למה להיטפל ליחימוביץ'?

דני זמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני זמיר

אש וגופרית שפך יוסי שריד על ראשה של שלי יחימוביץ' בערב שבת של חול המועד סוכות ("בנעלי גולדה", "הארץ" 5.10). ההאשמות נועדו להעביר, באופן בוטה, רטט של אימה בגוו של כל ישראלי בר דעת. שריד מספר במאמר שהוא קרא ספר לאחרונה, ולפתע הבין כי כמו גולדה בשנת 1973 כך שלי יחימוביץ', המתעלמת מכל אמירה מדינית, עלולה להמיט עלינו מלחמה.

וראיה מכרעת בידי שריד: ההחלטה של תנועת דרור (בוגרי הנוער העובד והלומד) לקיים עצרת לזכר יצחק רבין, בנפרד מהעצרת המרכזית המסורתית. נער הייתי וגם בגרתי וטרם חזו עיני במין בליל דברים כה מוזר ולא לוגי: לשלי יחימוביץ', על פי הכרזותיה, עמדה מדינית מובהקת: שתי מדינות לשני העמים והתקדמות במתווה קלינטון. מה עוד יבקש שריד?

נכון, יחימוביץ' מניפה את דגל החזון החברתי-הכלכלי הסוציאל-דמוקרטי בעוצמה חסרת תקדים בהשוואה למנהיגי העבודה לפניה עד 2006, ובתנופה סוחפת שכמותה לא נראתה זה יובל שנים. היא עושה זאת מבלי לעסוק יום ולילה בטחינת מים וחזרה על נוסחאות מדיניות שדופות, שטרם ברורה מידת התאמתן למציאות המשתנה סביבנו.

אם כך, במה באמת חטאה? אולי חרונו של שריד נעוץ בסירובה המתמשך להתגולל השכם והערב על המתנחלים, באי נכונותה לראות בהם את מרכז האשם, ובכיבוש - אם כל חטאת. עמדתו של שריד היא העמדה הקלאסית של השמאל הציוני המרצי ושל השמאל הפו"ץ (הפוסט ציוני) בארבעים השנים האחרונות. במשך השנים התרגלו חברי מהשמאל הזה לתלות את כל עיוותי החברה הישראלית ועוולותיה בהעדפת המתנחלים על פני אוכלוסיות אחרות ובדיכוי של ערביי יהודה, שומרון ועזה.

אכן, אין להקל ראש בסכנה הטמונה למי שמדינה ציונית היא ליבת הווייתו בהפיכתנו למדינה דו-לאומית. פעולתם של פוליטיקאים, וגם של גורמים פרטיים וציבוריים, לקידום חקיקה והשקעת משאבים בחיפוש פתרונות ישימים שיביאו לחלוקת הארץ בין העמים, היא צו השעה. אבל בעת הזאת, כאשר הקלפים באזור נטרפים ומחולקים שוב, ממילא כל תוכנית טעונה בחינה מחדש, עיבוד והכשרת לבבות. תוכניות משתנות היו לנו בשפע מאז 1967. מה שלא היה לנו בשפע זאת נכונות להוביל מהפך בתפישה ובתודעה הכלכליות-החברתיות, המחזירה למדינה את אחריותה לקיום חברה הוגנת. מדינה האחראית והשייכת לכל אזרחיה, לא לעשיריה בלבד.

אנשי דרור ישראל, כמו גם כותב שורות אלו (שאינו מחברי התנועה), חושבים ששלי יחימוביץ' היא האישיות הפוליטית הנכונה והיחידה, המסוגלת בשעה זו להוביל את מפלגת העבודה ואת ממשלת ישראל. העובדה שמי מתומכיה בוחרים לערוך עצרת זיכרון נפרדת לא עושה אותה לחשודה המיידית במיני קונספירציות ועלילות מסתורין. מותר לכל אדם לשגות, גם לבוגרים האידיאליסטים של דרור ישראל. זה לא הופך אותם לאויבי השלום וודאי שלא הופך את יחימוביץ' לגולדה של ערב מלחמת יום הכיפורים.

עו"ד זמיר הוא ראש המכינה הקדם-צבאית על שם רבין ומראשי העצרת המרכזית ב-3 בנובמבר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ