעשרה הנוכחי, יש לראות בכך חציית קו אדום. אם כן, חציה של הקו של 20% העשרה הוא מבחינת ישראל קזוס בלי, עילה למלחמה.

הצרה היא שנראה שהתרשים של נתניהו מבלבל את היוצרות. ראש הממשלה הכניס לדיאגרמה שלו שני מספרים - 70% ו-90% - שבדרך כלל, בהקשר הנוכחי, מתייחסים לרמת ההעשרה. מי שלא עקב במדויק אחר הטקסט, ורק הביט בתרשים, ובמיוחד בקו האדום שביבי העביר מעל למספר 90%, הבין את המסר באופן מעוות לחלוטין. נראה היה, לכאורה, כאילו ביבי קובע שרק אם איראן תחצה את הגבול של 90% העשרה, אז, ורק אז, תיכנס ישראל לפעולה.

לא ייתכן עיוות גדול יותר של כוונת נתניהו. התרשים היה כה מבלבל עד שהותיר רבים ממאזיניו עם רושם מסולף, כאילו ישראל מציבה את הקו האדום שלה לאיראן על סף גבול ההעשרה לרמה של 90% - ובכך כאילו נותנת לאיראן הכשר להגיע לרמה הזאת. אני, ורבים מהקולגות שלי, צפינו בתרשים כלא מאמינים. התקשינו לרדת לסוף דעתו של נתניהו.

גם במקרה הטוב, אם מאזינים בקשב לדבריו, ביבי לא הציב לאיראנים קו אדום ברור יותר, מושגית, מן הקביעה האמריקאי הנוכחית (שהיא אכן עמומה), ועל פיה בניית הנשק עצמו היא חציית הקו האדום, ואין צורך להיכנס באופן פומבי להגדרה מדויקת מה מגדיר בניית נשק. נכון שביבי הסיט לאחור את הקו האדום הישראלי לתחום יצירת החומר הבקיע, אך הוא התיר אותו עדיין במקום מעורפל על רצף ההעשרה.

יתרה מכך, האופן שבו תירץ נתניהו את דחיית תאריך היעד שלו לקיץ 2013 נראה שרירותי ופוליטי, וחסר בסיס במציאות. הוא תיאר את תוכנית ההעשרה האיראנית כבנויה כביכול משלושה שלבים, וככזאת שיעודה הוא בהכרח בניית פצצה בפועל. ומה אם איראן, לפחות בנקודת זמן זאת, אינה מתכוונת להשלים את השלב האחרון בהעשרה, ומעוניינת רק להגיע כדי פסע מהקו האדום, כלומר להיות מדינת סף בלבד? האם בתנאים כאלה, כלומר כאשר איראן אינה חוצה בפועל את הקו האדום, ישראל של נתניהו מתכוונת להניח לה?

במקום להבהיר עמדות וקויים אדומים נתניהו רק בילבל את היוצרות באשר לקו האדום הישראלי. על אף הרטוריקה, ובדומה לברק אובמה, הוא נראה כמי שמתיירא להגדיר קווים אדומים מדויקים. ואם כך הוא, מה ילין על אחרים.

הכותב הוא פרופסור במרכז לחקר מניעת הפצת נשק גרעיני המכון ללימודים בינלאומיים בקליפורניה, ומחבר הספר "ישראל והפצצה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ