זאב שטרנהל
זאב שטרנהל

חסד גדול עשתה עם בנימין נתניהו התקשורת הישראלית כשלא הותירה מנאומו הארוך באו"ם אלא את האיור של הפצצה האיראנית. מי שהיה באמת רוצה לפגוע בו לא היה צריך אלא לפרסם את הנאום במלואו, שנראה כאילו נועד לערב איסוף תרומות בלאס וגאס.

אכן, ניסיונו של נתניהו ללמד את שומעיו פרקים בהיסטוריה, על התיאורים והאנלוגיות הפרימיטיביים שלו, לא תרמו להצגתו באור רציני. ייתכן מאוד, שבניגוד לרוב בוגרי בתי הספר התיכוניים בעולם המערבי, נתניהו, שדיבר על "חשכת ימי הביניים", לא שמע על תרבותה של התקופה ההיא, היהודית והכללית, על הספרות, על השירה, על האמנות, על הפילוסופיה, על האוניברסיטאות, על הקתדרלות הגוטיות. ייתכן שהוא נעדר מהכיתה גם כאשר לימדו את המאה ה-20: נתניהו סבור, שאילו הוצבו להיטלר קווים אדומים, מלחמת העולם השנייה היתה נמנעת. אך הצבה כזאת היתה אפשרית רק אם השכבות השולטות באנגליה ובצרפת היו מוכנות ליצור ברית הדוקה עם סטלין: מי רצה בכך במערב? משקלם של מי שהעדיפו את הדיקקטורות של הימין על פני שיתוף פעולה עם הקומוניסטים היה גדול בהרבה. לכן נתנו גם לספרד הרפובליקאית ליפול.

ואולם, המעניינת ביותר היא התקשטותו של ראש ממשלתנו בנאורות ובמודרניות. נתניהו אינו יודע, כנראה, שבמערב הנאורות מזוהה עם זכויות האדם, עם חילוניות, עם רציונליזם ועם אוניברסליזם. הנאורות קדמה למהפכה התעשייתית, והיא מזוהה עם מהפכה במעמד האדם בעולם, לא עם טכנולוגיה. על פי פרמטרים אלה ישראל של המתנחלים, על רבניהם המלבים את שנאת הגוי, ישראל של התנועות המשיחיות למיניהן, של אלי ישי, הרב עובדיה יוסף וחסידיהם, של המשתטחים על קברי צדיקים - רחוקה מרחק שנות אור מאירופה החילונית. ישראל, עם המשקל שנודע אצלנו לדת בהגדרת הלאום, בחקיקה ובחיי היום-יום, עם כוחן של המפלגות הדתיות בפוליטיקה, באמת שייכת למזרח התיכון, לא לאירופה.

ואמנם, שלוש המהפכות הגדולות של הנאורות, המהפכה המהוללת באנגליה, המהפכה האמריקאית והמהפכה הצרפתית היו מהפכות של זכויות האדם. על בסיס זה כבר בסוף המאה ה-18 היהודים בארה"ב ובצרפת היו לאזרחים שווי זכויות. שלוש המהפכות העמידו במרכז העולם את האדם האוטונומי המעצב את חייו בכוח תבונתו. אך אצלנו מושג זכויות האדם הוא מלת גנאי וארגוני זכויות האדם נרדפים. אכן, בזכויות האדם דוגלים לפי תפישת הימין רק עוכרי ישראל, כי עיקרון זה עושה את הערבי הפלסטיני לבעל אותן זכויות בדיוק לחירות ולשלטון עצמי כמו היהודי הישראלי. בתרגום למציאות שלנו, זאת משמעות הנאורות: מגדירים אותה החתירה לחירות ולשוויון ולא הישגי ההיי-טק. טכנולוגיה מתקדמת יכולה להיות גם למשטר אפל, כמו איראן למשל. האם נסכים שהערבי הישראלי והערבי הפלסטיני יהיו בעלי אותן זכויות בדיוק שיש ליהודים?

בכל אלה אין כדי לפסול עקרונית את התועלת שבקווים אדומים. ייתכן שגם במקרה האיראני רצוי להציב תכתיב כזה. אך ישנם גם מקרים אחרים: מדוע לא לקבוע קווים אדומים לכיבוש ולהתנחלות הישראליים? אילו הוצבו גבולות כאלה עוד בשנות ה-70 וה-80, ייתכן שהיום היה שורר שלום עם הפלסטינים. אך מוטב מאוחר מאשר אף פעם: גם הסיפוח הזוחל הנוכחי זקוק נואשות לקווים אדומים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ