טופו כפרות

נועם פורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם פורר

הזיכרון הראשון שלי ממנהג הכפרות הוא מכיתה ב'. כל הילדים התכנסו ברחבת בית הספר הממלכתי-דתי שבו למדתי, לחזות באב הבית וברב בית הספר מקיימים את המנהג העתיק. הפסקה פעילה מהסוג שרק בבתי ספר דתיים מכירים. שאלתיאל, אב הבית, החזיק את התרנגול ורב בית הספר החל לברך, אבל ידו הרועדת של שאלתיאל כשלה באחד הסיבובים, והתרנגול ברח לקול צווחות הילדות. בהמולה שנוצרה, התרנגול הצליח לברוח משטח בית הספר, זכה לחיים טובים, ארוכים ולשלום ואנחנו זכינו ליופי של הפסקת עשר שבחיים לא נשכח. מתנדבים מכיתה ו' ניסו לחפש את התרנגול, אך לשווא.

עשרים שנה אחרי, לתרנגולים שראיתי בחלק של שוק התקווה בתל אביב שבו מוכרים בשר לא היתה ישועה כמו לתרנגולת של שאלתיאל. בשבוע שעבר הוצבו שם כמה עגלות כלוב אטומות, מלאות בעשרות תרנגולים צעירים עם פרצוף מזוגג ועצוב, מחכים למותם בידי גבר בגיל העמידה עם חלוק לבן, אחרי שסובבו שלוש פעמים מסביב לראשו של ילד נרגן או קשיש מרוגש. בצדו האחד של הכלוב הם רואים את המחזה הנורא, בצד השני הם רואים ויטרינה ממוזגת עם חלקי בשר טרי, בשר ששייך לחבריהם לכלוב. דרך נוראה לסיים חיים עלובים. משם הם ילכו לצלחת טובה וגדולה ואנחנו נזכה לברכה עאלק.

צריך לשים את הדברים על השולחן: אין שום דבר יהודי בלסובב תרנגול מעל הראש ואז לשחוט אותו. זה לא כתוב בשום מקום, ורבנים רבים רואים בזה עבודה זרה, דרכי האמורי, לא פחות. כאדם דתי קשה לי להבין מאיפה אנשים מוצאים את עזות המצח לבקש חיים מבורא עולם, ובמקביל לגדוע חיים של יצור אחר. לסובב מעל ראשם יצור חי, אוכל ונושם, לקרוא טקסט מלא פאתוס וסולידריות כמו "בני אדם יושבי חושך וצלמוות, אסירי עני וברזל, יוציאם מחושך וצלמוות ומוסרותיהם ינתק", ואז לשחוט בדם קר את היצור.

כששאלתי את אחד ממבקשי הכפרה למה הוא לא משתמש בתחליף, הוא צחק ושאל, "במה תרצה שאשתמש? בטופו?" התשובה היא כן. בטופו, או בפירות ארץ ישראל.

בתלמוד הבבלי, המקור ההלכתי היחיד למנהג הזה, נרמז על כפרות עם צמחים. אז מה שטוב למי שהתחיל את המנהג, טוב גם לנו. נכון שהשימוש בתרנגולים הוא בשולי היהדות, ורוב מקיימי המנהג נוהגים להשתמש בכסף לצדקה - אבל השוליים הללו מכוערים ואכזריים. דווקא לפני יום כיפור, אסור לנו להתאכזר אל יצורים חיים. אל לנו לבקש מבורא עולם חיים, ואז לגדוע חיים של יצור אחר. צריך להפסיק את המנהג הזה עכשיו.

הכותב הוא דתי, צמחוני ופעיל במפלגת העבודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ