בחזרה לאימפריה הסובייטית

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

מחירי החלב ומוצריו עומדים לעלות בקרוב. האם זה יוביל למחאת קוטג' מספר שתיים? הרי עוד לא שכחנו שמחאת הקוטג' הראשונה, זו שפרצה ביוני 2011, היתה הטריגר למחאה החברתית הגדולה שפרצה חודש מאוחר יותר.

הסיבה להתייקרות מוצרי החלב היא החלטה של מועצת החלב להעלות ב-20 אגורות את "מחיר המטרה" - מחיר החלב הגולמי שמוכרים הרפתנים למחלבות; ממחיר של 2.1 שקלים למחיר של 2.3 שקלים לליטר. זאת התייקרות יוצאת דופן, שלא משאירה למחלבות הרבה ברירות, אלא להודיע בקרוב שגם הן מעלות מחירים.

המחלבות לא הודיעו עד כה על אחוזי העלייה, רק משום שהן מחכות להחלטת הממשלה על שיעור ההתייקרות של מוצרי החלב בפיקוח: חלב בשקית, חלב בקרטון, אשל, גיל, שמנת חמוצה, חמאה 100 גרם, גבינה קשה עמק וגבינה קשה גלבוע. אבל ועדת המחירים עומדת להתכנס בקרוב ולהחליט על ההתייקרות, שתהיה בסדר גודל של 3% 5%. זה יאפשר למחלבות, תנובה, שטראוס וטרה, להעלות את מחירי מוצריהן שאינם בפיקוח באחוזים דומים.

כמו שאפשר להיווכח, מדובר בסיפור שמתאים לאימפריה הסובייטית טרם נפילת הקומוניזם. משק החלב מתנהל מלמעלה עד למטה בשיטה של תכנון מרכזי. למעלה יושבת מועצה שנשלטת בפועל על ידי הרפתנים ומשרד החקלאות, והיא מחליטה, לפי נוסחה מגוחכת כלשהי, בכמה ראוי להעלות את מחיר החלב הגולמי. מועצת החלב קובעת גם כמה חלב תייצר כל רפת, וכך קובעת את רווחיה.

אדם שירצה, למשל, להקים רפת, לא יוכל לעשות זאת. המועצה לא מאפשרת. גם לייבא גבינה, יוגורט, שמנת או חמאה לא יוכל, כי הלובי החקלאי דאג למחסום מכסים אדיר של 120% 160%, שמונע בפועל כל יבוא. מה הפלא שמחיר החלב הגולמי אצלנו הוא הכי גבוה במערב, וכך גם מחיריהם של מוצרי החלב?

בשוק תחרותי זה לא היה יכול לקרות. בשוק תחרותי, גם כאשר המספוא והתירס המשמשים מאכל לפרות מתייקרים, היצרן מחפש דרכים להתייעל ולחסוך. הוא ימצא אולי מזון אחר ממקור אחר, אולי יתאחד עם רפת שכנה ואולי יכניס מיכון מתקדם כדי לחסוך ידיים עובדות. הוא לא ימהר להעלות מחירים, כי יחשוש להיזרק מהשוק. אבל אם יש לך "מועצה" שעובדת בשבילך וקרטל מושלם בלי תחרות, מה אכפת לך להעלות מחירים?

אבל קרטל החלב הוא רק תחילת הסיפור. גם המחלבות לא מצויות בתחרות משוכללת. תנובה היא "הלידר". על פיה יקום דבר ולידה משחקות שטראוס וטרה. זה מבנה של שוק אוליגופוליסטי, שמוביל בהכרח למחירים גבוהים של המוצרים, עקב רמת תחרות נמוכה.
החלק השלישי בסיפור שייך לרשתות השיווק הגדולות, שופרסל וקו-אופ. אמנם בשוק הקמעונאי יש תחרות גבוהה יותר, אבל במקומות שבהם יש רק רשת שיווק אחת, נוצר מונופול מקומי שגם הוא גורם לעליית מחירים.

למצב הסובייטי הזה יש רק פתרון אחד: פתיחת שוק החלב לתחרות מיבוא. רק כאשר אפשר יהיה לייבא מאירופה גבינות רכות, יוגורט, שמנת וחמאה, נזכה לראות כאן ירידה במחירי מוצרי החלב. רק כאשר יתחיל יבוא, נראה איך הענף מתייעל ומשתנה ואיך הציבור מתחיל ליהנות ממוצרי חלב במחירים נורמליים.

אמנם שר האוצר הכריז על כוונתו להוריד מכסים ולעודד יבוא, אבל ההצעה שלו מינורית ופחדנית. הורדת המכסים שהוא מציע היא חלקית מאוד ומשתרעת על פני ארבע שנים, כלומר, אין סיכוי שתבוצע.

בשיחות פנימיות אומר בנימין נתניהו שהוא רוצה להצליח בהורדת יוקר המחיה בתחום הדיור ובתחום המזון. שינסה קודם בתחום החלב. הוא יודע עד כמה המחירים והמצב הכלכלי משפיעים על החלטת האזרח איזה פתק לשלשל בקלפי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ