חדשות טובות מטהראן

דוד מנשרי
דוד מנשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד מנשרי
דוד מנשרי

בשבוע שעבר שבה המחאה הציבורית לרחובות טהראן. הנשיא מחמוד אחמדינג'אד חזר מהעצרת הכללית של האו"ם רק כדי לגלות כי בבית הביקורת נגדו ונגד ממשלתו גואה. גם אם קשה עדיין להעריך איך יתגלגלו העניינים, ברור כבר עתה כי נפל דבר באיראן. על רקע הנרגנות הציבורית המתמשכת, בשל חוסר יכולתה של המהפכה לענות על ציפיות מחולליה, נרשמה באחרונה הידרדרות קריטית במצב הכלכלי - שילוב של ניהול כושל, הסנקציות שהוחרפו מראשית הקיץ ומדיניות כלכלית פופוליסטית. הדולר הכפיל את ערכו מול הריאל, שאיבד 40% מערכו בעשרה ימים בלבד. האינפלציה (מעל 30% בשנה) והאבטלה (בעיקר של צעירים משכילים) הם סימפטומים נוספים של המשבר. המציאות של עם עני במדינה עשירה, מזכירה לרבים את סוף ימי השאה, השוואה בלתי מחמיאה למשטר המהפכני.

חשוב לא פחות, המחאה הגיעה עד לתוככי הבזאר של טהראן, לב החיים הכלכליים והברומטר לתחושות אנשי העסקים. לא במקרה שם גם החלו תנועות המחאה האיראניות, כולל אלה של 1979. למחאה בבזאר שתי משמעויות עיקריות: ראשית, גם בקרב אנשי העסקים מתגבר חוסר הנחת מהמצב הכלכלי. אפשר למצוא עדות לכך גם בהודעת התמיכה (המוזמנת) בממשלה שפרסמו לשכות המסחר של הבזאר ביום חמישי. ההודעה אמנם תומכת בממשלה, אך מסייגת זאת במלים: "למרות הביקורת שיש לנו" על המדיניות הכלכלית.

שנית, המהפכות האיראניות נסבו תמיד על שני צירים מרכזיים: מאבק לצדק חברתי ומאבק לצדק פוליטי - לחם וחירות. המחאה בעקבות הבחירות לנשיאות באיראן (2009) התמקדה במאבק לחופש. צירוף ההיבט הכלכלי עשוי להוסיף לה את הממד הרחב יותר. ההשלכות על המשטר אינן ברורות עדיין, אך ניתן לזהות כמה סימנים לשינוי: למשטר נוח להפוך את אחמדינג'אד לשעיר לעזאזל. חינו כבר סר מזמן בעיני עלי חמינאי ומשמרות המהפכה --עוד בהיותו בניו יורק הוכנס עוזרו לכלא - ומדיניותו הכלכלית והניהול הכושל אחראים לא מעט למצוקה.

הדבר ישפיע מן הסתם גם על הבחירות לנשיאות המתוכננות ליוני 2013. אחמדינג'אד מסיים כהונה שנייה - אחרונה לפי החוקה - וגם אם ישרוד לא יוכל להתמודד לקדנציה נוספת. לשורת המתמודדים לתפקיד עשויים להצטרף מועמדים חדשים, אולי גם משורות הרפורמיסטים ומקרב אנשי כלכלה. אחרים, כמו האשמי רפסנג'אני, אבי תוכנית השיקום הכלכלית של אחרי המלחמה נגד עיראק ופרגמטי יותר ביחסו לארה"ב, עשויים להיקרא לדגל לתפקידים שונים. להתפתחויות הללו עשויה להיות השפעה גם על תוכנית הגרעין.

בניגוד לרושם שנוצר, איראן היא מדינה חלשה ולחיצה. לפחות עד כה, המשטר האיסלאמי התנהג בצורה רציונלית, תוך התחשבות במחיר שמדיניותו גובה. באחרונה איראן אכן אותתה על רצונה להגיע להבנות עם המערב, אך הוויתורים שהציעה לא נראו לארה"ב כמספקים. עתה משהעולם רואה שהסנקציות אכן משפיעות, יש סיכוי טוב שימשיך להחזיק בעמדה תקיפה. הדבר יועמד למבחן בעוד כמה ימים, כשייפתח סיבוב נוסף של שיחות גרעין בין איראן והמעצמות.

הכותב הוא נשיא המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ופרופ' אמריטוס באוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ