סוג מסוים מאוד של גזענות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

המאמן הישראלי המפורסם בעולם שוב הבהיר, מדוע תרבות הספורט שלנו מפגרת. הכרעת ועדת המשמעת של התאחדות הכדורגל בשבוע שעבר - שמצאה את קפטן נבחרת אנגליה ואלופת אירופה צ'לסי, ג'ון טרי, אשם באמירה גזענית מכוערת כלפי שחקן קווינ'ס פרק ריינג'רס, אנטון פרדיננד - אינה סיום הפרשה, הנמשכת כבר 11 חודשים. עכשיו מגיע שלב הערעורים, ואנגליה נחלקת בין מחנה תומכי טרי, המשוכנעים שנעשה לו עוול, לבין המבקרים. אלה אחרונים רואים בעונש ההרחקה לארבעה משחקים בלבד, בתוספת קנס של 220 אלף פאונד (פחות ממה שהשחקן משתכר בשבועיים), סטירת לחי למאבק המתמשך נגד הגזענות במגרשים.

טרי הוא אחד השחקנים רבי ההשפעה באנגליה, ולצוות הסנגורים שלו הצטרפו גם מאמניו בעבר, בהם אברהם גרנט, שאימן את צ'לסי במשך תשעה חודשים. לכאורה אין סיבה לתמוה על דברי גרנט, שבדומה לז'וזה מוריניו ופאביו קאפלו רצה רק ללמד זכות על חבר ועמית למקצוע, אבל מעניין להשוות את דברי גרנט עם אלה של מוריניו.

"מאה אחוז הוא לא גזען", אמר הפורטוגלי ל-CNN כשהוא מספר על היחסים המצוינים בין טרי לשחקנים אפריקאים בצ'לסי. ועם זאת, מוריניו גם הצדיק את ועדת המשמעת ואמר: "נראה שהיתה לו הערה גזענית או יחס גזעי כלפי שחקן יריב, ולפעמים בכדורגל אנחנו מתייחסים ליריבים שלנו בצורה לא נכונה וצריך לשלם על זה ועליו (על טרי) להיענש".

גם גרנט ביקש לנקות את טרי מהכתם ופסק בראיון ל-BBC, ש"אף אחד לא חושב שג'ון טרי הוא גזען", אבל בניגוד למוריניו, גרנט פיקפק בנחיצות ההליכים. "התאחדות הכדורגל צריכה להניח לזה", אמר, "אני חושב שהמסר ברור, ואני לא חושב שצריך להאשים אותו. הדבר החשוב להתאחדות הכדורגל הוא המסר, שלא יסכימו לגזענות בספורט".

ייתכן ששני המאמנים צודקים וטרי באמת איננו גזען. רק להט המשחק גרם לו לקרוא לשחקן אחר, שהוא במקרה שחום עור "fucking black cunt". מי יודע, אולי גרנט אפילו מאמין לתירוץ העלוב של טרי - לאחר שהבין שנתפס במצלמות הטלוויזיה - שהוא רק ענה לפרדיננד, ששאל אותו אם כינה אותו בכינוי הגנאי הזה, ואמר לו שלא.

לא ברור כיצד גרנט חושב שאפשר להעביר מסר נגד גזענות במגרשים בלי לחקור ולהעמיד לדין חשודים באמירות כאלה. הדבר תמוה יותר כשמביאים בחשבון את העובדה, שגרנט עצמו סבל מגזענות אנטישמית בתקופתו הקצרה בצ'לסי ואת הפיכתו בשנים האחרונות לאחד הדוברים המרכזיים בבריטניה למען הנצחת זיכרון השואה.

בחצי גמר גביע הצ'מפיונס עם צ'לסי, שנערך ביום השואה, ענד גרנט סרט שחור ומגן דוד צהוב, ומיד לאחר הניצחון טס ל"מסע החיים" בפולין. בקיץ, אף על פי שכבר לא נשא בשום תפקיד רשמי בכדורגל האירופי, ליווה את נבחרת אנגליה כשביקרה באושוויץ לפני משחקי יורו 2012.

שתי סיבות יכולות להיות להקלת הראש של גרנט בהתנהגות הקפטן. הראשונה היא רצונו העז לחזור לאמן באנגליה והשיקול שכדאי לו לשמור על יחסים טובים עם מחנה טרי הגדול לקידום שאיפה זאת. השנייה היא, שכמו ישראלים רבים ולמרות שנותיו באנגליה, גרנט רגיש רק לסוג מסוים מאוד של גזענות. מה שמוזיל את פעילותו להנצחת השואה. בסופו של דבר, גרנט גדל במגרשים המיוזעים ומלאי ההסתה שלנו. אפשר כנראה להוציא את המאמן מפתח תקוה, אבל אין תקווה להוציא ממנו את החשיבה התועלתנית והאדישות לשנאה על הדשא.

לונדון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ