הון זר משתלט על השלטון

שלמה אבינרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה אבינרי

פרט מדהים מתגלה, כמעט כבדרך אגב, במהלך הקריאה בכתבתו של חיים לוינסון, שפורסמה בשבוע שעבר ב"הארץ" תחת הכותרת "רוב התורמים של נתניהו בארה"ב תרמו גם לרומני או לרפובליקאים": מתוך 46 התורמים שתרמו כסף לבנימין נתניהו בפריימריס לראשות הליכוד בינואר האחרון 37 - היו אמריקאים.

זה זמן רב מקנן החשד, כי מספר לא מבוטל מהתורמים לפוליטיקאים במערכות הבחירות - ובמיוחד בפריימריס - אינם ישראלים, אך זו הפעם הראשונה שמתברר, כי הרוב המכריע של התורמים לנתניהו בפריימריס לליכוד היו אזרחים זרים. בעוד שרק אזרחי ישראל זכאים להצביע בבחירות לכנסת - אזרחים זרים יכולים במידה רבה להכריע, באמצעות כספם, את זהותו של ראש רשימת הליכוד, ובמשתמע את זו של ראש הממשלה. זה קיים גם במפלגות אחרות, אך לראשונה נחשף מקרה שבו רוב מכריע של התורמים היו אזרחים זרים. אין בידי פירוט של היקף הסכום הכולל שנתרם על ידי אזרחי חוץ, אך ברור כי רוב הסכום שאסף נתניהו - בסך הכל כמיליון ורבע שקלים - מקורו בתרומות של אזרחים זרים. אם לדבר בסיסמאות, זה כבר לא "הון ושלטון" - זה "הון זר ושלטון".

ההליך הזה אמנם חוקי כיום, אך עדיין מדובר בהשתלטות זרה על התהליך הדמוקרטי הישראלי. מדובר כמובן ביהודים טובים, שחלקם אולי גם תורמים למטרות חברתיות ראויות בישראל, ועל כך יבואו על הברכה. אך המציאות הזאת מפקיעה את ההכרעה הדמוקרטית מידיהם של אזרחי המדינה. לא ידוע לי על מצב דומה במדינה דמוקרטית אחרת.

הכנסת היתה צריכה לחוקק חוק האוסר על מי שאינם אזרחי ישראל לתרום למועמדים בפריימריס. יש כמובן דרכים לעקוף זאת (עמותות וכיו"ב), אבל המסר חייב להיות ברור. הבעיה היא שאין סיכוי שחוק כזה יעבור בכנסת, שהרי מועמדים ממפלגות אחרות (קדימה היא דוגמה מובהקת) לוקחים גם הם תרומות מאזרחי חו"ל, אם כי בממדים פחות מדאיגים.

בהעדר סיכוי לחקיקה, ראוי שארגונים החרדים לגורל הדמוקרטיה הישראלית - למשל המכון הישראלי לדמוקרטיה - ייטלו את היוזמה לידיהם. יש לשקול ברצינות פנייה לבג"ץ שבמקרה כזה יצטרך להתמודד - כפי שלא התמודד מעולם - עם המסגרת התיאורטית של משמעות הדמוקרטיה.

אין שום ספק, כי יכולתם של אזרחי חוץ לתרום באורח כה משמעותי לפריימריס פוגעת בזכותם של אזרחי ישראל - המעוגנת בחקיקה - לבחור את נציגיהם לכנסת. אם בג"ץ באמת חרד למצבה של הדמוקרטיה הישראלית, הוא יתקשה שלא להיענות לתביעה שתגן על אחד מעקרונות היסוד של הדמקורטיה: ייצוג אזרחי המדינה. תביעה כזאת צריכה לדרוש מבג"ץ להורות ליועץ המשפטי לממשלה להנחות את המתמודדים בפריימריס שלא לקבל תרומות מאזרחי חוץ.

מיקור חוץ של התהליך הדמוקרטי עושה פלסתר את תהליך הבחירות לכנסת. קשה למנוע מאזרחי חוץ לממן עיתון התומך במפלגה או באישיות כזאת או אחרת, אך חייבים להיות כלים שיאסרו ויגבילו את יכולתם להשתלט באמצעות הונם ותרומותיהם על הכרעותיהם הריבוניות של אזרחי המדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ